fbpx

Zoran Bozhinovski mbrëmë është ekstraduar në Maqedoni

-

Gazetari dhe pronari i portalit “Burevesnik” Zoran Bozhinovski i cili dje u arrestua në Novi Sad, mbrëmë rreth orës 21 e 30 është ekstraduar në Maqedoni, konfirmojnë për “Meta” nga MPB.

“Procedura është përfunduar mbrëmë rreth 21 e 30. Atë e zbaton Ministria e drejtësisë ndërsa MPB është njoftuar për procedurën” thanë nga MPB.

Jo- zyrtarisht, Bozhinovski është transferuar në burgim hetimor Shkup në lagjen e Shuto Orizarës ndërsa procedura e mëtutjeshme kundër tij është në kompetencën e Ministrisë së drejtësisë.

Bozhinovski dje u arrestua në Novi Sad me urdhër të ministrisë së drejtësisë së Serbisë ndërsa në bazë të urdhrit për arrest që u lëshua ndaj tij në nëntor të vitit 2013 si i dyshuar për rastin “Spiun”.

Ky është arrestimi i dytë i Bozhinovskit në Serbi, ku ai qëndronte disa vite. Herën e parë u arrestua më nëntor të vitit 2013 në Novi Sad, me urdhër arrest nga Interpoli dhe kaloi më shumë se 1 vit në burg, pas çka u lëshua të mbrohet në liri me vendim të Gjykatës së apelit në Serbi.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.