fbpx
Таг: дислокација

таг: дислокација

Меѓу експлозијата во Бејрут и хемикалиите од ОХИС нема споредба, тврди професорот Стафилов

Нема споредба меѓу несреќата во Бејрут, предизвикана од експлозија на несоодветно чувана хемикалија и потенцијалната опасност за Скопје од хемикалиите на ОХИС, тврди професорот Трајче Стафилов од Институтот за хемија на ПМФ. Винил хлоридот, кој во ОХИС стои неколку децении во дотраена цистерна не е експлозивна, туку токсична хемикалија и опасноста од неа е голема, но не на начин...

Започна вадењето на старите пловила од каналот Студенчишта

Бродовите „Илинден“ и „Лихнида“ извадени од каналот Студенчишта во Охрид. Акцијата ја изведе Капетанијата на пристаништата и е дел од акцијата со која сите руинирани пловни објекти кои се во каналот треба да се извадат од таму. Бродот „Илинден“ поради својата габаритност моментално се наоѓа во близина на дирекцијата на ЈП „Охридски Комуналец“, а бродот „Лихнида“ во кругот на ЈП...

Оланд најави дислокација на дивиот бегалски камп во Париз

Францускиот претседател Франсоа Оланд најави дека ќе го дислоцира дивиот бегалски камп, што го поставија илегални мигранти во северозападниот дел на Париз. – Го отстранивме илегалниот бегалски камп во Кале и планираме да спроведеме слична операција и да го дислоцираме и кампот во Париз. Нема да дозволам илегални кампови во Франција - истакна Оланд при посетата на центарот за прием...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...