fbpx
Таг: Пари

таг: Пари

„Сонцето на Македонија“ не може да се наоѓа на валутата на БРИКС, затоа што БРИКС нема валута

Станува збор за симболична банкнота, која рускиот амбасадор во Јужна Африка, Илја Рогачев, му ја подарил на шефот на дипломатската мисија на ОАЕ, Махаш Саид Алхамели. БРИКС – неформална група на држави која ја сочинуваат Федеративна Република Бразил, Руската Федерација, Република Индија, Народна Република Кина и Јужноафриканската Република, воопшто нема валута. Освен тоа, сонцето коешто се наоѓа во средиштето...

Измама во Ресен: Со тврдење дека банкнотите од евра и долари се стари, украдени 2,6 милиони денари

Измама со кражба од над 2,6 милиони денари пријавила 64-годишна жена од Ресен. Женско лице ѝ кажало дека треба да ги смени еврата и австралиските долари што ги имала, бидејќи имало нови банкноти и старите немало да важат. Пријавеното лице ѝ рекло на оштетената дека месечно ќе ѝ исплати дел од парите што требало да се променат, информираат од...

Цариниците заплениле 98.000 евра на граничниот премин „Богородица“

Инспектори од мобилните тимови при Царинската управа, на граничниот премин Богородица заплениле 98.000 евра од македонски државјанин кој се обидел нелегално да ги изнесе од државата, информираа од управата. „На 26 јули околу 21 часот на излез од државата се пријавил автобус со турски регистарски ознаки кој сообраќал на редовна линија Гостивар – Истанбул. При контрола на автобусот и патнците,...

Инфлацијата ќе биде едноцифрена, а економијата во позитивна зона

Инфлацијата ќе биде едноцифрена, но повисока во однос на претходните проценки за годинава. Економијата ќе остане во позитивна зона, но со пониска стапка на раст од сега предвидената, пишува во анализата на Порталб.мк. Новата Фискална стратегија 2024-2028 со нови проценки и прогнози кои можат да бидат „предвесник“ на ребалансирање на буџетот. Раст на БДП за 2,5 отсто, инфлација на ниво...

Наставниците ќе добиваат за 10 отсто повисоки плати, но неизвесно е од кога

Вработените во основно и средно образование во земјава треба да добијат повисоки плати за околу 10 отсто, но засега е неизвесно од кога би започнала исплатата. Јаким Неделков, претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), за Мета.мк вели дека всушност се работи за спогодба која летово треба да ја потпишат СОНК и Министерството за образование и наука...

АНАЛИЗА: Бруто инвестициите во пад, без вложување нема економски раст

Првиот квартал од годинава започна со раст на БДП од 2,1 oтсто, но со пад на бруто инвестициите за повеќе од 22 отсто, пишува Порталб.мк. Народната банка регистрираше раст на странските директни инвестиции, но се поставува прашањето, во што се состои основата на тој раст, нови гринфилд инвестиции или реинвестирана добивка? Кога станува збор за странските директни инвестиции, забележан е...

Косовски медиуми користат јавни пари, иако постојано го кршат Етичкиот кодекс

Со текот на годините разни државни институции се рекламираа со народни пари во медиуми кои произведуваа лажни вести или беа рецидивисти прекршители на Етичкиот кодекс на пишаните медиуми. Многу медиуми кои некогаш профитираа илјадници евра од договори со јавните претпријатија денес не се активни и престанаа да постојат како бизниси, пренесува косовскиот портал Kallxo.com во истражување направено за Центарот против дезинформации...

Вистиномер: Орбан не одбил 7 милијарди евра од ЕУ

Најголемата манипулација во оваа објава е дека унгарскиот премиер одбил над 7 милијарди евра од ЕУ, помош за справување со последиците од пандемијата. Орбан не ги одбил парите од ЕУ. Станува збор за еден вид казна од ЕУ за Унгарија, а поради непочитување на владеењето на правото, правилата и вредностите на ЕУ. Официјални изјави и податоци од двете страни –...

АНАЛИЗА: Кои капитални проекти се ставени “под нож” во ребалансираниот Буџет?

Повеќе пари за гасификација, социјални станови, помалку за патишта, железница, водоводна канализација, за изградба на болници, клиники, за медицинска опрема, за реформи во полицијата. Капиталните расходи со ребалансот на Буџетот во однос на сегашниот план се намалуваат за 8,8% и ќе изнесуваат 522,6 милиони евра. Порталб.мк објавува кај кои министерства и агенции колку се крати или додава преку ставката “капитални...

Вистиномер: Слободата на изразување е загрозена од платеното политичко рекламирање – констатираат и ОБСЕ и ЕУ

Покрај што платеното политичко рекламирање ја загрозува уредувачката политика на медиумите и ги ставаат во клиентелистички однос, што го констатираше како опасност и Државната комисија за спречување на корупција и судир на интереси уште во 2019 година, самите политички партии и нивните кандидати ги става во дискриминирачка и нерамноправна позиција, фаворизирајќи ги само големите партии, односно 4 партии, две...

Европската комисија денеска ќе ги исплати и останатите 80 од предвидените 160 милиони евра помош за С. Македонија

Европската Комисија денеска ќе исплати 80 милиони евра за Северна Македонија како дел од помошта од три милијарди евра, макроекономска асистенција предвидена за земјите од соседството на ЕУ. Ова всушност е втората и последна транша од предвидените 160 милиони евра макроекономска помош наменети за нашата држава. Освен за Северна Македонија, 50 милиони евра помош ќе биде испратена за Косово, 30...

ЗНМ и СЕММ: Потребна е поголема одговорност од медиумите при објава на сатирични содржини

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) реагираат на објавите со измислените изјави поврзани со градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко со оценка дека на овој начин јавноста може да се доведе во заблуда и да се шират дезинформации. „Иако станува збор за содржина од сатиричен карактер, медиумите кои во јавноста се препознаваат...

МТСП: Етапната исплата на августовските пензии почнува утре

Исплатата на августовските пензии ќе почне од утре. Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките, за пензионерите кои не користат картички, ќе се реализира во четири...

Лукаревска: Во април и мај 708 работодавачи добиле државна помош, а не исплатиле плати на 1.706 работници

За месец април, на 19.780 работодавачи им се исплатени вкупно 1.793.207.603 денари државна помош за вкупно 128.315 вработени, но 281 работодавачи од нив, кои примиле финансиска поддршка во износ од 9.995.565 денари не ја исполниле обврската за исплата на плата за 722 вработени, изјави денеска на прес-конференција директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска. Финансиска поддршка за мај добиле...

МВР со кривични пријави за кражба за 10-мина вработени во Поштата во Чаир

Министерството за внатрешни работи (МВР) ќе поднесе кривични пријави против десет лица вработени во Поштата во Чаир, кои ги товари за кражба и за фалсификување, односно за проневера во службата и фалсификување службена исправа. Деветтемина пријавени и нивниот шеф се сомничат дека присвоиле пари од трансакциски сметки на граѓани. МВР ги сомничи З.Х. (29), Р.И. (34), И.Е.М. (32), С.П. (53),...

Трамп привремено го прекина финансирањето на СЗО

Претседателот на САД, Доналд Трамп вчера најави дека земјата ќе престане со финансирање на Светската здравствена организација (СЗО), која ја обвини „дека потфрлила во исполнувањето на основната должност“. САД годишно придонесуваат со околу 400 милиони долари во ова тело, односно околу 15 отсто од вкупниот буџет на организацијата која функционира во рамките на Организацијата на обединетите нации (ООН). Овој потег...

Компании, амбасади, институции донираа пари и опрема за справување со Kовид-19

Десетици домашни компании, организации, банки и институции донираа опрема и пари на Министерството за здравство, како поддршка во напорите на здравствените власти за справување со состојбата со Ковид-19 во земјата. Освен тоа, пристигна и помошта од  Европска Унија во вредност од четири милиони евра и од САД, кои преку УСАИД донираат 1,1 милиони американски долари за справување со коронавирусот. -...

По 1.000 денари плус во април и во мај за корисниците на социјална помош

Околу 30.000 постоечки корисници во системот на социјална заштита ќе добијат износ од плус 1.000 денари, во април и во мај, како и дополнителна исплата на енергетски додаток за тој период. „За да добијат минимална гарантирана помош, материјалната необезбеденост за лицата ќе се утврдува врз основа на вкупната просечна висина на сите приходи од сите членови на домаќинството, сметано од...

МРТВ доби 488.000 евра од АВМУ за заштита на новинарите и за производство на програма

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги додели финансиска помош – донација за справување со последиците од корона вирусот Ковид-19 во вкупен износ од 105.000.000 денари (1,7 милиони евра). Од 103 милиони денари (1,6 милиони евра) наменети за радиодифузерите, 30 милиони денари (488 илјади евра) се за Македонска радио телевизија. Останатите комерцијални и непрофитни радиодифузери кои во моментов вршат телевизиско...

ДИК ќе потроши најмалку 6,5 милиони евра за медиумската изборна кампања на партиите

Државната изборна комисија (ДИК) планира за изборните активности за претстојните предвремени парламентарни избори да потроши 571.500.000 денари (9.292.683 евра). Од нив, најголем дел или околу 400 милиони денари (6.504.065 евра), се планира да се потрошат за финасирање на медиумската кампања на политичките партии кои ќе учествуваат на парламентарните избори. - За оваа намена за претседателските избори беа потрошени околу 3...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...