fbpx
Таг: Ден на Европа

таг: Ден на Европа

Одбележан Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа

Со бројни активности, во Македонија денеска се одбележа 9.Мај - Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа. На Партизанските гробишта во Бутел се одржа централната манифестација, каде што државна делегација и организации положија цвеќе и оддадоа почит на загинатите кои ги положиле своите животи за пораз на фашизмот. На настанот, организиран со високи државни почести, во чест на...

По повод Денот на Европа, најавени серија активности и свечености

Под слоганот Иднината нè поврзува, делегацијата на Европската Унија ќе го слави Денот на Европа 2023 година во текот на месец мај, преку програма која вклучува серија активности и свечености организирани во соработка со мрежата на Europe House. Програмата за Денот на Европа почна на 6 мај 2023 година со отворањето на новото локално издание на Europe House Битола, сместено...

Шорткат: 13-годишниот Или Морина како идниот Илон Маск?

Математичкиот гениј Или Морина има само 13 години и речиси секој момент го поминува во решавање задачи по математика и физика, а помош од него бараат студенти од земјава и од странство. Тој своето знаење го споделува и на неговиот Јутјуб канал, а оние што го познаваат очекуваат да стане славен како Илон Маск. Погледнете ја неговата приказна во...

Младите во фокусот на овогодинешното одбележување на Денот на Европа

Делегацијата на Европската Унија, заедно со „Јуроп Хаус“, ќе го одбележат Денот на Европа 2022 година преку низа активности организирани под слоганот #ThinkForward. Со оглед на тоа што 2022 година е Европска година на младите, програмата вклучува голем број активности поврзани со младите, информираат од Делегацијата на Европската Унија во Скопје. Главниот јавен настан годинава ќе биде единствено уметничко искуство...

Заев по повод Денот на Европа: Нашиот природен дом е Европската Унија

Нашиот природен дом е Европската Унија меѓу просперитетните европски нации. Нека ни е честит – 9 Мај, Ден на Европа!, порача премиерот Зоран Заев, по повод денешниите одбележувања. „Денеска одбележуваме еден голем датум за два крупни настани во историјата на Европа и на нашата земја – 9 Мај, Ден на победата над фашизмот и Ден на Европа. Датум, впишан со...

ЕУ за иднината на Европа – без инклузивност

Повторно ќе разговараме за иднината на Европа. Не, грешка. Нема ние да разговараме. Тие ќе си разговараат. Зашто ние, таа чудна кованица од Западен Балкан, веројатно немаме баш што да кажеме, а и зошто да си го трошиме скапоценото балканско време... Има уште еден проблем - не сме поканети. Иако, насловот на Конференција е „иднината на Европа“, а не...

Во пресрет на утрешниот Ден на Европа, младите со порака до ЕУ: Вам ви е редот!

Во пресрет на 9 мај, Денот на Европа, Министерството за надворешни работи денеска организираше платформа на која им беше дадено на младите од земјава да испратат пораки до Европа поврзани со европските интеграции на Република Северна Македонија. Во своите обраќања, младите на сопствен начин го потенцираа незадоволството од предолгото стоење во чекалната на ЕУ, упатувајќи емотивни пораки за нивните европски...

Пендаровски: Сакаме да градиме демократско општество во кое младите ќе добијат шанса да успеат дома

По повод Денот на Европа и Ден на победата над фашизмот, претседателот Стево Пендаровски упати честитка со која вели дека македонското општество уште од незавиноста во 1991 година, ја избра Европската Унија како своја стратешка цел, прифаќајќи ги европските вредности на демократија, владеење на правото, економска соработка и просперитет за своите граѓани. „Оваа година се оствари сонот на многу генерации,...

На онлајн квиз за Денот на Европа, 13 студенти утре ќе ги мерат знаењата

По повод 9 Мај, Денот на Европа, утре во 14 часот на интернет платформата „Зум“ ќе се одржи онлајн-студентски квиз,  со 13 студенти од универзитетите низ државата, информираат од Европското движење во Република Македонија. Студентите ќе одговараат на 30-те прашања за Европската Унија, за државите-членки на ЕУ и за процесот на пристапување на нашата држава кон ЕУ. Онлајн квизот ќе...

На традиционалното искачување на Титов Врв учествувале 800 планинари

Планинарски Клуб „Љуботен“ од Тетово, на 26 и на 27 мај го организираше традиционалното искачување на Титов Врв, по триесет и седми пат. Од клубот информираа дека, на овој настан имало 800 учесници, 14 планинарски клубови од Македонија и 17 од регионот. Настанот официјално го отворил холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, кој искажал особена чест што присуствува на овој настан и е дел од...

Османи предупреди за ризици ако не почнат преговори за зачленување со ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на денешниот традиционален појадок што го организираше во Клубот на пратеници во Скопје, предупреди на ризици од раслојување и екстремизам во Македонија, ако наскоро не почнат преговори со ЕУ за зачленување. - Губењето на надежта за ЕУ и НАТО членство ќе придонесе младите луѓе и натаму да продолжат да ја напуштаат земјата намалувајќи ја...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...