fbpx
Таг: боледување

таг: боледување

Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки

Шпанија планира да воведе лекарско отсуство за жените кои страдаат од силни менструални болки, јавува Би-би-си. Новиот нацрт-закон предвидува жените да можат да имаат три дена отсуство во текот на месецот, кои може да бидат продолжени до пет дена во некои околности. Политичарите предупредија дека законот засега е само нацрт и на него сè уште се работи. Доколку биде усвоен во...

За боледување поради ковид-19 нема да има кратење од плата, одлучи Владата

На вчерашната владина седница беше разгледана Информацијата во врска сo регулирање на боледување на вработени лица заболени од ковид-19 како и вработени лица кои се во изолација заради спречување на зараза, информираат од Владата. Донесен е заклучок министерствата и органите на државната управа при регулирање на овие прашања на вработените лица кои имаат симптоми или се заболени од ковид-19 и...

Владата го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести, хронично болните се враќаат на работа

На третата седница Владата ги усвои предлозите на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство кои се однесуваа на вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести да се вратат на своите работни места и редовно извршување на работните задачи. „Исклучок од ова ќе бидат само лицата (пациенти) кај кои болеста е...

Предложен отказ за административка од Штип која држела партиска прес-конференција додека била на боледување

За поранешната директорка на Дом на млади во Штип, сега вработена во Општина Штип, Вишна Шорова – Ангелова, вчера заседавала дисциплинска комисија, која предложила најстрога мерка – отказ поради злоупотреба на боледувањето. Шорова – Ангелова додека била на боледување, во предизборието држела партиска прес конференција. Денеска од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција ова го оценија како партиски реваншизам...

Хелсиншки комитет: Работодавач не смее да отпушти бремена жена од работа

Бремена работничка побарала правна помош од Хелсиншкиот комитет, бидејќи работодавачот незаконски и го прекинал работниот однос додека користела боледување, информираат од таму. Станува збор за работничка на која непосредно откако го информирала работодавачот дека е бремена ѝ бил откажан договорот за вработување. Работодавачот ѝ го врачил отказот на работничката додека таа била на боледување, со образложение дека неоправдано отсуствувала од...

Во „Мој термин“ се воведуваат два нови упати „Итен 24“ и „Упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем „Мој термин“, соопштуваат од таму. Целта, како што велат, е подобрување на здравствената евиденција и поедноставување на работата на здравствените работници, но пред се заради оптимизација на процесот на упатување на пациентите и побрзо добивање на услугата која им е потребна на пациентите. „Најзначајната новина која се воведува...

За цела плата повредените кај Ласкарци треба да се пријават во Инспекторатот за труд

Македонско здружение за заштита при работа (МЗЗПР) порача дека повредените во автобуската несреќа кај Ласкарци кои се враќале дома од работа треба од нивните работодавачи да бидат пријавени во Државниот инспекторат за труд, за да може во текот на боледувањето да добиваат плата во износ од 100 отсто, а по враќањето на работното место треба да бидат упатени на...

Обвинет во „Шамарите“ имал фалц боледување, тврди Фетаи

Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи, која го води предметот за насилството во Општина Центар, по пријава во Лекарската комора на Македонија, фати тројца лекари кои му давале фалц боледувања на обвинетиот Милан Андоновски, наменски само да се одолговлекува судењето и најави дека против лекарите ќе покренат соодветна постапка. Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на рочиштето посочи дека побарало Државниот санитарен и...

Психијатар ќе проценува дали обвинетиот во „Триста“ може да го следи судењето

Поранешниот помошник на министерот за внатрешни работи, Ѓоко Поповски, обвинет во случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство, денеска се појави на рочиште во Кривичниот суд, но тоа повторно беше одложено, на барање на неговите адвокати. Тие пред судот рекоа дека Поповски се лекува од депресија и дека е под лекарства, поради што сметаат дека не е во состојба да...

Судењето за „Триста“ се одложи, обвинетиот Ѓоко Поповски бил болен

Почетокот на судењето за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство се одложи, бидејќи на денешното прво рочиште во судницата не беше присутен обвинетиот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски кој бил болен. Адвокатите на Поповски до судот доставија медицинска документација со која на Поповски му се препорачува да мирува, но, не и дека е на боледување. Адвокатката, Сања Алексиќ рече дека...

Судењето за „Транспортер“ ќе паузира – Џими мора да оди на тезга во Австралија

Почетокот на главната расправа од судскиот процес за случајот „Транспортер“, во кој првообвинет е поранешниот градоначалника на Битола, Владимир Талески, денеска повторно се одложи бидејќи на рочиштето не дојде обвинетата Анита Ангеловска, која била на боледување. Ова е второ одложување на судењето, откако на претходното рочиште на 28 септември не дојде друга обвинета, поради сообраќајка на патот Битола - Скопје. Судијката...

Пратенички од ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат „нов“ закон за продолжено породилно отсуство

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска - Старова денеска најави дека во Собранието заедно со нејзината партиска колешка Магдалена Манаскова, ќе поднесат измени на Законот за работни односи, со кои би се продолжило породилното отсуство. Предлог-законот е поддржан од останатите пратеници на коалицијата „За подобра Македонија“, а предложените измени се идентични на предлог-законот на граѓанската иницијатива, кој беше потпишан од...

СДСМ: Флексибилно работно време за самохраните родители

Во првите шест месеци од формирањето на новата Влада, законски ќе го обезбедиме правото на флексибилно работно време за самохраните родители, се вели во соопштението на СДСМ. Оттаму додаваат дека, самохраните родители сега се принудени да земаат боледување или ден од одмор ако имаат обврски околу нивните деца, бидејки нема кој да им помогне. - Со флексибилното работно време тие полесно ќе ги планираат своите...

Почина пејачката Есма Реџепова

Пејачката на ромски песни Есма Реџепова-Теодосиевска почина утринава на 73-годишна возраст, по кратко и тешко боледување. Есма, која уште ја нарекуваат и кралица на ромската музика, во 2013 гoдина ја доби и титулата Национален уметник на Република Македонија. Освен по пеењето, Есма беше позната и по нејзината хуманост, има одржано голем број на хуманитарни акции, а во својот живот има одгледано 47 деца.

Спасовски: До сега се сменети 11 началници во МВР, можно е да се сменат уште четворица

Досега во Министерството за внатрешни работи се сменети 11 началници, а останува можност за промена уште на четворица, одговори денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на новинарско прашање за последните кадровски смени во МВР, на промоцијата на полициски службеници во Идризово. Спасовски информираше дека добил информација оти четири до пет лица на битни позиции во МВР биле во исто време...

Во еден ден девет директори на центри за социјална работа најавиле боледување

Девет директори на центри за социјална работа испратиле известување до Министерството за труд и социјална политика дека се болни и дека отвориле боледување. Шесте писмени и трите усни најави за боледување во Министерството пристигнале во еден ден. Оваа информација за „Телма“ ја потврдила и министерката за труд и социјална политика, Фросина Ременски, која беше назначена на оваа позиција од редовите...

СДСМ: Грујовски прима ефективна плата и во графата боледување му стои нула

Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, се преправа дека не ја разбрал прес-конференцијата на генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, и се крие зад МВР, велат од СДСМ. „Документот од УЈП, ги побива обидите на Чавков да се оправда. Од документот може да се види дека Грујовски прима ефективна плата и дека во графата боледување стои нула. Чавков сака да каже...

МВР: Вработените во МВР и на боледување земаат цела плата

Вработените во МВР и кога се на боледување, земаат плата во цел износ, а Оливер Спасовски уште еднаш покажа елементарно непознавање на законските прописи што се однесуваат на вработените во Министерството за внатрешни работи, се вели во реакцијата на МВР на денешната прес-конференција на Спасовски. „Покрај елементарното непознавање на прописите, ќе го потсетиме дека самиот е осомничен за кривично дело неизвршување...

Спасовски: Дали Чавков лаже дека Горан Грујовски е на боледување?

Горан Грујовски ја прима целата плата иако е на боледување. Дали министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, го брани началникот на петтата управа, Горан Грујовски, кој е под истрага на СЈО, праша генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, на денешната прес-конференција. - Чавков тврди дека против Грујовски, осомничен за уништување системи за нелегално прислушување, не може да преземе соодветни правни...

Судијата на Јанкулоска од боледување замина на одмор

Судијата што го водеше случајот „Тврдина“ се вратил од боледување, на кое беше подолго време. Нему му се слоши на почетокот на април за време на распитот на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која е една од осомничените во случајот кој го отвори СЈО, потврдија за „Мета“ од Кривичниот суд. Сепак, иако е вратен од боледување, судијата не...

Радмила Шекеринска: Русија го заостри односот кон Западот заради внатрешни причини

Радмила Шекеринска е една од оние политичарки во земјава која била на високи функции и во државата и во својата матична партија – СДСМ. Побаравме мислење за некои актуелни...