fbpx

Vajgëll: Raporti pozitiv për Maqedoninë varet nga Marrëveshja e Përzhinos

-

Raporti për avancimin e vendit dhe për atë se Maqedonia a do të humbas rekomandimin për vend kandidat të BE-së, varet nga implementimi i Marrëveshjes së Përzhinos, tha eurodeputeti Ivo Vajgëll, pas takimit të sotëm me liderin e LSDM-së Zoran Zaev. Ai deklaroi se shumë shpejt do të fillojë procedura parlamentare për avancim dhe do të mund ta marrin parasysh edhe Marrëveshjen e Përzhinos.

-Unë sinqerisht shpresoj se ne do të mund të marrin në konsideratë Marrëveshjes mes të gjitha partive politike, ju e quani Marrëveshja e Përzhinos, dhe shpresoj se do të respektohen afatet që janë caktuar. Nuk bëhet fjalë për një ose dy ditë, në disa raste, por vazhdimi i procesit duhet të jetë në interes të të gjithëve por mbi të gjitha në interes të shtetit. Mendoj se vonesat e paarsyeshme mund të shkaktojnë problem më të madh për Maqedoninë. Nëse marrëveshja nuk zbatohet në tërësi vendi do të konsiderohet si një vend në krizë dhe ne besojmë se kriza u kapërcye përmes Marrëveshjes së Përzhinos. Dua të shoh se edhe mediumet përkrahin Marrëveshjen dhe rrisin presionin ndaj partive politike t’i përmbahen marrëveshjes- tha Vajgëll.

Duke u përgjigjur në pyetjen se Maqedonia mund të humb rekomandimin, ai deklaroi se shpreson raporti vjetor të mos jetë më keq se raporti i vitit të kaluar.

Do të donim që Maqedoninë ta shohim si shtet të besueshëm kandidat për anëtare të BE-së. Gjithsesi se kjo varet nga zbatimi i Marrëveshjes  dhe aftësisë që në prill të mbahen  zgjedhje korrekte demokratike dhe transparente- deklaroi Vajgëll.

Takimi i radhës i Vajgëllit është zëvendëskryeministrin e eurointegrimeve Fatmir Besimi, dhe pastaj do të largohet nga Maqedonia.

Nga LSDM-ja opozitare bënë të ditur se Zaev ka njoftuar zyrtarin evropian, se me veprimet e fundit VMRO shkeli Marrëveshjes politike dhe po e cenon punën e pavarur e Prokurores Speciale.

‘Kjo është përpjekje e pushtetit të Gruevskit, që LSDM-ja të heq dorë nga procesi i bisedimeve dhe përpjekje për sabotimin e punës së pavarur të prokurores publike speciale”, deklaroi Zoran Zaev në takim.

 

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.