fbpx
Таг: артилерија

таг: артилерија

Руската војска извршила 104 напади за 24 часа во регионот Запорожје

Руската војска гранатирала 22 населени места во регионот Запорожје, во Украина, во текот на изминатото деноноќие. Како што информираат украинските медиуми регистрирани се 104 напади, а уништени се станбени згради и инфраструктурни објекти. Нападнати биле повеќе населени места во регионот со над 80 артилериски напади, а во воздушен напад биле употребени 22 беспилотни летала. Руските трупи, во последните 24 часа нападнале...

Борбите во Судан продолжуваат, бројот на жртви се искачи на 100

Жителите на суданската престолнина Картум, ги разбудија звуците на артилерија и бомбардирање од воени авиони. Интензивните борби продолжуваат веќе трет ден, бројот на загинати се искачи на околу 100, а стотици други се повредени, пренесе Си-Ен-Ен. Судирите најпрво избиле во саботата меѓу војската и паравоената група Сили за брза поддршка (РСФ), предводени од Мохамед Хамдан Дагало, познат и како Хемедти,...

Протечени документи: Украинската воздушна одбрана наскоро може да остане без проектили

Документите од Пентагон од февруари годинава, коишто протекоа во јавност, сугерираат дека постои ризик украинската противвоздушна одбрана да остане без проектили и муниција во рок од неколку недели, пишува Гардијан. Припадници на министерството за одбрана на САД се обидуваат да дознаат како тајните документи станале јавни. Еден од документите со датум од 23 февруари 2023 годин,а што е означен како...

Ново оружје за армијата – транспортери, оклопни возила, хеликоптери

Нови оклопни возила од типот на JLTV Oshkosh, оклопни транспортери Stryker, француски систем за противвоздушна одбрана за мали височини, MISTRAL 3, артилериски системи и осум повеќенаменски хеликоптери ќе бидат само дел од новото вооружување на македонската армија за кое денеска информираше министерката за одбрана, Славјанка Петровска. Зборувајќи за модернизацијата, за која рече дека е од најголем обем во изминатите децении,...

Путин прогласи победа во Луханск, руските сили ќе се насочат на целосно освојување на Донецк

Откако Русите го освоија и Лисичанск, последниот голем град во украинскиот регион Луханск, рускиот претседател вчера прогласи победа во Луханск и им порача на руските воружени сили да продолжат со остварување на целите според „претходно одобрените планови“, пренесува Би-Би-Си. Борбените дејствија сега се пренасочуват на соседниот регион Донецк, кој околу половина е под руска воена контрола, а останатата половина од...

Жестоки битки во Лисичанск, жителите сонуваат за барем половина час мир и тишина

Руските сили со авионски бомбардирања во украинскиот град Лисичанск вчера уништија полициска станица и нанесоа големи штети во областа на рафинеријата за нафта, јави украинската новинска агенција ukrinform.net. „Човек тешко може да најде безбедно место во градот. Жителите сонуваат за барем половина час тишина, но руските окупатори не престануваат, пукаат со сите видови оружја. Вчера непријателот изврши неколку воздушни напади...

Во Киев упатен повик до граѓаните да се засолнат, четири ракети истрелани од Белорусија кон Украина

Градските власти на Киев ги повикаа граѓаните итно да се засолнат поради руски воздушен напад, јави украинскиот медиум на англиски јазик „Кијив Индепендент“. Киевскиот градоначалник Витали Кличко, поранешен светски боксерски шампион, вели дека граѓаните на Киев се шокирани од експлозиите во градот и побара Западот да се обедини за да ѝ помогне на Украина. Кличко прогласи полициски час од 22...

Ескалација на судирот меѓу Ерменија и Азербејџан околу Нагорно-Карабах

Ноќеска дошло до ескалација на судирот меѓу Ерменија и Азербејџан во Нагорно-Карабах, а медиумите јавуваат за употреба на тешки митралези и минофрлачи долж граничната линија. Министерствата за одбрана на двете земји си ја префрлаат вината, обвинувајќи се меѓусебе за ескалацијата на судирот. Министерството за одбрана на Азербејџан денеска соопшти дека вооружените сили на Ерменија го прекршиле примирјето долж линијата за...

Двојно убиство во село Габреш, 67 годишник со пиштол си ја убил сестра си и внукот

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела – Убиство од член 123 став...