fbpx

SHGM: Rënie e madhe e lirive të mediave dhe përkeqësim të gjendjes së gazetarëve

-

“Qeveria në vitin 2016 ka shfrytëzuar të gjitha instrumentet e pushtetit që të kufizoj lirinë e fjalës dhe t’i kontrolloj mediat. Mediat vazale i shpërblen me të holla publike ndërsa gazetarët që e kritikojnë vazhdimisht i sulmon dhe u bën presione të ndryshme”, porositi kryetari i SHGM-së, Naser Selmani.

Kryetari i Shoqatës së gazetarëve prezantoi edhe shifra për shpenzimin e parave buxhetore për mediat.

“Ministritë dhe komunat në Maqedoni vitin e kaluar kanë harxhuar rreth 1,5 milionë euro në mediat e shtypura dhe të internetit dhe në mediat rajonale dhe lokale. Rreth 400.000 euro janë harxhuar në pjesën e parë të vitit të kaluar ndërsa më shumë se 1 milionë euro janë planifikuar të harxhohen në pjesën e dytë. Gjithashtu, nga 80 komunat, vetëm 42 kanë dhënë të dhëna për mjetet e planifikuara për harxhim në pjesën e dytë të vitit 2016”, ka thënë Selmani.

Rekorder është Ministria e shoqërisë informatike dhe administratës me rreth 700.000 euro.

Pjesa tjetër e mjeteve të ministrive dhe komunave janë harxhuar për shpallje dhe parapagimin e gazetave. Më shumë mjete nga komuna për këtë qëllim kanë ndarë komuna Manastir dhe Gostivar, me rreth 60.000 euro apo 50.000 euro në vit.

Nga ministria më shumë mjete për parapagimin e gazetave ka paguar MPB, e cila në vitin 2016 ka dhënë 50.000 euro.

Selmani vuri në dukje edhe se në katër vitet e fundit janë sulmuar më shumë se 40 gazetarë. Rreth gjysma e sulmeve kanë ndodhur në vitin 2016 ndërsa pjesa më e madhe e incidenteve nuk janë zbardhur dhe asnjë dhunues nuk është dënuar.

“Pika e vetme e bardhë në këtë raport është përmirësimi i praktikës gjyqësore për paditë, shpifjet dhe ofendimet ndaj gazetarëve. Për dallim nga viti 2012-të, kur kishte më shumë se 320 padi për shpifje kundër gazetarëve, vitin e kaluar ky numër ishte nën 50”, tha Selmani.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.