fbpx

Апелација ја потврди ослободителната пресуда за Мијалков за случајот „Тортура“

Случајот „Тортура“ се однесуваше на начинот на апсење на лидерот на партијата Обединети за Македонија Љубе Бошкоски на 6 јуни 2011 година по одржувањето на парламентарните избори

-

Апелациониот суд-Скопје ја потврди ослободителната пресуда за поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков и припадниците на поранешната полициска единица „Алфи“ во случајот „Тортура“, откако претходно ослободителна пресуда донесе и Кривичниот основен суд.

„Советот на Апелациониот суд-Скопје утврди дека првостепената пресуда е јасна, разбирлива, подобна за испитување, не содржи суштествени повреди на одредбите на ЗКП, а фактичката состојба е правилно утврдена, при што првостепениот суд утврдил поинаква фактичка состојба од изложената во поднесениот и прецизиран обвинителен акт на Основното јавно обвинителство Скопје“, стои во образложението на Апелациониот суд.

Случајот „Тортура“ се однесуваше на начинот на апсење на лидерот на партијата Обединети за Македонија Љубе Бошкоски на 6 јуни 2011 година, по одржувањето на парламентарните избори. Обвинителниот акт гласеше дека при апсењето на Бошкоски имало мачење и дека целата постапка предизвикала психичко страдање. Во обвинителниот акт стоеше дека мотивот бил политички реваншизам.

Покрај Мијалков, во овој судски случај беше обвинет и поранешниот командант на „Алфите“ Ивица Анчевски-Пуки и пет припадници на полициската единица,  Новица Станковски, Петар Милошевски, Филип Атанасов, Јован Боцевски и Метуш Шабани.

Случајот беше отворен од страна на поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ВМРО-ДПМНЕ ги изгуби управните и надзорните одбори во битолските јавни претпријатија

Продолжуваат политичките препукувања во Советот на општина Битола. Со гласовите на советниците од СДСМ, на независната листа „Поинаку“ и на Левица, вчера доцна вечер беа разрешени членовите на управните...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download karbonn firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download