fbpx

Qeveria shpalli gjendje krize në kufirin verior dhe jugor

-

Qeveria në seancën e djeshme për shkak të fluksit në rritje të emigrantëve në shtet ka miratuar vendim për të shpallur gjendje krize në kufirin verior dhe jugor.

Këtë sot në konferencën shtypi e deklaroi zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski duke shtuar se për sigurimin e kufirit jugor do të angazhohet edhe Armata e RM-së.

Siç njofton Kotevski, synimi i këtij vendimi është ruajtja e popullatës vendore dhe që t’u ofrohet një trajtim më human dhe njerëzorë emigrantëve që tanimë janë futur në territorin e vendit.

Sipas vendimit të Qeverisë, do të formohet shtab kryesor në kornizat e Qendrës për menaxhim me kriza që për kohë të shkurtë do të miratoj plan përkatës aksionar për veprim.

Kotevski nuk u përgjigj saktë nëse kjo do të thotë se Maqedonia po e mbyll kufirin jugor për emigrantët jolegal që vijnë nga Greqia dhe futen në vend, duke theksuar se me këtë përforcohet kontrolli i kufirit dhe në vend pikën e kalimit kufitar.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.