fbpx
Таг: документација

таг: документација

Министерството за здравство подготвено да ја предаде документацијата за болницата во Тетово на обвинителите

Министерството за здравство информираше дека стои на располагање на сите институции и може да ја приложи целокупната документација со која располага, за поставувањето на сите 17 ковид-центри во земјата. Ваквото соопштение доаѓа откако Основното јавно обвинителство претходно соопшти детали за текот на истрагата за пожарот во ковид-центарот во Тетово, кој се случи ноќта веднаш по одбележувањето на три децении...

Оваа недела започнуваат уписите на ученици во прва година во средните училишта

Пријавувањето и запишувањето на ученици во прва година, во јавните средни училишта во учебната 2020/2021 година ќе се реализира во еден уписен рок и истото започнува со првото пријавување на 16 и 17 јуни 2020 година, информираат од Град Скопје. Уписите продолжуваат во второто и третото пријавување од уписниот рок на 24, 25 и 29 јуни 2020 година. „Средните училишта на...

Четири општини на jугот ќе добиваат гас преку грчкиот гасовод

Општините Гевгелија и Богданци се вклучени во проектот „Интерконективен гасовод МК-ГР“ што значи дека ќе бидат вклучени во јужниот крак од грчкиот гасовод, кој ќе минува низ овие две општини. Градоначалникот на Гевгелија, Сашо Поцков, информираше дека на гасоводната линија од соседна Грција, покрај Гевгелија и Богданци, ќе се приклучат уште и општините Демир Капија и Неготино. – Со проектот ќе...

Во Крива Паланка се подготвува проект за гасификација на градот

Градоначалникот на Општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски денеска остварил работна средба со претставник на украинската амбасада, Валериј Михаљски, на која се разговарало за процесот на гасификација. „Мицевски заедно со стручните лица од општинската администрација и Михаљски разговараа за можностите за партнерство и инвестиции во процесот на гасификација на општината. На средбата беше потенцирано дека Општина Крива Паланка е една од...

Бошњаковски: Се подготвува документацијата од 400 страници за екстрадиција на Груевски

Започнат е процесот за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски, рече портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на редовната прес-конференција во Влада. - Министерството за правда ја собира потребната документација за случајот, која што е обемна на околу 400 страници. Кога ќе биде комплетирана и преведена ќе биде доставена до Унгарија. Тоа ќе се случи во текот на овие денови – рече...

Објавени условите за распределба на станови за социјално ранливи категории на граѓани

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески ги објави условите за распределба на станови за социјално ранливи категории на граѓани во Кочани и Македонски Брод. Електронска распределба ќе се изврши на 43 станбени едници во Кочани и 10 станбени едници во Македонски Брод. Јавниот оглас е објавен денеска во печатените медиуми како и на веб-страницата на Министерството за транспорт и...

ЕУ го одобри инвестицискиот грант од 70 милиони евра за инфраструктурни проекти

Претставници на Секретаријатот за европски прашања и Министерство за финансии учествуваа на управувачкиот комитет на Инструментот за инвестициска рамка за Западен Балкан (WBIF), на кој беа распределени, 100 милиони евра како инвестициски грантови кои се неповратна помош од Европската Унија за земјите од Западен Балкан. „Од распределените 100 милиони евра, Македонија денеска и формално доби одобрение на 68,6 милиони евра...

Рочиштето за екстрадицијата на Грујовски и на Бошковски одложено за 13 декември

Судот во Солун за 13 декември го одложи рочиштето за одговор на барањето на Министерството за правда на Македонија за екстрадиција на поранешните функционери во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Грујовски и Никола Бошковски, обвинети во случаите „Таргет“, „Тврдина“ и „Тврдина 2“ на СЈО. Рочиштето, кое беше закажано за денеска, е одложено бидејќи била отсутна адвоката од адвокатскиот...

Ристоска побара од судот максимална казна за Грујовски за „Тврдина 2“

Обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска, денеска побара од судот максимална казна за поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, за случајот „Тврдина 2“, додека за другите шест службенички од УБК, обвинети во случајот, таа му предложи на судот да им одреди алтернативни, односно условни казни. Инаку, Грујовски и службеничките во УБК беа обвинети за уништување на документацијата од...

Саљији: Деновиве ќе биде испратено барањето за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски

Министерот за правда, Билен Саљији, денеска потврди дека министерството ја добило од Кривичниот суд документацијата за екстрадиција на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, од Грција во Македонија и дека деновиве официјално ќе биде потпишано и доставено барањето за екстрадиција до грчките власти. Саљији денеска присуствуваше на презентацијата на извештајот за соработка со француската Национална академија за...

Богдановиќ вети детална ревизија на проектот „Скопје 2014“

Кандидатот за градоначалник на општина Центар од СДСМ, Саша Богдановиќ, денеска најави детална ревизија на проектот „Скопје 2014“, како и дека ќе ја објави целата документација за проектот. Богдановиќ изјави и дека „новата власт во Скопје“ ќе ја запре и изградбата на панорамското тркало. - Галиите, шмизлите, Прометеј и целиот криминален и налудничав проект „Скопје 2014“ ги одзедоа душата и убавината...

Сугарески информираше за деталите за изградбата на железничката мрежа со Бугарија

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска информираше за деталите од меморандумот за разбирање помеѓу Македонија и Бугарија за развој на железничката мрежа. Тој истакна дека потпишувањето на овој меморандум е услов за одржлив економски пораст и развој во регионот. - Со меморандумот се обврзуваме во наредниот период да ја доизградиме и да ја модернизираме пругата до границата со Бугарија, а...

Јанева: Уште ќе разговараме со Советот на јавни обвинители, ништо не е конечно

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и петмина обвинители од нејзиниот тим на денешната средба со членовите на Советот на јавни обвинители, дискутирале по барањето на Советот за давање увид во списите од документацијата од предметот „Пуч“. Тие, како што соопштија од Советот, се договориле ваквите средби да продолжат по потреба и во иднина. Јанева по завршувањето на состанокот, кој траеше два...

Јанева пред Советот на јавни обвинители ќе го образложува повлекувањето на „Пуч“

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска во 12 часот во Советот на јавни обвинители ќе одговара на прашањата на Советот за одлуката на СЈО да го повлече обвинението за предметот „Пуч“. Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски за „Телевизија 24“ потврдил дека Јанева е повикана да ги образложи причините зошто СЈО се откажа од обвинението за „Пуч“. Специјалното јавно...

СЈО ќе му ги достави документите за „Пуч“ на Советот на јавни обвинители

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе одговори на барањето и на Советот на јавни обвинители во најкраток можен рок ќе му ги достави списите и документацијата од предметот „Пуч“, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму велат дека станува збор за обемна документација, чија подготовка за доставување била во тек. „По однос на барањето на Советот на јавни обвинители за доставување на списите...

СЈО денеска треба да каже што им одговорила УБК за тајните податоци во „Тврдина 2“

Денеска во 11 часот во Основниот суд Скопје 1 треба да се одржи ново рочиште за случајот „Тврдина 2“, во кој Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги товари поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и уште шест лица за уништување документацијата поврзана со системите од незаконското прислушување. На денешното рочиште СЈО треба да го извести судот за одговорот што добило од...

Сваровски-судијката за 28 ноември закажа судење за обвинението на СЈО против Грујовски

Кривичниот суд за 28 ноември го закажа судењето на седумтемина обвинети за уништување на документација поврзана со опремата за нелегално прислушување, меѓу кои и поранешниот директор на петтата управа, Горан Грујовски. Станува збор за едно од првите две обвиненија што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе на 15 септември годинава. За второто, односно за насилствата во Општина Центар од јуни 2013...

СЈО зеде дел од податоците од УБК, за другите ќе се чека надворешен експерт

Специјалното јавно обвинителство од УБК ја одзело целата документација со наредби за посебни истражни мерки за следење на комуникациите, книгите за евиденција и дел од компјутерските податоци од системот за прислушување, соопшти попладнево СЈО. Оттаму велат дека останува уште да се одземат компјутерските податоци за кои била потребна асистенција од надворешен експерт. „Одземени се сите наредби за посебни истражни мерки за следење...

За осум дена може да биде закажано судење за обвиненијата на СЈО, вели Јанева

Судот во наредните осум дена може да закаже рочиште за двете обвиненија што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. - Тие се во скратена постака, а рокот на закажување е осум дена. Судот може веднаш да го заврши тоа, во рок од осум дена да закаже рочиште, а ние сме подготвени за судење - изјави...

КХВ побара од „Балкан петролеум“ дополнителна документација за купување на „Макпетрол“

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) побара од компанијата „Балкан петролеум“, понудувачот за купување на „Макпетрол“, да достави дополнителна документација пред да донесе конечна одлука дали ќе дозволи преземање на најголемата македонска нафтена компанија. Во наредниот период компанијата „Балкан петролеум“ треба да ги обезбеди дополнителните документи, а потоа КХВ ќе се изјасни дали досието е комплетирано. Ако се потврди дека понудувачот ја...

Дивата депонија во Никуштак повеќе од две децении ги труе граѓаните, ветувањата за нејзино расчистување не се реализираа

Повеќе од две децении нема решение за расчистување на депонијата во село Никуштак во општина Ликово. Жителите изгубиле надеж дека овој проблем ќе се реши и и понатаму се...