fbpx
Таг: бруцоши

таг: бруцоши

Објавени се разгледаните приговори за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави одлуките за разгледаните приговори и молби по однос на резултати од Конкурсот за сместување во студентски домови за студентите во прва година - бруцошите. Резултатите од конкурсот за сместување на бруцошите во домовите станаа достапни на 29 септември, а оние студенти што не беа задоволни можеа да достават приговор директно во...

Бруцошите од денеска може да аплицираат за субвенциониран студентски оброк

Од денеска студентите во прва година – бруцошите и оние студенти што не запишале летен семестар може да аплицираат за субвенциониран студентски оброк. За оваа мерка може да се пријават сите студенти кои ги исполнуваат следниве услови: да се државјани на Република Северна Македонија, да се редовни студенти на додипломски студии на државните или приватните универзитети, да не се во...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите – бруцоши во начинот на функционирање на факултетот и на кој ќе може да се запознаат со своите наставници и колеги. Речиси 200 студенти во прва година денеска беа присутни во...

ЈСП: Бруцошите имаат право на бесплатен јавен превоз

ЈСП Скопје извести дека во пресрет на почетокот на академската 2023/2024 година, право на студентски годишен билет за бесплатно користење на јавен превоз имаат сите редовни студенти на некој од државните факултети во Скопје на додипломски студии (прв циклус), без ограничување на возраста. Од ЈСП Скопје велат дека процедурата за обезбедување на билет може да се врши во некој од...

Бруцошите од денеска можат да аплицираат за сместување во студентски дом

Студентите што се запишуваат во прва година на додипломски студии на некоја од државните или приватните високообразовни установи од денеска можат да аплицираат за сместување во студентски дом. За претстојната учебна година за бруцошите се предвидени вкупно 1.093 слободни места во државните и приватните студентски домови. Најмногу слободни места за нив има во студентскиот дом „Орде Чопела“ во Прилеп (вкупно 266...

Најголем број на бруцоши се собраа во Филхармонија на првиот академски час на ФИНКИ

Најголем број на бруцоши денес се собраа во Филхармонија на првиот академски час за учебната 2022/2023 година на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. На свечената церемонија на новозапишаните студенти им беа доделени индексите, а на најдобрите матуранти им беа доделени стипендиите. На студентите им се обрати деканот, проф. д-р Боро...

Објавени се листите со примени бруцоши во студентските домови

Студентски дом Гоце Делчев
Објавени се списоците со примени студенти од прва година на студии во државните студентски домови, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). За бруцошите беа предвидени вкупно 1.165 места во домовите. Списоците со примени студенти можат да се видат на следните линкови:  Примени студенти ДСД Гоце Делчев Примени студенти ДСД Стив Наумов (нови бараки)  Примени студенти ДСД Стив Наумов (трета зграда)  Примени студенти ДСД Томе...

Веб-страницата на Министерството за образование и наука е недостапна повеќе од 10 дена

Со денови наназад не е во функција веб-страницата на Министерството за образование и наука (MOН). Ако се обидете да ја отворите, ќе ви се појави порака дека страницата е недостапна: „This site can’t be reached. Мon.gov.mk took too long to respond.“ Мета.мк изминатиов период во неколку наврати пишуваше за паѓањето на интернет страницата на МОН, која за првпат стана недостапна...

МОН ги повика бруцошите да аплицираат за студентски дом, веб-страницата недостапна веќе пет дена

Петти ден не е достапна веб-страницата на Министерството за образование и наука (МОН) по хакерскиот напад што се случи во петокот навечер, а позади кој наводно стои грчки хакерски тим. Од саботата пристапот до веб-страницата на ова министерство е оневозможен, а до овој момент МОН не соопшти повеќе информации за нападот, освен што за неколку медиуми викендот информираше дека...

МОН ги објави листите со примени бруцоши во студентските домови во Скопје

Студентски дом Гоце Делчев
Министерството за образование сношти ги објави листите со примени бруцоши во студентските домови во Скопје за студиската 2021/2021 година. Тие можат да се погледнат на следниот линк. Следен чекор за оние што добиле место во студентски дом е да потпишат договор со студенткиот дом, по што ќе можат да се вселат. Одовој договор треба да се потпише најдоцна 10 дена...

Во тек е пријавувањето на бруцоши за сместување во државни студентски домови

Студентски дом Гоце Делчев
Министерството за образование и наука ги потсетува студентите од прва година запишани на јавните и приватните високообразовани институции во државата дека во тек е аплицирањето за место во државните студентски домови и други објекти за сместување во Република Северна Македонија, за студиската 2021/2022 година. Крајниот рок за поднесување на апликациите е 24.9.2021 година. Условите, критериумите и потребните документи за остварување...

Објавени списоците со студентите примени во студентските домови

Објавени се списоците со примени студенти од втора и повисоките години на студии во студентските домови, а аплицирањето за бруцошите започнува од понеделник, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). Тие може да се видат на следниот линк. Студентите кои се наоѓаат на објавените листи можат да се вселат во студентските домови по потпишување на договор со домот во кој...

„Студентски пленум“ им посака добредојде на бруцошите

На првиот академски ден, бруцошите беа пречекани од членовите на „Студентски пленум“ кои им посакаа добредојде, но им ги посочија и проблемите со кои ќе се соочуват низ студирањето. Од пленумот велат дека оваа година силно и моќно ќе се борат против студентските проблеми, а во наредниот период ќе одлучат за начините на кои ќе ја водат борбата. - На 15...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...