fbpx
Tag: одговорност

tag: одговорност

SHBA dënojnë sulmin ndaj deputetëve, kërkojnë hetim dhe përgjegjësi

SHBA fuqishëm dënon sulmet ndaj anëtarëve të Kuvendit të Maqedonisë, ka thënë zëdhënësi i Departamentit shtetëror amerikan, Mark Toner. “SHBA fuqishëm i dënojnë sulmet ndaj anëtarëve të Parlamentit të Maqedonisë të cilat vijuan pas përzgjedhjes së Talat Xhaferit për kryetar parlamenti. Në proceset demokratike nuk ka vend për dhunë. Shprehim simpatitë më të thella për anëtarët e Parlamentit që janë...

Kukan, Flekenshtajn dhe Uajgl do të rekomandojnë PE të anulojë miratimin e raportit

I bëjmë thirrje kryetarit dhe partive politike që të respektojnë vendimin demokratik të qytetarëve të vendit dhe pa anulim të mëtutjeshëm të pranojnë çdo shumicë parlamentare, thuhet në deklaratën e përbashkët të treshes euro- parlamentare, Eduard Kukan, Knut Flekenshtajn dhe Ivo Uajgl lidhur me ngjarjet aktuale politike në Maqedoni. “Siç kemi treguar disa herë së bashku me komisarin Han, presim...

Në shenjë solidariteti me kolegët e sulmuar, “Meta” nuk do të informojë nga protestat

Në shenjë proteste për shkak të sulmit ndaj kolegët tanë nga portali “A1on”, por edhe sulmet e vazhdueshme verbale ndaj të gjitha ekipeve, agjencia e lajmeve “Meta”, duke u bashkëngjitur mediave tjera, nuk do të informoj për protestat e sotme të nismës “Për Maqedoni të përbashkët”, as në Shkup e as në qytetet tjera. Nëse nëpër protesta ndodhin dhuna...

Plomp: S’ka kohë për humbje, presim qeveri reformuese dhe përgjegjëse

Nuk ka kohë për humbje dhe nga politikanët e vendit varet vendimi për të ardhmen e Maqedonisë, deklaroi sot ambasadori i Holandës, Volter Plomp, pas prezantimit të sotëm të hulumtimit “Të paraburgosur në mënyrë të pabazë – implikime juridike dhe buxhetore”, në Info qendrën e BE-së në Shkup. “Nëse më pyetni si i komentoj ngjarjet e fundit dhe bisedimet për...

Ivanov kërkoj qeveria e re ta ruaj karakterin unitar të shtetit

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka mbajtur sot fjalimin e tij vjetor para gazetarëvem, ku bëri thirrje që të ndërpritet retorika e ndasive në patriotë dhe tradhtarë dhe kërkoi pajtim dhe përgjegjësi. Në këtë fjalim, Ivanov ka theksuar se asnjëherë nuk do të pajtohet që Republika e Maqedonisë të jetë shtet federal. Ai u bëri thirrjeve politikanëve që mos të mendojnë në mënyrë post- zgjedhore...

Ivanov ju bëri thirrje liderëve të partive që të tregojnë përgjegjësi

Presidenti i vendit Gjorgje Ivanov ju bëri thirrje partive politike të tregojnë përgjegjësi ndaj qytetarëve dhe interesave të shtetit dhe t’i vendosin fund kësaj krize. Marrëveshja politike e cila u arrit për këtë qëllim ka obligime dhe afate të qarta, thuhet në apelin publik të Ivanov. Ai shton se është koha që, pa shtyrje të mëtutjeshme, të zbatohen pikat e...

Danielson: Përgjegjësi politike që të kthehet besimi në institucione

Kristian Danielson, drejtori i përgjithshëm për zgjerim në Komisionin Evropian, në intervistë për rrjetin e internetit, “Europian Western Balkans” shprehi shqetësim për sulmin e armatosur në Kumanovë dhe tha se rasti duhet hetuar  që të mos vihet deri në përshkallëzim të tensioneve në vend. “Jam shumë i shqetësuar për atë që ndodhi në Kumanovë. BE dënon çdo formë të dhunës...

ShGM: Gruevski, Jankullovska dhe Mijallkovi të japin dorëheqje

ShGM kërkon që kryeministri Nikolla Gruevski, ministrja e punëve të brendshme Gordana Jankullovska dhe drejtori i DBK-së, Sasho Mijallkov të japin dorëheqje pavarësisht se kush i ka porositur përgjimet e qytetarëve dhe gazetarëve. “Ky keqpërdorim patjetër të ndërpritet dhe të sanksionohet. Mënyra e vetme për daljen nga kjo situatë absurd është vendosja e një sistemi të ri medial dhe mekanizma...

Todorov është dëshpëruar, por nuk ndjenë përgjegjëse për vdekjen e Tamarës

Ministri i shëndetësisë, Nikola Todorov, është shumë i dëshpëruar por nuk ndjenë përgjegjësi për vdekjen e Tamarës së vogël, sepse siç tha ka bërë çmos që vajza të shkojë në trajtim jashtë shtetit, transmetoi "Nova ТV“. Këtë ministri e deklaroi në hapjen e projektit "Logoped i disperzuar", për të cilin mediat u ftuan gjashtë minuta para fillimit të ngjarjes. Pas heshtjes,...

“Puç” dëshmoi se shërbimet i kemi “shoshë”: Kush nuk ka bërë punën e vet?

Lideri i opozitës, Zoran Zaev publikoi një pjesë të “bombës” shumë të pritur, duke prezantuar biseda të përgjuara të politikanëve, ministrave qeveritarë, gazetarëve dhe biznesmenëve. Si urdhërues të përgjimeve jo- ligjore i drejtoi pikërisht Nikolla Gruevskin dhe drejtorin e Drejtorisë për sigurim dhe kundër- zbulim (DSK), Sasho Mijallkov dhe qëndron në pohimin se materialet ia kanë dhënë shërbimet, siç...