fbpx
Tags АРМ

Tag: АРМ

Në MPB vetëm 20 përqind janë gra, e në ushtri edhe më pak (infografik)

Njëzet përqind e punonjësve në MPB dhe 40 përqind të administratës në Ministrinë e mbrojtjes janë femra, tregojnë të dhënat e dy ministrive, por gratë janë shumë më pak të përfaqësuara në policinë e uniformuar dhe në ushtri, njofton Meta.mk. Në MPB më vitin 2018 vetëm 13 përqind nga pjesëmarrësit në trajnimin bazik për policë kanë qenë femra, tregojnë të...

Armata e Republikës së Maqedonisë së Veriut pranoi 125 ushtarë të rinj profesionistë

Armata e Republikës së Maqedonisë së Veriut, nga sot në radhët e saj ka 125 ushtarë të rinj profesionistë. Ky është grupi i parë i pranuar nga dy të planifikuar për këtë vit, ndërkaq vitin e kaluar u pranuan 373 sosh njofton Meta.mk. Në ceremoninë në kazermën e Velesit “Alekso Demnievski – Bauman”, ministrja për Mbrojtje Radmila Shekerinska tha se me pranimin...

Maqedoni, 5 ndërmarrjet më të mëdha shtetërore kanë të punësuar më shumë se ARM-ja (INFOGRAFIK)

A ka shumë të punësuar në ndërmarrjet publike në vend? Kjo është pyetja e cila meriton vëmendje të veçantë pasi që opinioni në periudhën e fundit zbardhi disa raste të punësimit të familjarëve të afërt të funksionarëve shtetëror, njofton Meta.mk Të dhënat se numri i të punësuarve në pesë shtete ndërmarrje shtetërore, Elektranat e Maqedonisë, Posta e Maqedonisë, Pyjet e...

Në kufi është qetë, njëri prej policëve të lënduar ndalet në Klinikë

Një prej policëve që mbrëmë mori lëndime të reja në përplasjen me emigrantët në kufirin jugor, është ndalur për kurim të mëtutjeshëm në Qendrën klinike “Nënë Tereza” në Shkup. Mbrëmë gjatë përplasjes me emigrantët të cilët tentonin të futen në territorin e Maqedonisë janë lënduar gjithsej 14 policë. Gjatë përplasjes sipas të dhënave të MPB-së janë dëmtuar tre makina të MPB-së...

Emigrantët kthehen në Greqi, gazetarët lirohen në Bogorodicë me dënim në të holla

Qindra azil-kërkues vendosën dje që të dalin dhe të gjejnë ndonjë mënyrë alternative kalimi përgjatë ndarjes territorial midis dy shteteve por janë ndaluar nga policia sapo kanë hyrë në Maqedoni. Ata janë mbajtur përkohësisht nga forcat e sigurisë, e më pas u rikthyen në Greqi përgjatë mesnatës. Një zyrtar i policisë maqedonase komunikoi se transporti i tyre u bë nëpërmjet kamionëve...

Jolevski: Për dhjetë herë është rritur numri i emigrantëve që vijnë në Maqedoni

Armata e R. së Maqedonisë është e gatshme për pranimin e numrit të rritur të shtetasve të huaj, por për momentin nuk ka nevojë për rritjen e numrit të ushtarëve në kufirin jugor. Këtë e thekson ministri i mbrojtjes, Zoran Jolevski mbrëmë në hapjen e shkollës progresive të NATO-s, “Menaxhimi me kërcënimet në Evropën Juglindore” në Ohër dhe shpjegoi...

Presidenti Ivanov vizitoi pjesëtarët e ARM-së në kufirin jugor

Presidenti i Maqedonisë dhe komandanti suprem i forcave të armatosura, Gjorgje Ivanov vizitoi pjesëtarët e ARM-së, të sistemuar në kufirin jugor. Presidenti Ivanov pjesëtarëve që kryenin detyrat e tyre ua uroi Vitin e Ri 2016, pas çka parashihej edhe darkë e përbashkët.  

MPB: Lëndohen 18 polic në përleshjen me emigrantët në kufirin me Greqinë

Në përleshjen e sotme mes emigrantëve dhe pjesëtarëve të sigurisë në kufirin me Greqinë, janë lënduar 18 nëpunës policor, prej të cilëve dy kanë lëndime më serioze në kokë, njoftoi sot MPB. Incidenti ka ndodhur më orën 13.30 në pikën kufitare te kuota 59 ku pjesëtarët e ARM-së sot filluan të vendosin gardhin me tel. Gjendja sipas MPB-së për momentin është...

Emigrantët kanë gurëzuar policinë dhe ushtrinë për shkak të gardhit në kufirin me Greqinë

Të revoltuar nga vendosja e gardhit me tela në kufirin me Greqinë, një grup emigrantësh të cilëve nuk iu lejohet hyrja në vend kanë filluar të hedhin gurë ndaj armatës që punon në vendosjen e shtyllave të betonit dhe gardhit, shkruan televizioni “Telma”. Sipas “Telma”, menjëherë ka reaguar policia, ku ajo është përleshur me një grup prej rreth 100 emigrantësh. Sipas...

ARM filloi vendosjen e gardhit në kotën 59 në kufirin me Greqinë

ARM sot në mëngjes filloi vendosjen e gardhit nga ana e majtë dhe e djathtë në kotën 59 të kufirit maqedono-grek, konfirmoi për “Meta” zëdhënësi i ARM-së, koloneli Toni Janevski. Ushtria maqedonase ka nisur ndërtimin e një barriere mbrojtëse me tela pranë kufirit me Greqinë. Një masë e tillë sigurie është ndërmarrë për të evituar kalimin e emigrantëve që kërkojnë...

ARM: Qëndrojmë në kufi derisa ka nevojë

Pjesëtarët e Armatës së Maqedonisë që janë radhitur në kufirin jugor, dy ditë pasi Qeveria shpalli gjendje të jashtëzakonshme për shkak të krizës së refugjatëve, edhe më tej qëndrojnë në kufi si asistencë e policisë, thonë për “Meta” nga shtatmadhoria e ARM-së. Nga SHM thonë se angazhimi i tyre do të zgjat “derisa të ketë nevojë”. “Forcat e ARM-së edhe...

Qeveria shpalli gjendje krize në kufirin verior dhe jugor

Qeveria në seancën e djeshme për shkak të fluksit në rritje të emigrantëve në shtet ka miratuar vendim për të shpallur gjendje krize në kufirin verior dhe jugor. Këtë sot në konferencën shtypi e deklaroi zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski duke shtuar se për sigurimin e kufirit jugor do të angazhohet edhe Armata e RM-së. Siç njofton Kotevski, synimi i këtij...

Metodia Veliçkovski është kryeshefi i ri i shtatmadhorisë së ARM-së

Gjeneral majori Metodia Veliçkovski është kryeshefi i ri i shtatmadhorisë së Armatës së R. së Maqedonisë. Ai në këtë post vjen në vendin e kryeshefit Goranço Koteski. Presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov dje pasdite ka firmosur vendimin për emërimin e kryeshefit të ri të shtatmadhorisë pasi Koteski më herët ishte shkarkuar nga funksioni. Ndërkaq, Goranço Koteski 1 vit e kryente...