fbpx
Tags Ndihmë

Tag: ndihmë

Kurz: Vendimet final duhet t’i marrin partitë ndërsa ne nuk do të përzihemi

Politikanët maqedonas duhet t’i marrin vendime të cilat merren pas zgjedhjeve ndërsa nga ana jonë nuk do të ketë pengesë në rrjedhën e mëtutjeshëm të ngjarjeve, deklaroi shefi i diplomacisë austriake dhe kryesues me OSBE-në, Sebastian Kurz, i cili sot ishte për vizitë në vend. Ai shtoi se interesi i Austrisë është që në Maqedoni edhe më tej të ketë...

Gjashtë institucione gjyqësore morën certifikatën për ISO 9001: 2015 me mbështetjen e USAID-it

Gjashtë institucioneve gjyqësore sot u janë ndarë certifikatat për standardin për cilësi ISO 9001:2015 në suazat e mbështetjet së Programit të USAID për përmirësimin e funksionimit të organizatave. Këshill Gjyqësor në Maqedoni, Gjykata Supreme dhe katër gjykatat e Apelit në Shkup, Shtip, Manastir dhe Gostivar jo vetëm që janë institucionet e para gjyqësore që morën certifikata për këtë standard, por...

Misajlovski premton 6 milionë euro shtesë për riparimin e dëmeve nga vërshimet

Gjashtë milionë shtesë janë ndarë për riparimin e vendet të përfshira nga vërshimet e mëdha të 6 gushtit. Prej tyre, 3 milionë janë ndarë nga Buxheti i R. së Maqedonisë, 2,5 milionë nga Qyteti i Shkupit ndërsa 500 mijë ka ndarë komuna Gazi Babë. Këtë sot e kumtoi ministri i transportit dhe lidhjeve, Vlado Misajlovski gjatë shënimit të fillimit të...

Familjet nga zonat e vërshuara do të marrin nga 200 euro nga Kryqi i Kuq

Nga data 7 deri më 30 gusht në llogarinë e Kryqit të Kuq të Maqedonisë janë grumbulluar 57.860.933, nga të cilat 44.610.633 denarë janë të llogari të Fondit të solidaritetit dhe 13.250.300 denarë me thirrje në telefonat për donacione. Për këtë sot në konferencën për shtyp informoi sekrtari i përgjithshëm i Kryqit të Kuq të RM-së Sait Saiti, me ç’rast...

Avansin për vërshimet, bankat s’mund ta përdorin për shlyerjen e llogarive dhe borxheve të vjetra

Familjet e prekura nga vërshimet, nëpër rrjetat sociale pohojnë se kanë marrë më pak se 30.000 denarë, pagesë avans sepse këto mjete bankat ua kanë shfrytëzuar pasi kanë pasur llogari të bllokuara për fatura të papaguara apo këste kredie. Edhe pse ata pohojnë se një pjesë e mjeteve nga ndihma fillimisht kanë përfunduar për shlyerjen e borxheve, nga bankat që...

Çfarë kërkoi MPJ nga të huajt për vërshimet: Automjete xhip, kamionë, çizme gome…

Ministria e jashtme deri tek ambasadat në Shkup më 9 gusht dërgoi shkresë në të cilën kërkohet ndihma financiare dhe ofrohet listë me prodhime që nevojiten për ballafaqimin me pasojat nga vërshimet. "Ministria dërgon listë preliminare me mjete konkrete të nevojshme, që mund të dërgohen ashtu siç zhvillohet situata", thuhet në shkresën të cilën e siguroi "Meta" dhe shtohet se...

Kaos dhe koordinim i dobët gjashtë ditë pas vërshimeve në Stajkovcë

Gjashtë ditë pas vërshimeve katastrofale në Stajkovcë, edhe më tej në këtë vend vërehet kaosi dhe tollovia. Nuk dihet kush ndihmon, kush ofron ushqim dhe kur qytetarët mund të presin mekanizimin e duhur i cili do të ndihmoj në largimin e mbeturinave dhe baltës nga shtëpitë e tyre. Madje, në vendin e ngjarjes ajo që mund të shkruhet nëpër...

Grumbullohen 401.598 euro në llogarinë e solidaritetit të Kryqit të Kuq dhe telefonatat

Në llogarinë e Fondit të Solidaritetit të Kryqit të Kuq deri më tani janë grumbulluar 9.630.333 denarë (156.590 euro), ndërsa nga donacioni prej 100 denarësh me telefonatat në numrat 075/070/077 143 400 deri më tani janë grumbulluar 8.918.000 denarë (145.008 euro) thonë për “Meta". Me pagesën e djeshme të “Birrarisë së Shkupit” dhe kompanisë “Coca Cola”, mjetet e përgjithshme...

Qytetarët dhuruan 15.528 euro për gjobat e protestuesve

Qytetarët grumbulluan 1.405 euro, 40 dollarë dhe 878.360 denarë apo gjithsej 15.528 euro në ngjarjen e djeshme në kafenenë "Izlet" për mbështetjen e protestuesve nga "Revolucioni shumëngjyrësh" të cilët ballafaqohen me kallëzime penale dhe kundërvajtëse. Nga "Revolucioni shumëngjyrësh" deklarojnë se janë shumë të kënaqur nga paraqitje e djeshme. "Jemi shumë të kënaqur nga jehona e qytetarëve në paraqitjen e djeshme. Paratë do të...

Mos kërkoni ndihmë: Linja SOS për vetëvrasje është e “shurdhër”

Qytetarët që kanë probleme psikike apo tentojnë të kryejnë vetëvrasje, nuk kanë linjë SOS ku do të mund të drejtohen për ndihmë. Numri 02-3136-400 që u promovua pikërisht për këtë qëllim, nuk funksionon gjegjësisht dëgjohet sinjal, por askush nuk përgjigjet. “Meta” dje tentoi të merr dikë në linjën SOS për gjendje krize në Klinikën e psikiatrisë. Pas disa orëve cingërimë...

Poposki: Presim që policia greke në kufi të mundësojë qarkullimin

Ministri e punëve të jashtme, Nikolla Poposki, sot pas takimit me ambasadorët e vendeve të BE-së, tha se imigrantët të cilët disa ditë presin  të hynë në vend nuk do t'iu lejohet të hyjnë dhe se pritet që policia greke të bëjë seleksionimin e qëllim që të mund të qarkullojnë ata që ikin nga vatrat e luftës. Poposki tha...

KE miratoi 1,5 milion euro për refugjatët në Maqedoni dhe Serbi

Komisioni Evropian sot miratoi 1,5 milion euro shtesë ndihmë humanitare për Maqedoninë dhe Serbinë për kujdes ndaj refugjatëve. Euro- komisari për ndihmë humanitare Hristos Stilijanides theksoi se “Ballkani Perëndimor insistoj të ballafaqohet me numri më të madh të refugjatëve deri më tani” dhe për këtë BE i ofron ndihmë në të holla për Maqedoninë dhe Serbinë. Në Samitin e nesërm në...

 “Mjekë pa kufij” me muaj nuk marrin leje që t’ju ndihmojnë refugjatëve

Tanimë disa muaj nga organizata ndërkombëtare humanitare “Mjekë pa kufij” po përpiqen që të marrin leje nga Ministria e shëndetësisë për t’ju treguar kujdesi ndaj refugjatëve që vijnë në Maqedoni, shkruan “Nova TV”. Portali thekson se disa mjekë tanimë kohë më të gjatë po qëndrojnë këtu, por s’mund ta marrin lejen e duhur. “Mjekë pa kufij” kërkojnë leje që ta...

Deri më 31 gusht Kryqi i Kuq do të pranojë ndihma për Tetovën

Organizata Komunale e Kryqit të Kuq Tetovë, kohët e fundit  ka realizuar shpërndarje të ndihmës humanitare për familjet e dëmtuara nga zonat e prekura nga stuhia. Në Reçicë të Madhe dhe të Vogël të dhuruara janë nga 1.512 litra ujë të pijshëm. Në Shipkovicë të dhuruar janë 72 litra ujë të pijshëm, pako ushqimore, pako për higjien dhe dezinfektimi, dyshekë,...

Qyteti i Shkupit i del në ndihmë Tetovës

Qyteti i Shkupit herët në mëngjes dërgoi një ekip, ndihmë teknike dhe mekanizëm për përballje me përmbytjet në rajonin e Tetovës. “Janë dërguar dy cisterna për nxjerrjen e ujit dhe shtatë cisterna për bartje të ujit nga NP ‘Ujësjellësi dhe kanalizimi’ dhe NP ‘Higjiena komunale’, tre automjete të zjarrfikësve të pajisura me pompa të fuqishme për pompimin e ujit, si...

Kumanova, dy muaj pas shokut: Trauma kaloi, shqetësimi ngeli

Edhe pas dy muajve, opinioni edhe më tej e brengos misteri dhe pret nga institucionet kompetente që të përgjigjen në çështjen se çfarë më saktë ka ndodhur më 9-10 maj në Kumanovë dhe kush është përgjegjës për këtë. Nga MPB për “Meta” thonë se hetimi është në rrjedhë e sipër ndërsa përgjigjet e pyetjeve, mes të cilave edhe lidhur për...

Nesër samit të jashtëzakonshëm të BE-së lidhur me Greqinë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe Presidenti i Francës, François Hollande, kanë thirrur një Samit Special, qysh nesër në mëngjes, për të diskutuar rreth rezultateve të prodhuara nga referendumi i sotëm, ku grekët u thanë “Jo” kërkesave të tyre, shtruar qeverisë së Alexis Cipras. Për epilogun e referendumit, Oland dhe Merkel do të bisedojnë në Paris. Gjatë ditës së sotme takim të...

BQE do të vazhdoj me ndihmën financiare të bankave greke

Banka qendrore evropiane (BQE) sot njoftoi se do të vazhdoj me ndihmën rrjedhëse financiare për bankat greke përmes mekanizmit të gjendjes së jashtëzakonshme, që në fuqi është prej shkurtit të këtij viti. “Duke pasur parasysh rrethanat e tanishme, Këshilli administrues i BQE të vendos të vazhdoj me likuiditetin urgjent të bankave greke”, shkruan në njoftim, por shtohet se vendimi mund...

Mblidhet ndihma e Shkupit për Nepalin

Në rrjedhë e sipër është takimi i shërbimeve të Qytetit të Shkupit, në të cilin po merren vesh ndihmat eventuale që qyteti në shenjë solidariteti do t’ia dërgoj Nepalit i cili të shtunën është goditur nga një tërmet i madh dhe ku jetën kanë humbur mbi 3000 persona, konfirmoi për “Meta” zëdhënësi i Qytetit të Shkupit, Nedelço Krstevski. Ai nuk...

LSDM-ja akuzon situata me blegtorët ka dal jashtë kontrrollit

LSDM­-ja opozitare sot akuzoi se problemet në blegtori nuk zgjidhen me plan dhe në kohë, por sipas nevojave dhe interesave partiake të pushtetit. Tatjana Prentoviq, kryetare e Komisionit për bujqësi në LSDM në një deklaratë për mediat tha se në blegtori ka probleme të grumbulluara nëntëvjeçare dhe dërgoi kritika për premtimet deri te blegtorët për pagesën e subvencioneve në...