fbpx
Tag: Zoran Verushevski

tag: Zoran Verushevski

VMRO DPMNE: Do të ketë drejtësi dhe paqe kur Zaevi do të përgjigjet para gjykatës ndërsa Janeva nuk do ta shpëtoj

“Do të ketë drejtësi dhe paqe kur kriminel si Zoran Zaevi do të japin përgjegjësi para gjykatësve dhe kur nuk do të ekzistojnë Katica të ndryshme dhe prokurori speciale për t’i shpëtuar”, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së lidhur me seancën e djeshme të Komitetit ekzekutiv të partisë, ku është shqyrtuar dhe analizuar vendimi i PSP-së për tërheqjen e...

Miloshoski: Me vendimin e Janevës për faljen e Zaevit nuk ka arsye pse të ekzistoj PSP

VMRO DPMNE sot sërish reagoi ndaj vendimit të Prokurorisë Speciale për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”. Anëtari i Komitetit Ekzekutiv të partisë, Antonio Miloshoski në konferencë shtypi tha se PSP nuk ka kurrfarë “legjitimiteti profesional dhe institucional” dhe se është “vetëm vegël politike dhe dorezë e vazhdar” e kreut të LSDM-së, Zoran Zaev. “Opinioni e din se Zaevi është...

Veljanovski: PSP me vendimin për lëndën “Puçi” vërtetoi se është degë partiake e LSDM-së

Me vendimin e sotëm për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”, PSP vërtetoi se është degë partiake e LSDM-së/ Sorosit, deklaroi sot në konferencë shtypi  deputeti i VMRO DPMNE-së dhe ish kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski. Ai shtoi se Janeva “nuk është prokurore që punon në mënyrë të pavarur, por se me urdhrat e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe...

Ivanov: Sistemi i shërbimeve të kundërzbulimitе u shkatërrua në mënyrë tektonike nga Verushevski служби беше тектонски нарушен од Верушевски

Presidenti i shtetit Gjorgje Ivanov në intervistë për "Dnevnik" sërish drejtpërdrejtë sulmoi kreun e LSDM-së, Zoran Zaev duke akuzuar se ai është ideatori i krizës ndërsa PSP vepron në mënyrë selektive. Ivanov sërish i bën thirrje Zaevit "që të merr guxim" dhe të kërkoj t'i tërhiqet falja për rastin "Global" në vitin 2008. Ivanov thotë se vitin e kaluar ka...

Gjykata shfuqizon paraburgimin për Verushevskin dhe Lazarevskin

Këshilli penal në Gjykatën Themelore Shkupi- 1 ka shfuqizuar paraburgimin e Zoran Verushevskit dhe Gjorgji Lazarevskit, të akuzuar në rastin “Puçi”, njoftoi sot pasdite Gjykata Themelore Shkupi-1. Gjykata ka pranuar garancinë e propozuar si dhe propozimin e Prokurorisë speciale që t’u ndalohet largimi nga vendbanimi gjegjësisht nga qyteti i Shkupit dhe përkohësisht t’u merren dokumentet e udhëtimit.

Verushevski natën e ka kaluar në paraburgim, sot ndoshta shkon në shtëpi

Në pyetjen tonë se ku është Verushevski për momentin, nga Gjykata thonë se ai është në paraburgim në burgun e Shuto Orizarlës dhe se gjatës ditës së sotme “është e mundshme të ketë lëvizje të caktuar, zhvendosje dhe shpjegim” rreth çështjes së shfuqizimit të masës së arrestit, që dje shkaktoi kontradikta të shumta. Se Verushevski është në paraburgim konfirmojnë edhe...

Shfuqizohet masa e paraburgimit për Verusheskin, gjykata as konfirmon e as demanton

Këshilli penal i Gjykatës themelore Shkupi 1 sot mori vendim për anulimin e masës së paraburgimit për ish drejtorin e DSK-së Zoran Verushevskit i akuzuar për rastin Puçi, shkruan sot “Utrinski”. Gazeta që thirret në burimet e saj, shkruan se Verusheski për të cilin pritej që t’i shqiptohet masa e paraburgimit shtëpiak, kinse me vendimin e Këshillit penal është liruar. Nga...

Shtyhet seanca për rastin “Puçi” për 13 nëntor

Seanca gjyqësore për rastin “Puçi” sërish është prolonguar më 13 nëntor në fillim prej orës 10. Lideri i LSDM-së Zoran Zaev nuk u paraqit në seancë, por avokati i tij Filip Medarski dorëzoi dëshmi se ai është në takim tjetër të caktuar më herët me fond ndërkombëtarë për investim dhe zhvillim. Pas përfundimit të seancës, avokati i Zoran Verushevskit, Angele...

Tre vjet burg për Verushevskin

Ish Drejtori i Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim Zoran Verushevski, është dënuar me tre vite burg për armëmbajtje pa leje. Dënimi iu shpall sot për pistoletën e cila iu gjend gjatë bastisjes që policia bëri në banesën e Verushevskit në muajin janar. Sipas Prokurorit, Verushevski edhe pas përfundimit të marëdhënies së punës në MPB nuk e ka kthyer pistoletën...