fbpx
Таг: Алфи

таг: Алфи

Апелација ја потврди ослободителната пресуда за Мијалков за случајот „Тортура“

Апелациониот суд-Скопје ја потврди ослободителната пресуда за поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков и припадниците на поранешната полициска единица „Алфи“ во случајот „Тортура“, откако претходно ослободителна пресуда донесе и Кривичниот основен суд. „Советот на Апелациониот суд-Скопје утврди дека првостепената пресуда е јасна, разбирлива, подобна за испитување, не содржи суштествени повреди на одредбите на ЗКП, а фактичката...

Наместо пресуда за Мијалков и Алфите за апсењето на Бошкоски, случајот „Тортура“ ќе се суди од почеток

Наместо пресуда за поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на некогашната полициска единица „Алфи“, Основниот кривичен суд во Скопје денеска одлучи да ја преотвори главната расправа во случајот „Тортура“ и закажа следно рочиште што ќе се одржи на 8 јули. „Од сите изведени докази на главната расправа за судот неспорно е дека се случил одреден настан, но...

По смената на Чулев, во МВР вратени старите функции на 14 раководни лица

Откако викендов Агим Нухиу го презеде министерското столче во Министерството за внатрешни работи од техничкиот министер Наќе Чулев, во согласност со законските одредби за функционирање на техничката влада од денеска повторно се вратени на старите раководни функции 14 раководни лица на исто толку организациони единици во министерството, кои беа на овие позиции и пред формирањето на техничката влада, информираат...

Промовирана новата Eдиница за интервентна полиција при СВР Скопје

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“ присуствуваше на официјализирање на формирањето на новата организациона единица при СВР Скопје – Единицата за интервентна полиција. Станува збор за единица која што настанува со спојување на досегашните единици - за јавен ред и мир, за асистенции и спровод и на „алфите“, информираат од МВР. - Структуирана врз...

МВР ги разреши актерите од провокацијата кај амбасадата на САД и од случајот „Трезор“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, разреши 11 раководители во повеќе сектори на МВР. Високи извори од МВР за „Мета“ потврдуваат дека некои од нив се разрешени поради инцидентот со вежбата на „алфите“ во близина на Амбасадата на САД во Скопје и поради истрагата на Специјалното јавно обвинителство „Трезор“. Помеѓу разрешените е и Небојша Стајковиќ, за кој медиумите објавија дека е еден...

Вежба на „алфите“ го активирала безбедносниот протокол на Амбасадата на САД во Скопје

На 15 септември, само неколку часа откако СЈО објави дека ги поднесува првите две обвиненија, се огласил алармот во Амбасадата на САД, а на разгласот повеќепати се повторувало „Ова не е вежба“. Причина за сирените е присуството на дваесетина припадници на полициската единица „Алфи“ во близина на амбасадата, што довело до активирање на американските безбедносни протоколи и до инструкции за...

Судот го одби барањето на СЈО за суспендирање на „Алфите“ од „Тортура“

Судијата го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство и не им одреди мерки на претпазливост на командантот на полициската едница „Алфа“, Ивица Антевски - Пуки, и на петтемина негови колеги осомничени во случајот „Тортура“, соопштија попладнево од Кривичниот суд. На судот му беа потребни речиси 24 часа да излезе со информација за исходот од распитот на шесттемина полицајци, кои вчера...

„Алфите“ осомничени во „Тортура“ денеска повторно на распит

Командантот на специјалната единица „Алфи“, Ивица Антевски - Пуки и другите припадници на оваа единица што го апсеа лидерот на „Обединети за Македонија“, Љубе Бошкоски, денеска треба да се појават на распит во Основниот суд Скопје 1. Минатата недела се одложи распитот бидејќи шестмината осомничени во случајот „Тортура“ за кои Специјалното јавно обвинителство побара да им бидат определени мерки за претпазливост,...

Командантот на „Алфи“ на распит во Основниот суд Скопје 1

Командантот на специјалната единица „Алфи“, Ивица Антевски - Пуки, и уште петмина осомничени за нечовечко апсење на поранешниот министер за внатрешни работи и лидер на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, денеска треба да дојдат на распит во Основниот суд Скопје 1. Случајот „Тортура“ го отвори Специјалното јавно обвинителство, а првоосомничен во овој случај е поранешниот директор на Управата за безбедност...

Чавков на чело на „Алфите“ го врати аболираниот Ивица Антески – Пуки

Министерот за внатрешни работи Митко Чавков веќе го сменил Примислав Димовски од командир на едницата „Алфа“ и на негово место го поставил Ивица Антески - Пуки, еден од 56. лица кои се најдоа на списокот на помилувани од претседателот, Ѓорге Иванов, пишува  „Либертас“ повикувајќи се на свои извори од МВР. Од Министерството за внатрешни работи засега нема потврда, но ниту демант...

Акција на СЈО во скопско Батиници

По налог на Специјалното јавно обвинителство, припадници на посебната полициска единица Алфи, од утрово се во скопско Батинци. Неофицијално се дознава дека се врши претрес во куќа на еден од осомничените во случајот „Титаник“. Засега нема официјални информации од МВР, а од СЈО најавија за подоцна повеќе детали за акцијата. Во текот на денот ќе има повеќе информации за акцијата.

Разбојникот од банката во Влае осомничен за три кривични дела

Скопската полиција до Основното јавно обвинителство поднела пријава за три кривични дела против 43-годишниот А.М., кој вчера попладне ограби експозитура на Стопанска банка во населбата Влае, но, кратко по разбојништвото беше пресретнат и совладан од полицијата. Како што соопштуваат од МВР, против скопјанецот е поднесена кривична пријава, со која тој се товари за разбојништво, напад врз службено лице при вршење...

Полициските „алфи“ за еден месец привеле 175 лица

Во текот на минатиот месец припадниците на Единицата за прв одговор и интервенција – „Алфа“, при вршење на редовна мотопатролна дејност, вкупно извршиле легитимирање на 926 лица, преглед на 242 патнички моторни возила и на 60 лица, а врз различни основи биле приведени вкупно 175 лица. Врз основа на телеграма, соопшти денеска МВР, приведени се 32 лица, по потрага, гласник или наредба...

Алфите изминатиот месец уапсиле 221 лице

Во текот на минатиот месец, припадниците на Единицата за прв одговор и интервенција „Алфа“ извршиле легитимирање на 1.428 лица, прегледале 18 автомобили, а по разни основи биле приведени вкупно 221 лице, информираат од МВР. По основа на телеграма биле приведени 38 лица, поради потраги, гласник, наредба од основен суд – пет лица, под сомнение за извршено кривично дело – 19...

Минатиот месец „алфите“ привеле 265 лица

Во текот на минатиот месец, припадниците на Единицата за прв одговор и интервенција „Алфа“, при вршење редовна мотопатролна дејност, вкупно извршиле легитимирање на 1.220 лица,  преглед на 276 луѓе, а на различни основи биле приведени вкупно 265 лица. Според МВР, припадниците на единицата „Алфа“ на основа на телеграма привеле 32 лица, поради потраги, гласник или наредба од основен суд – 11 лица, под сомневање за извршено кривично...

Припадник на единицата „Алфа“ си ја претепал сопругата

Минатата недела, по спроведена дисциплинска постапка, донесени се 16 решенија против 16 вработени во Министерството за внатрешни работи поради сторени повреди во работењето. Притоа, на 11 вработени им е изречена парична казна, за двајца вработени постапката е запрена, а тројца вработени добија писмено предупредување“. Тие се казнети за седење во службеното возило, патролирање со приватно возило, неевидентирање на странци при влез во државата, физички напад врз сопруга,...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...