fbpx
Таг: доцнење

таг: доцнење

Османи: МВР и Собранието доцнат со мерките од првиот дел од планот „3-6-9“

Од вкупно предвидени 73 мерки, во првиот дел од планот „3-6-9“, досега се реализирани 34 мерки, повеќе од 30 мерки се во тек, а за неколку Владата констатирала дека доцнат. Ова денеска го изјави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, пред почетокот на 36. состанок на Работниот комитет за европски интеграции (РКЕИ), кој се одржа по неколкугодишна пауза, а...

Работниците на аеродромите во Шпанија најавуваат штрајк

Работничкиот синдикат на шпанската компанија за управување со аеродромите „Аена“, денеска најави дека ќе штрајкува 25 дена поради немање напредок во преговорите за поголема плата за вработените и подобри работни услови. Доколку наредните недели не се постигне напредок, штрајковите ќе почнат од средината на септември и ќе бидат организирани за викенди и во деновите кога се државни празници до крајот на...

Изградбата на автопатиштата доцни, а трошоците се зголемуваат, констатира ДЗР

Изградбата на автопатиштата Кичево – Охрид и Миладиновце – Штип, што се градат со кинески кредит, нема да заврши навреме. Крајните рокови - април 2017 година за автопатот Миладиновце – Штип, односно крајот на јануари 2018 година за Кичево – Охрид, ќе бидат сериозно пробиени, констатира Државниот завод за ревизија. Делницата на автопатот во западниот дел од земјава е...

„Твитер“: Груевски задоцни, Бејли му напиша уште еден неоправдан

Премиерот Никола Груевски доцнеше 50 минути од закажаниот почеток на манифестацијата за отворањето на новата учлишна зграда за учениците со оштетен вид од државаното училиште „Димитар Влахов“, по што амбасадорот на САД, Џес Бејли, реши да ја почне манифестацијата со министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми. Премиерот Груевски се појави на средина на говорот на амбасадорот Бејли, по...

Доцни изградбата на магистралата Велес – Кадрифаково

Изградбата на патната магистрала Велес - Кадрифаково се одвива со извесно задоцнување, а работите на патот едно време стагнирааа, потврди денеска и министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, кој рече дека ќе се бара ново проектанско решение за проблемот што се јавил. - Сега се работи ефективно. Таму работат две фирми, „Штрабак“ и „Гранит“. Вчера имав состанок на оваа...

Повеќе од 45.000 пациенти не се појавиле на „Мој термин“

Дури 45.000 пациенти не се појавиле на закажаниот преглед  на „Мој термин“ во октомври, а од почетокот на годинава таа бројка изнесува 420.000. На ортопедија, каде е најдолга листата на чекање, во просек по 2.700 пациенти месечно не доаѓале во договореното време. Министерот за здравство Никола Тодоров не најавува казни, но бара јавна дискусија за да се надмине проблемот. -...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...