fbpx
Таг: Апостол Симовски

таг: Апостол Симовски

За рекламирање на пописот биле потрошени седум милиони денари, а биле планирани два

Во текот на Пописот на населението, домаќинствата и становите, кој се спроведе во 2021 година, склучени биле договори за набавка на лаптопи, без да се спроведе соодветна постапка за јавна набавка. Набавена била софтверска апликација за самопопишување без надомест и без притоа да се утврди дали е тоа спонзорство или донација. Освен тоа, за кампања за популаризација на пописот...

Попис 2021: Бојкотирале 6,31 отсто или околу 130.000 граѓани [инфографик]

На Пописот 2021, податоците за околу 130.000 лица Државниот завод за статистика ги преземал од „административни извори“, односно од други бази на податоци кои ги водат државните органи. Станува збор за 6,31 отсто од вкупното резидентно и нерезидентно население на земјава, односно од сите лица кои живеат во Македонија и од дијаспората. Овие лица се вметнати во посебна ставка...

Пописот заврши, попишани 1.832.696 лица во земјава и 204.805 во дијаспората

Пописот на населението, домаќинствата и становите вчера вечер успешно заврши. Синоќа во 20 часот беа затворени апликациите за попис, по што директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС) Апостол Симовски одржа прес-конференција, на која го соопшти сработеното. Во текот на 25 дена, во земјава биле попишани 1.832.696 лица, 568.175 домаќинства и 837.255 станови. Воедно, преку апликацијата за самопопишување на дијаспората,...

Досега попишани над 510.000 лица во земјава, техничките проблеми се надминати

Во земјава досега се попишани 512.457 граѓани, 158.519 домаќинства и 212.464 станови, заклучно со вчера до 20 часот. Владиниот портпаролот Душко Арсовски и директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски, на денешната прес-конференција информираа за тековните активности поврзани со Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година. Тој посочи дека Владата очекува пописот да...

Пописот во земјава денеска се одвива без проблеми, за два дена попишани над 136.000 лица

попис прифатен центар визбегово фото: МТСП
Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски денеска изјави дека по вчерашните технички проблеми со апликацијата, пописот во земјава нормално се спроведува. „Во моментов апликацијата е во функција и попишувачите на терен нормално ја извршуваат својата задача, внесуваат податоци кои ги добиваат на терен, од домаќинствата кои ги посетуваат“, изјави Симовски денеска во Куманово, по посетата на Регионалниот пописен...

ДЗС со извинување до јавноста и до Телеком: техничките проблеми беа спорадични и изолирани

Државниот завод за статистика (ДЗС) попладнево соопшти дека пописот денеска бил во прекин не на целата територија на државата туку само спорадично и на одредени локации. Главната причина не бил прекинот на интернет конекцијата туку преоптовареноста на апликацијата. За изјавата на директорот на заводот Апостол Симовски дека пописот е во прекин поради проблеми со интернетот, велат дека се должи...

Во прифатниот центар во Визбегово тече попишувањето на бездомните лица

попис прифатен центар визбегово фото: МТСП
За бездомните семејства кои се сместени во прифатниот центар во Визбегово во тек е пописната акција која започна на 1 март и ќе трае до 15 овој месец. Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски денеска го посетија овој прифатен центар за поддржано живеење. Според Шахпаска, пописот е многу важна,...

Симовски: Пописот е неопходен за креирање и планирање на економскиот и социјалниот развој на државата

Апостол Симовски, фото : Здружение „Цивил“
Пописот е статистичка, сложена операција и никако не може да има политичка конотација. Во согласност со препораките на ОН и дефинициите на „Евростат“, тој треба да даде податоци за одредени категории лица, резидентно население кое живее во Северна Македонија и вкупно нерезидентно население, односно лица државјани на РСМ кои престојуваат во странство повеќе од 12 месеци и членови на...

ДЗС ја објави Методологијата по која ќе се спроведува пописот во април

Директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски денеска ја објави Методологијата за подготовка, организирање и спроведување на Пописот на населението, домаќинствата и становите, кој во земјава треба да се одржи во април. Целокупната методологија е јавно достапна на веб-страницата на ДЗС, и во неа детално е опишано што ќе се попишува, во кој временски период, на кој начин...

Османи на средба со Симовски: Пописот е обврска и должност за сите граѓани

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари работна средба со Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски и заменик директорот, Илми Селами. Средбата беше во насока на меѓуинституционална координација со цел непречено организирање на претстојниот пописот, на која беа отворени сите прашања за начинот и постапката на која што ќе се попишува нерезидентното население. Согласно Законот за попис на...

Предвремените избори во април ќе го пролонгираат пописот

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски рече дека одлуката за одржување на предвремени парламентарни избори на 12 април го доведува во прашање терминот за одржување на Пописот на населението, домаќинствата и становите. – Терминот април е непогоден за спроведување на пописот имајќи предвид што веќе се закажани изборите и истиот ќе треба да се пролонгира. Можноста да се...

Симовски: Етничката припадност во пописите беше користена само за политизација

Графата „етничка припадност“ и „религиска припадност“, беа предмет на политизација на претходните пописи, политизација која особено дојде до израз во 2011 година, што и беше основната причина за прекинување на пописот вели директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во изјава за „Порталб“. Тој потенцира дека пописот не е политичка операција, туку статистичка и негова основна цел е да...

Најмалку 120 луѓе уапсени во Русија за учество на собири во спомен на Навални

Најмалку 120 луѓе беа уапсени во Русија за учество на собири во спомен на Алексеј Навални, кој вчера беше погребан во Москва по неговата сомнителна смрт во затвор минатиот...