fbpx
Таг: албанското знаме

таг: албанското знаме

Јовановски: Кабинетот на Џафери се претвори во штаб на ДУИ

Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот. Сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател се претвара во штаб на ДУИ, рече денеска на прес-конференција Крсте Јовановски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ. Тој изрече и осуди за Зоран Заев, обвинувајќи го дека води...

ЛП: Џафери да сфати дека еден од врвните државни раководители, а не само Албанец

Либералната партија (ЛП) денеска му честиташе на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, истовремено порачувајќи му оти треба да сфати дека е еден од највисоките државни раководители, а не само Албанец, и соодветно на тоа, во неговиот кабинет треба да стои само знамето на Република Македонија. „Го поздравуваме почетокот на претседавање со Собранието на Талат Џафери и му обрнуваме внимание...

Милошоски: Нухиу да не врши притисок без основа да се апсат што повеќе луѓе

Институциите што се грижат за владеење на правото не смеат да приведуваат недолжни луѓе, брзајќи да покажат некаков резултат по немилите настани што се случија во Собранието, порача пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и член на извршниот комитет на партијата, Антонијо Милошоски, на прес-конференција. Тој побара правосудството да внимава и да ги користи истите стандарди како во случаите со припадниците на „Шарената револуција“...

Џафери: Државното знаме е на вистинското место од институционален аспект

„Мислам дека никој не треба да се чувствува загрозен од знамето, бидејќи тоа се наши симболи, на припадноста, а од институционален аспект мислам дека државното знаме се наоѓа на вистинското место, каде што припаѓа, и сите ние се идентификуваме со тоа кога сме носители на функција“, вели новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, во интервју за „Нова ТВ“, одговарајќи на...

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...