fbpx
Таг: Александар Даштевски

таг: Александар Даштевски

ДИК ѝ го врачи уверението на Сиљановска-Давкова за претседател на државата

На седницата на ДИК беше усвоен заклучокот за конечност на резултатите од гласањето на Претседателските избори во земјава, по што утринава на Гордана Сиљановска Давкова и официјално ѝ беше врачено Уверението за претседател. Претседателот на ДИК, Александар Даштевски ѝ посака на новата претседателка успешен мандат како шеф на државата. На прес-конференција ДИК ја објави конечноста на резултатите од гласањето за изборите...

Постигнат цензусот за претседателските избори

Излезноста во вториот круг на претседателските избори до 17 часот е 42,32 отсто, изјави претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски. Процентот на излезност до 17 часот, како што соопшти првиот човек на ДИК, е од пристигнати податоци од 2.040 избирачки места со вкупно запишани 1.069.029 гласачи. Според Даштевски, до 17 часот гласале 452.412 гласачи или 42,32 отсто. Најголема излезност...

ДИК проверува пријавени нерегуларности на изборниот ден во Липково

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница, проверуваат дали бројот на избирачки ливчиња од избирачкото место 1112 во Липково, соодвествува со бројот на гласачи од ова место кои на 24 април гласаа за иден претстедател на државата. Одлуката за проверка на избирачкиот материјал следуваше откако овластениот претставник Албедин Абдули од коалицијата „Влен“ го образложи приговорот и раскажа...

Даштевски: До 18:30 часот во вториот круг излезноста е 48,88 отсто

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски на прес-конференција информираше дека излезноста на гласачите до 18:30 часот изнесувала 48,88 отсто од вкупниот број на граѓани запишани во Избирачкиот список, односно 555.943 гласачи. Притоа, најголема излезност до 18:30 часот имало во општина Вевчани - 81,2 отсто гласале, а исто така во општините Росоман и Демир Капија имало излезност од над...

До 11 часот во вториот круг гласале над 180.000 гласачи, речиси идентично како како во првиот круг [инфографик]

До 11 часот во вториот круг на Локалните избори гласале 183.666 граѓани, покажува веб-страницата на Државната изборна комисија. Бројот на гласачи до 11 часот е речиси идентичен со оној во првиот круг на изборите (184.275) со таа разлика што денеска гласаат вкупно 1,35 милион гласачи во 44 општини, а во првиот круг бројот на гласачи изнесуваше 1,82 милиони во...

ЗНМ го осуди непрофесионалниот и омаловажувачки однос на Даштевски кон медиумите

Здружението на новинари на Македонија, ЗНМ, го осуди односот на претседателот на Државната изборна комисија, ДИК, Александар Даштевски кон новинарите. Како што велат од ЗНМ, претседателот Даштевски на попладневната прес-конфереција имаше непрофесионален и омаловажувачки однос кон новинарите кога се обидуваше да одговара на новинарски прашања. Тој наместо одговор на новинарско прашање во врска со најавата за продолжување на рокот за гласање,...

ДИК: Излезноста на гласачите до 13 часот е 20,76 проценти

Излезноста на гласачите до 13 часот е 20,76 отсто, соопшти на прес-конференција претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски. Податоците се собрани од 2.519 гласачки места (72,39 отсто), а на гласање излегле 237.476 гласачи. Даштевски додаде дека на шест избирачки места се гласа на стариот начин со УВ ламба и со спреј, а на 11 места имало прекин повеќе од еден...

ДИК: Излезноста е 3,28 отсто, на некои гласачки места има проблеми со уредите за биометриска идентификација

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски на прес-конференција истакна дека според податоците кои пристигнале од 1.325 избирачки места до 9.30 часот вкупен број на избирачи кои гласале е 23.468 или 3,28 отсто. Според него, гласањето во најголем дел од нив се одвива непречено, но има пријавени потешкотии со биометриска проверка на секој одделен гласач. „Во одредени избирачки места, кои...

Собранието го изгласа новиот состав на ДИК, за претседател е избран Александар Даштевски

Собранието денеска со 95 гласа „за“ и ниту еден „против“ го избра новиот состав на Државната изборна комисија, чиј претседател ќе биде Александар Даштевски кој доаѓа на местото на Оливер Дерковски, а кој е предложен од ВМРО-ДПМНЕ. Потпретседателка на ДИК останува Дитмире Шеху, на предлог на ДУИ. Во старо-новиот состав на ДИК на предлог на ВМРО-ДПМНЕ е избран и Бобан Стојаноски,...

Ѓорчев ги поздрави актерите од МНТ кои се солидаризираа со Јовановски

Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ, предводени од лидерот на партијата, Никола Груевски, вечерва протестираа пред истражниот затвор во Шуто Оризари. Учесниците на протестот, кој почна во 18 часот, побараа запирање на, како што рекоа, „политичкиот прогон, малтретирање и терор“ и побараа „ослободување на сите лица кои се цел на тој политички прогон“. На протестот, Владимир Ѓорчев ги поздрави актерите од МНТ затоа што покажале солидарност со...

Трајанов: Даштевски халуцинира, ако имаше следења кога бев министер, ќе ме лустрираа

На денешната промоција на едицијата на „Црните страници на УДБА - Историја што чека да биде откриена“, Александар Даштевски, еден од промоторите, говорејќи за следењата по осамостојувањето на Македонија во 1991 година, посочи дека овие активности продолжиле и во првите две години од доаѓањето на власт на ВМРО-ДПМНЕ во 1998 година, кога министер за внатрешни работи беше Павле Трајанов,...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...