fbpx

Tualete të adaptuara për higjienë menstruale për vajzat në shkollat në Tetovë dhe Resnjë

-

Paketat e reja të tualeteve dhe produkteve për higjienë menstruale do të pranojnë rreth 300 nxënës në dy shkolla fillore në Tetovë dhe Resnjë, njofton Meta.mk.

Gazetarë për të drejtat e njeriut dhe Instituti i shëndetit publik, me mbështetje të Ambasadës Britanike do të përmirësojnë ambientet e tualeteve, ndërsa qëllimi është që në të ardhmen të bëhet standardizim i të gjitha tualeteve në shkollat publike.

– Tualetet shkollore duhet të kenë numër të mjaftueshëm të kabinave, e në kabina duhet të kenë letër higjienike dhe sapun. Ato duhet të sigurojnë siguri dhe qasja deri te ato të jetë e lehtë për pastrim. Kabinat duhet të kenë edhe pajisje për klasifikimin e mbeturinave – thotë Natasha Dokovska nga Gazetarët për të drejtat e njeriut.

Richard Malion, drejtor i programeve në Ambasadën Britanike, tha se mungesa e qasjes deri te produktet për higjienë të femrave është një epidemi në mbarë botën dhe KB e njohën këtë si problem në botëror të shëndetit publik dhe të drejtave të njeriut.

– Në Mbretërinë e Bashkuar, pothuajse 50% e vajzave nuk shkojnë në shkollë gjatë ciklit të tyre. Në Maqedoninë Veriore kjo përqindje është 90% – tha Malion.

Siç ka publikuar tanimë Metës, 90% e nxënëseve në fshatrat e Maqedonisë mungojnë nga shkolla katër deri në pesë ditë gjatë muajit kur e kanë ciklin mujor, ndërsa 75% të nxënëseve në mjediset urbane mungojnë dy deri në tre ditë për të njëjtat arsye. Këtë e tregoi hulumtimi i realizuar nga Instituti i Shëndetit Publik dhe Gazetarët për drejta të njeriut.

SI arsyet për këtë janë theksuar kushte e papërshtatshme për menaxhimin e higjienës menstruale në shkollë ose në vendin e punës, si dhe çmimi i lartë i mjeteve për këtë higjienë.

Asnjë shkollë në territorin e Shkupit, Velesit dhe Kumanovës nuk ka produkte adekuate për higjienë menstruale (sapun, letër higjienike, ujë) dhe nuk ka as vende të përshtatshme për depozitimin e mbeturinave.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.