fbpx
Таг: амбасадори

таг: амбасадори

Заев на состанок со амбасадорите од ЕУ: Земјата се движи во вистинска насока, партнерството со ЕУ е наша главна цел

Премиерот Зоран Заев бил домаќин на редовниот годишен состанок на шефовите на дипломатските мисии на земјите членки на ЕУ во нашата земја, информираат од владината прес-служба. Заев разменил мислења со амбасадорите за актуелните и најважни активности во Северна Македонија со посебен акцент на процесот за интеграција на земјата во Европската Унија. „Премиерот Заев, пред амбасадорите на земјите членки на ЕУ...

Османи ја собра европската дипломатска мрежа на амбасадорски состанок

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска одржа вонреден тематски работен состанок со Амбасадорите акредитирани во земјите членки на ЕУ и институциите поврзани со ЕУ, информираат од Министерство за надворешни работи. Состанокот се одржа на самиот почеток на словенечкото претседателство со ЕУ, што беше и главна тема на состанокот. „Следниот период, идните дипломатските делувања во однос на заокружувањето на нашето европско...

Пендаровски на средба со новоименуваните амбасадори на РСМ во странство

Пендаровски -амбасадори
Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими новоименуваните амбасадори на Република Северна Македонија, пред заминување во странските држави каде што ќе ги извршуваат своите дипломатски должности. Како што соопштија од претсдателскиот кабинет, на средбата присуствуваа: Сашко Тодоровски, амбасадор во Чешката Република, Горан Цеков, амбасадор во Јапонија, Светлана Гелева, амбасадорка и постојан претставник при Советот на Европа, Билјана Стефановска Сековска, амбасадорка во...

Црна Гора и Србија си ги прогласија амбасадорите за „персона нон грата“ поради историско прашање

Црна Гора и Србија влегоа во дипломатски конфликт поради историско прашање. Министерството за надворешни работи на Црна Гора побара од српскиот амбасадор Владимир Божовиќ да ја напушти земјата откако го прогласи за „персона нон грата“. „По подолго и континуирано мешање во внатрешните работи на Црна Гора, преку однесувањето и изјавите кои се невообичаени и неприфатливи за дипломатските функции, како и...

Отворен повикот на Women in Tech Macedonia за млади амбасадори

Меѓународната непрофитна организација Women In Tech Global и Women In Tech Македонија, чија мисија е да се затвори родовиот јаз и да им помогне на жените полесно да се вклучат во технологијата, отвораат повик за нивната програма, Women In Tech Youth Ambassadors, наменета за млади девојки од 16 до 21 година. „Women In Tech Youth иницијативата е наменета да им...

Заев на брифинг со амбасадорите од ЕУ: Приоритет на Владата се процесите за приклучување кон ЕУ

Премиерот Зоран Заев, придружуван од Љупчо Николовски, вицепремиер за борба против корупција, за одржлив развој и човечки ресурси, Бујар Османи министер за надворешни работи, Бојан Маричиќ министер за правда и државните секретари Калина Габер од Секретаријатот за европски прашања и Зоран Попов од Министерството за надворешни работи, денеска одржаа утринска брифинг средба со амбасадорите на земјите членки на Европската...

ЕУ ќе избере 60 млади од Западен Балкан кои ќе станат лидери за инспиративни промени во регионот

Европската унија ќе избере 60 млади луѓе од различни земји од Западен Балкан, кои ќе станат лидери за инспиративни промени во регионот каде што живеат, пренесува „Порталб.мк.“ Кандидатите за амбасадори мора да покажат уникатна перспектива и да бидат подготвени да учат и инвестираат време и талент на разни обуки. Нивната возраст е од 18 до 29 години. Овие амбасадори ќе...

Не, Израел не се заканил дека ќе ја наполни Европа со мигранти

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Пендаровски: Над 90 отсто од предложените амбасадори се кариерни дипломати

Над 90 отсто од предложените амбасадори се кариерни дипломати, односно се професионално вработени во Министерството за надворешни работи, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски одговарајќи на новинарско прашање на Регионалниот антикорупциски форум на СЕЛДИ. Тој додаде дека професионализацијата на амбасадорите била една од неговите први заложби кога станал претседател и еден од принципите на кои инсистирал во неговите првични консултации со...

Владата прифати 12 амандмани за измени и дополнувања на предлог-буџетот 2020

На денешната редовна 170. седница, Владата го утврди текстот на дополнетиот предлог-буџет 2020 година. „Владата прифати 12 амандмани за измени и дополнувања на предлог-буџетот 2020, што произлегоа од расправата за буџетот во собраниските комисии, и донесе одлука текстот на дополнетиот предлог-буџет за 2020 година да биде пуштен во Собранието на усвојување“, информираат од таму. На оваа седница на предлог на Министерството...

Дури 80 отсто од шефовите на дипломатските претставништва ќе бидат дипломати од кариера

Министерството за надворешни работи го подготви нацрт предлог-законот за надворешни работи во кој се дефинираат критериумите за избор на амбасадори односно се одредува дека од вкупниот број шефови на димпломатско-конзуларните претставништва најмалку 80 отсто треба да бидат именувани од редот на кариерните дипломати. „За вонреден и ополномоштен амбасадор односно генерален конзул може да биде поставен односно именуван кариерен дипломат со...

Димитров приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров синоќа приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на Југоисточна Европа, кои под раководство на заменикот-помошник државен секретар и специјален претставник за Западен Балкан, Метју Палмер одржуваат советување во Скопје. „Дојдовте во интересно време. Благодарни сме што споделуваме заедничка визија за регионот. Завршивме голема работа, направивме големи работи кои не се прават...

Шекеринска и Димитров на брифинг со амбасадорите на земјите-членки на НАТО

Денеска во Владата, на покана на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се одржал брифинг со амбасадорите на земјите-членки на НАТО Алијансата, акредитирани во Македонија. „Брифингот беше посветен на актуелностите врзани за пристапниот процес за интеграција на  Македонија во Северно-атлантската Алијанса и истиот имаше за цел амбасадорите на земјите членки на НАТО да бидат...

Иванов ги прими акредитивите на новите амбасадори на Обединетото Кралство и Саудиска Арабија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во вила Билјана во Охрид ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска и на Кралството Саудиска Арабија во Република Македонија. Како што соопшти кабинетот на претседателот, на предавањето на акредитивните писма од страна на новоименуваниот британски амбасадор Рејчел Галовеј, претседателот Иванов оценил дека постои...

Иванов демантира дека блокира назначување амбасадори

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов ги демантира тврдењата на Дипломатскиот клуб Скопје за блокада на назначување шефови на дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија. „За сите предлог-кандидати за амбасадори, за кои претходно е постигната согласност со Министерството за надворешни работи, постапките за нивно именување се во тек. Согласно законските процедури, за дел од прифатените и усогласени предлози, постапките за нивно именување се...

Дипломатски клуб: Иванов ја уништува дипломатијата

Дипломатски клуб – Скопје се огласи со реакција, за како што се вели, блокада во професионалниот развој на дипломатската структура во Министерството за надворешни работи и во несоодветното претставување на земјата во странство. Вината ја ставаат врз претседателот Ѓорге Иванов. „Евидентно е дека заради блокадата за неименување на шефови на Диломатско-конзулрните претставништва на Република Македонија во странство од страна на...

Македонија заслужува датум за преговори со ЕУ и покана за НАТО, сметаат Османи и Димитров

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, учествуваа на работна средба со амбасадорите на земјите – членки на Европската Унија во Македонија, организирана од страна на амбасадорот на Република Бугарија во земјава, Иван Великов Петков. Тема на состанокот беа политичките состојби околу евроинтегративните процеси во Република Македонија, а во контекст на пораките...

Османи: Очекувам најдобар извештај и чиста и безусловна препорака од ЕК за Македонија

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи очекува најдобар извештај на Европската Комисија за Македонија досега, кој ќе биде проследен со чиста и безусловна препорака за почеток на преговорите на Македонија за зачленување во ЕУ. Тоа, рече тој на конференцијата во Владата, ќе биде најголема потврда дека Македонија повторно е вратена на европскиот колосек. - Секако, тоа не значи дека реформите по...

Османи очекува Македонија да се приклучи на колосекот за влез во ЕУ до 2025 година

Стратегијата за проширување на Европската Унија е една од најважните иницијативи на Европската комисија за овој регион, истакна вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи на денешниот координативен работен појадок со амбасадорите и нивните претставници од земјите од Западен Балкан. Средбата се одржува во пресрет на објавувањето на Стратегијата на Европската комисија, за проширување со земјите од Западниот Балкан до 2025...

Димитров до амбасадорите од ЕУ: Можеме да бидеме фактор на успех

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на денешната средба со амбасадорите на земјите - членки на Европската Унија, повторно ја нагласил заложбата на Македонија за отпочнување на пристапните преговори со ЕУ и потребата да се посвети внимание на процесот на интеграција во ЕУ. Димитров исто така информирал за конкретните реформски активности во  правосудството, добро владеење, јавната администрација и следење на...

Клинички центар и детската болница во Козле една ноќ без вода, „Водовод“ ќе постави цистерни

Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, Јавната здравствена установа Универзитетска клиника за респираторни заболувања кај децата Козле-Скопје, резиденцијалните објекти на Водно, како и дел од жителите од реон Водно и Козле...