fbpx
Tag: ЗНМ

tag: ЗНМ

SHGM: Deputetët nuk guxojnë të përçmojnë dhe etiketojnë gazetarët e TV Telma

Në dy ditët e kaluara, disa nga deputetët e VMRO-DPMNE-së si dhe deputeti nga partia Levica në deklaratat e tyre e etiketuan TV Telma si “televizion i regjimit”, ndërsa fyerje dhe përçmime ndaj gazetarëve dhe redaktorëve të këtij televizioni kombëtar u drejtuan direkt ose indirekt, thuhet në komunikatën e Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM), shkruan Meta.mk. “Etiketimi publik i mediave...

RMV, ndryshimet në Kodin penal të funksionojnë në praktikë, që sulmuesit e gazetarëve të ndëshkohen

Vetëm përmes ndryshimeve konkrete në Kodin penal, duke i dhënë prokurorisë autorizim për të vepruar sipas detyrës zyrtare dhe duke i rritur dënimet për sulmuesit, siguria dhe politika e mosndëshkimit për gazetarët dhe punonjësit e medias do të përmirësohen sistematikisht, raporton Meta. Ky është përfundimi kryesor i uebinarit mbi “Ndryshimet në Kodin penal: Zgjidhje për të forcuar sigurinë e gazetarëve” i...

SHGM kërkoi zgjidhje urgjente: Rritje dramatike e sulmeve ndaj gazetarëve

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për eliminimin e mosndëshkimit për krimeve kundër gazetarëve, Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) sot mbajti një konferencë për shtyp në të cilën kryetari dhe anëtarët e Bordit të drejtues të Shoqatës dërguan disa mesazhe të rëndësishme, raporton Meta. Mesazhi i parë i drejtohet publikut dhe partive politike që gazetarët profesionistë nuk duhet dhe nuk guxojnë...

Reklamimi politik në media është shënuar edhe në Raportin e Komisionit Evropian

Në Raportin e Komisionit Evropian për Maqedoninë e Veriut, në pjesën për financimin e mediave, ekziston një vërejtje në lidhje me reklamat politike që mund të ndikojnë në pavarësinë e politikës redaktuese të mediave, raporton Observatori Medatik, përcjell Meta.mk  “Mundësia e përdorimit të fondeve shtetërore nga partitë politike, për reklamim në media, ka ngritur shqetësime midis shoqatave mediatike për ndikim të...

Gazetarët e padisin shtetin pasi që nuk i dënoi dhunuesit e 27 prillit

Në fund të prillit tre gazetarë – Natasha Stojanovska, Dushica Mrgja dhe Goran Tërpenoski, viktima të ngjarjeve të dhunshme në Kuvend me 27 prill të vitit 2017, kanë ngritur padi private kundër shtetit për shkeljen e të drejtës për lirinë e shprehjes dhe kërkuan kompensim të dëmit jomaterial. Padia është ngritur në shenjë të pakënaqësisë prej Prokurorisë publike themelore në...

Komuniteti i gazetarëve në RMV reagoi: Fondit për mbështetjen e mediave i vjen era korrupsion

Organizatat e gazetarëve dhe të operatorëve kabllovik janë të shqetësuar nga paralajmërimi i qeverisë për formimin e një fondi për të ndihmuar mediat për shkak të krizës nga korona virusi. Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) dhe Sindikata e Pavarur e Gazetarëve dhe Punëtorëve të Mediave (SPGPM) në parim janë kundër parave publike në media, veçanërisht nëse kjo bëhet...

Sulmet dhe kërcënimet ndaj gazetarëve kanë rënë ndjeshëm pas vitit 2017, por nuk janë zhdukur (Infografik)

Në dy vitet e kaluara, numri i rasteve të shkeljes së të drejtave të gazetarëve në vend është ulur p;r katër deri në pesë herë. Nëse në vitin 2017 ishin regjistruar 20 raste të tilla, Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (ShGM) vitin e kaluar ka regjistruar vetëm katër incidente, prej të cilëve një sulm fizik ndaj një gazetari dhe...

TVM-ja merr frymë në aparate të vjetra, ka video-sinjal të dobët, ndërsa për audio të dytë as që e ka idenë

"Radiotelevizioni i Maqedonisë" (TVM) në vend që të ndërtojë urë afrimi, ngriti mure gjuhësore ndërmjet shikuesve, të cilat tani për tani ja po aq të larta sa edhe vetë objekti i televizionit. Milena Atanasoska-Manasieva - PINA Programet që i emetojnë në TVM bashkësia shqiptare, turke, vllahe dhe bashkësitë e tjera në vend, nuk arrijnë deri te i gjithë publiku, dhe pesë...

SHGM: Rënie e madhe e lirive të mediave dhe përkeqësim të gjendjes së gazetarëve

“Qeveria në vitin 2016 ka shfrytëzuar të gjitha instrumentet e pushtetit që të kufizoj lirinë e fjalës dhe t’i kontrolloj mediat. Mediat vazale i shpërblen me të holla publike ndërsa gazetarët që e kritikojnë vazhdimisht i sulmon dhe u bën presione të ndryshme”, porositi kryetari i SHGM-së, Naser Selmani. Kryetari i Shoqatës së gazetarëve prezantoi edhe shifra për shpenzimin e...

Shoqatat e gazetarëve të rajonit dënojnë sulmet ndaj gazetarëve në Maqedoni

Shoqatat e gazetarëve nga Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina, Serbia, Mali i Zi, Kosova dhe Maqedonia sot kanë shprehur solidaritet dhe mbështetje për punëtorët mediatiak dhe gazetarët në Maqedoni, të cilët siç vlerësojnë, në mënyrë konstante ballafaqohen me presione, sulme fizike si dhe kërcënime për vdekje. Shoqatat nga rajoni, pas sulmit ndaj gazetarit të Televizionit 24 gjatë protestave të nismës “Për...

SHGM dënon dhunën verbale të pushtetit ndaj gazetarëve

Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë dënojnë fluksin e dhunës së koordinuar verbale të pushtetit ndaj gazetarëve, të cilat siç thonë nga SHGM, i drejtohen lirisë së mediave dhe të drejtës së opinionit për t’u informuar. “Sulmet e këtilla kanë për qëllim t’i frikësojnë dhe heshtin gazetarët dhe të ngufatin kritikën në media. Me këtë, pushteti dëshiron të pengoj që të...

Ligji për media i SHGM dhe SPPM nuk kaloi në Kuvend

Deputetët nuk e miratuan propozim- ligjin për reforma në media, që me propozim të SHGM-së dhe SPPM-së e propozoi Lidhja socialdemokrate e Maqedonisë. Propozim- ligji është përpiluar sipas propozimeve të ndërmjetësit, Piter Vanhojte. Propozim- zgjidhja përmban reforma në këshillim programor të RTM-së dhe Këshillit të Agjencisë së mediave si dhe financim të plotë të RTVM-së nga buxheti i shtetit.  

SHGM dhe SPGPM insistojnë partitë politike të pranojnë propozimin e Vanhoute

Nesër partitë politike do të vazhdojnë me bisedimet lidhur me reformat në mediume, kështu që i bëjmë thirrje BE-së dhe SHBA-së të këmbëngulim te biseduesit që të pranojnë propozimin e ndërmjetësit belg Piter Vanhoute, theksoi në konferencën e sotme për shtyp kryetari i Shoqatës së gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani. Sipas tij, ky propozim është zgjidhja më e mirë sepse...

ShGM: Dënojmë dhunën e policisë dhe protestuesve ndaj gazetarëve

Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë (ShGM) ashpër dënon dhunën ndaj gazetarëve të ushtruar nga policia dhe protestuesit e dhunshëm në Shkup. Dhuna kundër gazetarëve është e papranueshme dhe paraqet sulm të drejtpërdrejtë kundër lirisë së mediave dhe të drejtës së opinionit të informohet për çështje me interes publik. “Goditje ndaj demokracisë në Maqedoni është kur policia rrah gazetarë në protesta...

ShGM kërkon hetim të ri për vdekjen e Nikolla Mlladenovit

“Institucionet duhet të formojnë komisioni të përzier të pavarur, që do të çoj në hetim të ri me qëllim që t’i refuzoj apo konfirmoj dyshimet në opinion se gazetari Nikolla Mlladenov nuk ka vdekur në aksident trafiku, por se ndaj tij është kryer atentat” qëndron në njoftimin e Shoqatës së gazetarëve të Maqedonisë (ShGM), publikuar me rastin e Ditës...

ShGM: Kosotovska tregoi si duhet redaktorët të ballafaqohen me presionet

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (ShGM) është e shqetësuar lidhur me informacionin se Ivana Kostovska, kryeredaktore e ueb portalit telegraf.mk dhe portalit në gjuhën angleze independent.mk ka dhënë dorëheqje. Gazetarja më 16 shkurt, me shkrim ka njoftuar përgjegjësit në kompaninë “Media Print Makedonia” se mbi të drejtuesit kanë bërë presion të publikoj ose fsheh informacione në të dy mediat ku...

ShGM: Manipulim brutal i TVM-së për nevoja të poltikës ditore

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë ka reaguar ndaj keqpërdorimit të servisit publik, RTVM, gjatë debatit të së dielës ku u diskutua rreth aksionit të fundit ‘Puç’. Sipas SHGM-së,  servisi publik duhet t’i shërbej interesit publik e jo promovimit të njëanshëm të qëndrimeve të partisë në pushtet. Ata vlerësojnë se drejtuesi i emisionit debativ kishte sjellje joprofesionale dhe jo-etike prandaj...

Kezharovski është lëshuar, mirëpo e mbajnë në litar të shkurtër me kusht

Gazetari Tomislav Kezharovski është në liri. Ashtu si papritmas u arrestua, pas vendimit të Gjykatës së Apelit me dy vjet burg, gjitashtu me shpejtësi e papritmas me vendim është lëshuar në lirim njëmujor. Sot gjykata njoftoi se ka pranuar kërkesën për lirim me kusht të Kesharovskit. Sekuenca dhe rrethanat e ngjarjeve e vendosin çështjen se pas gjitha peripecive dhe polemikave gjyqësore,...

Reagime: Vendimi për Kezharovskin është skandaloz dhe politik

“Skandaloze dhe politike është vendimi i gjykatës” është qëndrimi i shoqatave të gazetarëve dhe të gazetarëve në përgjithësi pas publikimit të aktvendimit nga Gjykata e Apelit me të cilën gazetari Tomisllav Kezharovski është gjykuar me dënim prej dy vitesh vuajtjeje burg për rastin “Likuidimi”, ku ishte i akuzuar se ka zbuluar identitetin e dëshmitarit të mbrojtur. Nesër në ora 11...

BFI-ja dënon sulmin terrorist në Paris

Bashkësia Fetare Islame sot doli me reagimin ku kategorikisht thotë se dhuna nuk është pjesë e islamit, duke aluduar në sulmin terrorist të redaksisë së magazinës satirike “Charlie Hebdo”, ku 10 gazetarë dhe dy policë u vranë. “Me hidhërim të madh  morëm lajmin për sulmin terrorist në Paris, Francë. Sekretet i di vetëm Allahu i madhërishëm, por siç thuhej në...