fbpx
Таг: Бодрум

таг: Бодрум

Земјотрес од 5,3 степени кај Бодрум

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтерова скала е регистриран кај туристичкото место Бодрум во Југозападна Турција, соопшти американскиот геолошки институт. Засега нема извештај за евентуална штета или повредени. Земјотресот е регистриран на околу 15 километри југоисточно од Бодрум. Ова е трет земјотрес регистриран во таа област во последните 48 часа. Два умерени земјотреси со јачина од 4,8 степени и 4,2 степени...

МНР: Нема настрадани македонски државјани во земјотресот во Грција и во Турција

Министерството за надворешни работи засега нема сознанија за повредени македонски државјани во силниот земјотрес што ноќеска ги погоди Грција и Турција. Како што информираат од МНР, досега ниту еден македонски државјанин не се обратил за информација или помош во македонските дипломатско-конзуларни преставништва во Грција и во Турција. Оттаму информираат дека се во постојана комуникација со Амбасадата на Република Македонија во...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...