fbpx
Таг: дипфејк

таг: дипфејк

Дипфејк технологијата главна тема вечерва во „Шорткат“

Дипфејк или реалност – ова беше темата на Сајбер шејк дискусијата за млади што вчера се одржа во „Котур“ во Скопје. За тоа што беше кажано за оваа технологија од страна на говорниците – експерти во своите полиња и за другите интересни активности кои беа дел од настанот, дознајте повеќе во вечерашната епизода на Шорткат. Информираме и за чистењето на...

В среда во Котур: Сајбер шејк дискусија „Дипфејк или реалност“

Утре (среда) во кафе и филм „Котур“ во 18 часот, ќе се одржи „Сајбер шејк“ настан - дискусија за млади, насловена како „Дипфејк или реалност“. На настанот се поканети сите млади кои сакаат да научат нешто повеќе за тоа што е дипфејк, како да препознаат лажни видеа, аудија и фотографии кои шират дезинформации на социјалните мрежи, кои алатки да ги...

Дипфејк или реалност – „Сајбер Шејк“ дискусија за млади на 21 февруари во „Котур“

Знаете ли што значи дипфејк? Како да препознаете лажни видеа, аудија и фотографии кои шират дезинформации на социјалните мрежи? Кои алатки да ги користите за да можете полесно да утврдите кои видеа, аудио содржини или фотографии се направени со помош на вештачка интелигенција, а кои се автентични? Ова е темата на „Сајбер шејк“ настанот - дискусија за млади „Дипфејк или...

„X“ ги блокира пребарувањата за Тејлор Свифт по објавата на дипфејк фотографии од пејачката

Социјалната мрежа „X“ ги блокираше пребарувањата за Тејлор Свифт по појава на експлицитни слики од пејачката создадени со вештачка интелигенција, соопшти Би-би-си. Во изјава за Би-би-си, шефот за деловни операции на „Х,“ Џо Бенарох, кажал дека ова е „привремена мерка“ за да се даде приоритет на безбедноста. Кога пребарувате за Свифт на страницата, се појавува порака: „Нешто не е во ред....

Дипфејк фотографии од Тејлор Свифт предизвикаа барања за нова легислатива во САД

Американски политичари повикуваат на нови закони за криминализирање на создавањетo дипфејк фотографии откако на интернетот се појавија експлицитни дипфејк слики од Тејлор Свифт кои за само неколку дена биле прегледани милиони пати, пишува Би-би-си. Во соопштение од социјалната мрежа „X“ се вели дека активно се отстрануват сликите и се преземаат „соодветни мерки“ против профилите вклучени во нивното ширење. „Внимателно ја следиме...

Дезинформациите со злоупотреба на вештачката интелигенција можат да бидат штетни за изборите

Последната сесија од денеска одржаната меѓународна конференција „е-Општество.мк“, што Фондацијата Метаморфозис ја организираше по 19-ти пат, беше посветена на проблемот на дезинформациите и злоупотребата на вештачката интелигенција за штетно влијание врз демократијата, односно, поконкретно врз изборите и размислувањето на гласачите. На темата „Дезинформации на стероиди: Закана за интегритетот на изборниот процес“ говореа: Јан Цингел, основач и претседател на „Strategic analysis”...

Дипфејк: вештачка интелигенција која ја замагли границата помеѓу фактите и фикцијата

Од забава преку игра, порнографија, политика, општествени случувања, искривување на сликата за реалноста, алатка за ширење дезинформации – ако треба да се опише кои се опасностите, предностите и можните последици од „deepfake” (дипфејк, длабоко лажни) видеа, тогаш тешко е да се даде една дефиниција. Но, ако треба да се опише што е „дипфејк“, едно од достигнувањата на вештачката интелигенција, тогаш...

„Дипфејк“ видео манипулира дека генералот Залужни подготвува воен удар

Видеото во кое врховниот командант на вооружените сили на Украина, генерал Валериј Залужни, наводно повикува на воен удар и зборува против украинскиот претседател Володомир Зеленски е висококвалитетно лажно видео, таканаречено „deepfake“, создадено со помош на вештачка интелигенција, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Објава на социјалната мрежа Фејсбук споделува видео според кое врховниот командант на вооружените сили на Украина, генерал Валериј Залужни, наводно повикува...

Инстаграм и Фејсбук ќе ги означуваат политичките „дипфејк“ содржини

Технолошката компанија „Мета“ ќе бара од политичките огласувачи да означат кога користеле вештачка интелигенција (ВИ) или дигитална манипулација во рекламите на Фејсбук и Инстаграм. Почнувајќи од јануари, рекламите поврзани со политика, избори или социјални прашања ќе мора да пријават каква било дигитално изменета слика или видео, пренесува Би-би-си. „Мета“ и досега имаше воспоставено политики за користење на „дипфејк“ (deepfake) содржини, но...

Лажни видеа од Путин и Зеленски шират дезинформации за руско-украинската војна

Повторно се појави т.н. „дипфејк“ видео споделено на Твитер, на кое се чини дека рускиот претседател Владимир Путин прогласува мир, објави британскиот јавен сервис Би-би-си. Во меѓувреме, оваа недела платформите на Мета и Јутјуб отстранија исто такво лажно видео од претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во кое тој зборува дека се предава. Неубедливиот фалсификат на претседателот Зеленски беше исмеан од многу...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...