fbpx
Tags Собрание

Tag: Собрание

Për çka, sipas Kushtetutës, është e domosdoshme shumicë e dy të tretave në Kuvend

Renditja aktuale e forcave në Kuvendin e Maqedonisë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, asnjë partie apo koalicioni, pa marrë parasysh si do të formohet (përveç nëse të gjithë partitë formojnë qeveri), nuk i mundëson shumicë prej dy të tretave në institucionin ligjvënës. Shumicë e dy të tretave gjegjësisht 81% nga numri i përgjithshëm i deputetëve, është e domosdoshme në marrjen...

Zaev tërhiqet nga posti i kryetarit të komunës, “largohet në funksion tjetër”

Kryetari i komunës Strumicë dhe kreu i LSDM-së, Zoran Zaev në seancën e sotme të Këshillit të komunës ka kumtuar se tërhiqet nga posti kryetari i komunës për shkak të funksionit të tij të ardhshëm. Zaev nuk tregoi se cili do të jetë funksioni i tij i ardhshëm ndërsa në seancën e Këshillit, ku sot është diskutuar për buxhetin e...

Maqedonia feston 25 vite pavarësi

Republika e Maqedonisë sot shënon 8 Shtatorin- Ditën e pavarësisë. Në ditën e sotme në vitin 1991, u mbajt referendumi në të cilin qytetarët me shumicë bindëse mbi 95% u deklaruan për shtet të pavarur. Më herët, më 25 janar 1991, parlamenti i parë shumë- partiak miratoi Deklaratën për pavarësi. Shteti i parë që pranoi pavarësinë e Maqedonisë ishte R. e...

Për listën “kontestuese” zgjedhore KSHZ do të diskutoj të martën në seancë publike

Sot skadon afati për paraqitjen e votuesve kontestues në listën e zgjedhësve dhe ajo do të shqyrtohet në seancë publike të martën, thonë për “Meta” nga KSHZ. Nga Komisioni shtojnë se vazhdimi i afatit për shqyrtim dhe paraqitje në listën e votuesve nuk do të ketë, përveç nëse Kuvendi nuk voton ndryshime në Kodin zgjedhor. “Ne nuk kemi kurrfarë kompetence...

Deputetët votuan ndryshimet e Kodit zgjedhor

Deputetët me 92 vota “për”, tre “kundër” dhe një “abstenim” me procedurë të shkurtër votuan ndryshimet e Kodit zgjedhor që u ngritën nga deputetë Ilija Dimovski VMRO DPMNE, Goran Sugareski LSDM, Artan Grubi Bdi dhe Imer Aliu, PDSH. Këto ndryshime janë pjesë e marrëveshjes së arritur mes partive të mërkurën për daljen e vendit nga kriza. “Ligji është I shkurtë dhe...

Miratohet ligji për formimin e universitetit “Dajman Gruev”

Me 67 vota ”për” dhe 6 vota ”kundër”, kuvendi i Maqedonisë e ka votuar ligjin për themelimin e universitetit të ri Damjan Gruev”. Zv. ministri i arsimit, Spiro Ristovski, theksoi ideja bazë për themelimin e këtij universiteti është rritja e cilësisë së arsimit të lartë, para se gjithash në sferat e rëndësisë së posaçme. Kuvendi gjithashtu votoi edhe  propozim-ligjet për ndryshimet e ligjeve...

Bejl: Të largohen pengesat për funksionim normal të PSP

Ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli konsideron se është mië që partitë politike dhe të gjitha institucionet të punojnë në mënjanimin e pengesave pë punë normale të Prokurorisë Speciale Publike (PSP), Kuvendi të punojë normalisht dhe të vazhdojë zbatimi i Marrëveshjes së Përzhinës. “I nxisim të gjitha partitë politike dhe institucionet të punojnë në mënjanimin e të gjitha pengesave për...

Gazetari Kezharovski në bisedë informative për ngjyrosjen e Kuvendit

Përmes një shkrimi në faqen e tij në rrjetin social Facebook, Tomislav Kezharovski, gazetari i cili tashmë njihet si simbol i rezistencës gazetareske, ka njoftuar se sërish ftohet në bisedë informative nga policia. “Stacioni policor i Qendrës ka lëshuar ftesë për mua për një bisedë informative. Do shkoj sot në ora 18:30 në stacionin policor. Më kanë thirrur për “përfshirje”...

Thaçi dhe Robert de Groot në Tetovë diskutuan krizën politike

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi sot në selinë e partisë realizoi takim me delegacionin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Holandës. Delegacionin Holandez e kryesonte Drejtori i Përgjithshëm i Bashkëpunimit me Evropën, Robert de Groot dhe Ambasadori i Mbretërisë së Holandës Wouter Plomp, thuhet në njoftimin drejtuar nga zyra për informim e PDSH-së. ”Thaçi në takim...

“Nuk ju amnistojmë”, porositën qytetarët në protestat paqësore dhe të qeta

Në atmosferë të qetë me parulla “Dorëheqje”, “Nikolla në robëri” dhe “Nuk ju amnistojmë” para godinë së Qeverisë përfundoi protesta e sotme e qytetarëve kundër vendimi të presidentit Ivanov i cili fali 56 politikanë. Numri i madh i protestuesve para Qeverisë erdhi nga Ministria e kulturës, e cila u ngjyros me qese me ngjyrë. Itinerari drejt Ministrisë së kulturës, thonë organizatorët,...

Veljanovski firmosi vendimin dhe shpalli zgjedhjet

Kryetari i Kuvendit të RM-së, Trajko Veljanovski sot shpalli zgjedhjet, njoftojnë nga kabineti i tij. Në njoftimin nga kabineti i Veljanovskit shkruan se vendimin e ka dorëzuar deri në KSHZ si organ për organizimin e zgjedhjeve, deri në Ministrinë e drejtësisë dhe MPB-së. "Qytetarë dhe qytetare të nderuar, besoj se të gjitha subjektet e përfshira në procesin zgjedhor do të kontribuojnë...

Zaev: LSDM nuk do të merr pjesë në një cikël tjetër të zgjedhjeve kriminale

Kryetari i LSDM ka vendosur që të del me një pres konferencë të jashtëzakonshme para qytetarëve për situatën politike dhe krizën institucionale në Maqedoni. Më herët ministrat dhe zëvendës ministrat e LSDM-së u larguan nga qeveria e Maqedonisë duke thelluar edhe më tej krizën politike në Maqedoni. Parlamenti u shpërbë nga Trajko Veljanovski. ”LSDM nuk do të marr pjesë në këto...

Veljanovski lëshon Parlamentin, zgjedhje më 5 qershor

Kryetari i Parlamentit, Trajko Veljanovski lëshoi Kuvendin pa i votuar dorëheqjet e ministrave teknik dhe zv- ministrave plotësues nga radhët e LSDM-së. Në seancë nuk ishin të pranishëm deputetët e opozitës. Veljanovski falënderoi kolegët dhe iu dëshiroi fat. "Kishim kohëra të vështira, por në këtë mandat kishim edhe shumë suksese. Ju uroj fat në planin personal dhe profesional" tha Veljanovski. Deputetët e...

Gjykata kushtetuese të mërkurën do ta kthej abolimin për mashtrime zgjedhore

Gjykata kushtetuese të mërkurën në rend dite do të vendos vendimin për ligjin për falje prej çka varet nëse presidenti do të mund të amnistojë kryerësit e veprave keqpërdorim të zgjedhjeve. Në të njëjtën ditë BE porositi se nëse shfuqizohet ligji, kjo do t’i dëmtojë të gjitha përpjekjet për zgjidhjen e krizës politike. Siç mund të shihet nga agjenda për...

Gjykata kushtetuese shpalli veten si jokompetente për lëshimin e Kuvendit

Gjykata kushtetuese hodhi poshtë nismën e deputetit Pavle Trajanov dhe kryetarit të Kongresit botëror maqedonas (KBM) Todor Petrov, për lëshimin jo- kushtetues të Kuvendit me zbatim të anuluar dhe u shpall si jokompetent që të vendos për lëshimin e Parlamentit. Ndryshe, sot në mëngjes në debatin e Gjykatës kushtetuese lidhur me këtë nismë, gjykatësja Natasha Gaber, që është përpiluese e...

Kuvendi përzgjodhi qeverinë kalimtare të kryeministrit Emil Dimitriev

Kuvendi i R. së Maqedonisë me 71 votë “për” dhe 9 “abstenime” zgjodhi qeverinë e re kalimtare në krye me Emil Dimitriev. Të gjithë ministrat nga përbërja e mëhershme do të jenë ministra edhe në qeverinë kalimtare, përfshirë edhe ministrat e propozuar nga opozita, ai i brendshëm Oliver Spasovski dhe punë dhe politikës sociale, Frosina Remenski të cilët nuk ishin...

Kuvendi vendosi të shpërbëhet më 24 shkurt, sonte do të votoj qeverinë e re

Shtatëdhjetë e dy deputetë u deklaruan pozitivisht lidhur me propozim- vendimin për shpërbërjen e Kuvendit. Kundër vendimit votoi vetëm një deputet ndërsa gjashtë abstenuan. Në sallë ishin prezent 109 deputetë. Vendim do të filloj të zbatohet prej 24 shkurtit. Me këtë vendim, të propozuar nga VMRO DPMNE dhe BDI, përgatitet terreni për zgjedhjet, që pritet të mbahen më 24 prill. Opozita...

Kuvendi konstatoi dorëheqjen e Gruevskit, LSDM lëshoi seancën

Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski konstatoi dorëheqjen e kryeministri Nikolla Gruevskit për mandatin e tij si qeveritar. Tani ish kryeministri Gruevski nuk e shfrytëzon mundësinë ligjore për ta sqaruar dorëheqjen. Pas fjalimit të Veljanovskit, në mënyrë procedurale fjalë kërkoi koordinatori i grupit të deputetëve të LSDM-së, Goran Sugarevski. “Qytetarët maqedonas 10 vite prisnin që të bie koka e këtij regjimi dhe...

Gruevski nesër do të dorëzoj dorëheqjen në Kuvend

Kryeministri Nikolla Gruevski në fjalimin e tij për opinion, njoftoi se nesër deri te kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski do të dorëzoj dorëheqjen e tij nga funksioni i kryeministrit. “Nesër deri te kryetari i Kuvendit do të dërgoj letër me dorëheqjen time nga posti i kryeministrit të Qeverisë, që do të aktivizohet 100 ditë para zgjedhjeve. Dorëheqja është pasqyrim i...

Tri dorheqje në Qeverinë e Gruveskit

Tre ministri të kryeministrit Nikolla Gruevski sot dhanë dorëheqje  nga postet e tyre. Ministri i punëve të brendshme Mitko Çvakov, ministri i punës dhe politikës sociale Dime Spasov dhe zëvendësministrja e shoqërisë informatike dhe administratës Marta Arsovska- Tomovska, në përputhje me Marrëveshjen e Përzhinos sot në Kuvend kanë dorëzuar dorëheqjet e tyre. Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot pranoi propozimet...