fbpx
Tags Собрание

Tag: Собрание

Ligjet nga Marrëveshja e Përzhinos kaluan në Kuvend

Mbaruan seancat e komisionit për paketën e ligjeve që partitë politike që nënshkruan Marrëveshjen e Përzhinos të premten arritën marrëveshje. Diskutimi më i gjatë ishte në ndryshimet në Kodin Penal dhe të ligjin për privatësi. Deputet dhe koordinatori i Grupit parlamentar të BDI-së, Talat Xhaferi tha se Ligji i privatësisë nuk është mjaft i mirë, por të mos pengojnë procesin,...

Debati parlamentar për buxhetin është caktuar për 16 nëntor

Debati për buxhetin është caktuar për datën 16 nëntor më orën 12. “Qeveria dorëzoi propozimin shtesë për buxhetin për vitin 2016-të deri në Kuvendin e R. së Maqedonisë. Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski thirri seancë të re plenare për 16 nëntor më orën 12” njoftuan nga kabineti i kryetarit të Parlamentit.

Seancë kuvendore për disa ligje

Kuvendi i Maqedonisë sot do ta mbaj seancën e 49. Do të debatohet për propozim- ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e konsumatorëve dhe për propozim- ligjin e shtuar për masa doganore për zbatimin e mbrojtjes së të drejtave nga pronësia intelektuale. Në rend dite janë edhe propozim- ligjet për rafitikimin e Marrëveshjes mes Maqedonisë dhe BE-së...

Edhe Kuvendi u zgjua me lagje kampingu

Pas përfundimit të tubimit të djeshëm të madh, që e organizoi VMRO DPMNE, një grup më i madh i qytetarëve vendosën tenda para Kuvendit. Ata thonë se janë rojtarë të demokracisë dhe vullnetit zgjedhor. Sot në mëngjes në kampin para Kuvendit kishte lëvizje ndërsa qytetarët luanin futboll.

Deputetët votuan: Çavkov dhe Misajlovski ministra të rinj në qeverinë Gruevski

Kuvendi sot me shumicë votash votoi ministrat e rinj për punë të brendshme dhe atë të transportit dhe lidhjeve, pasi tanimë ish ministrat në këto poste Gordana Jankulloska dhe Mile Janakieski dhanë dorëheqje të parevokueshme. Për emërimin e Mitko Çavkov për ministër të brendshëm, nga 81 deputet të pranishëm “për” votuan 71, “kundër” votoi 1 ndërsa “të përmbajtur” 2. Vlado Misajovski...

Kuvendi do të formojë Komisionin Anketues

Deputetët e Kuvendit republikan sollën vendim për formimin e Komisionit anketues që do të shqyrtoj çështjen e përgjimeve, kjo do të mund të ndodh në momentin kur në Kuvend do të kthehen edhe deputetët e partisë më të madhe opozitare LSDM-së. Raportohet se me komisionin në fjalë do të kryesoj deputet nga radhët e LSDM-së. “Në takimin e sotëm koordinues...

Protestat e qeta përfunduan më kërkesë për dorëheqje të Gruevskit Jankulloskës dhe Mijalkovit

Në protestën e sotme të qetë para Kuvendit u kërkua dorëheqje nga ministrja e brendshme, Gordana Jankulloska, numri një i DSK-së, Sasho Mijalkov dhe kryeministri Nikolla Gruevski. Aktivisti Ognen Janeski iu porositi qytetarëve për aktivitetet e ardhshme të informohen në grupin e Facebook-ut “Stop brutalitetit policor” dhe të japin ide për ngjarjet e mëtutjeshme. Një grup i vogël edhe më tej...

¬Poposki për REL: Rekomandimi është cenuar për shkak të bllokimit të Kuvendit

Dialogu aderues në nivel të lartë mes Maqedonisë dhe BE-së asnjëherë nuk është ndaluar. Ai zhvillohet njëjtë siç zhvillohet edhe reformat në të gjitha fushat që i mbulon, thotë ministri i jashtëm, Nikolla Poposki për "Radio Evropën e Lirë". Në pyetjen nëse është rrezikuar rekomandimi për hyrjen e Maqedonisë në BE, Poposki me përgjigje: “Kuptohet se rekomandimi është rrezikuar. Maqedonia nuk...

PDSh-ja dhe BDI-ja e bllokuan ligjin për letërnjoftim

BDI-ja dhe PDSH-ja sot kundërshtuan miratimin e amendamenteve të ligjeve për letërnjoftim dhe vendbanim. – Nuk do t’i votojmë këto ligje. Qëndrimi ynë është se kemi dallime koncepti me partnerët e koalicionit. Në ditët në vijim do të bisedojmë për këto çështje – tha deputeti i BDI-së, Rafiz Aliti. Në lidhje me këtë, ai dhe deputeti Xhevat Ademi do të fillojnë...

Trajanovi kërkon seancë kuvendore për situatën aktuale në vend

Deputeti dhe kryetar i Lidhjes Demokratike  Pavle Trajanov kërkoi nga kryetari i Kuvendit Trajko Veljanoski të caktojë seancë kuvendore në të cilën do të diskutohet për gjendjen aktuale politike në shtet. "Muajin e fundit janë prezantuar shumë informacione, audio dhe video incizime, si dhe materiale të tjera për shkeljen e të drejtave themelore të njeriut, për shkeljen e Kushtetutës dhe...

Kuvendi votoi: Policia do të mund të përdor plumba gome

Deputetët dje në seancë parlamentare votuan ndryshimet në Ligjin e policisë, me të cilat lejohet përdorimi i plumbave të gomës në raste dhune në protesta dhe mbledhje publike. Ndryshimet, përveç përdorimin e plumbave të gomës, parashikojnë përdorimin edhe të paralizuesve elektrik dhe shok- bombave. Policia, me ndryshimet e reja të Ligjit, do të ketë autorizime t’i incizoj gjegjësisht të kryejë video-...

Alojz Peterle: Të funksionoj Kuvendi dhe të respektohet sundimi së drejtës

Euro- deputeti slloven, Alojz Peterle i cili është anëtarë i Partisë popullore evropiane dhe kryetar i komisionit parlamentar BE- Maqedoni, në reagimin për mediumet bën thirrje për ndarje të qartë mes partisë dhe shtetit dhe për hetim të pavarur për rastin në të cilin dyshohet lideri i opozitës, Zoran Zaev. “Akuzat kundër Zoran Zaev, liderit të Lidhjes social- demokratike, për...

Biznesmenët përshëndetën, punëtorët honorarë refuzuan ndryshimet

Nënshkruesit e Kartës për solidaritet dhe mbrojtjen e të drejtave të punëtorëve refuzojnë paralajmërimet për ndryshime për ligjet për kontribute dhe punë honorarë. Sindikata e DOGJSH, Konfederata e organizatave sindikale të Maqedonisë, Sindikata e pavarur e gazetarëve dhe punonjësve mediatik, Sindikata e shërbimit diplomatik maqedonas, Lëvizja majtiste “Solidariteti” dhe Lëvizja për drejtësi “Lenka”, shoqata civile, aktivistë dhe individ qëndrojnë...

Shtyhet votimi i ndryshimeve kushtetuese

Shumica Parlamentare dje nuk arriti  të siguroi 82 vota për amendamentet kushtetuese dhe me disa pauza të gjata, spikeri TrajkoVeljanovski ndërpreu seancën duke mos precizuar se kur  ajo do të do të vazhdojë . Burime nga VMRO- DPMNE-ja, sot në mëngjes siç bëmë të ditur, deklaruan se pirtet Ali Ahmeti lideri i BDI-së. Nëse ai është në gjendje të vijë...

Profesorët dhe studentët “varrosën” arsimin e lartë

Rreth 150 profesorë, studentë dhe qytetarë që i përkrahnin, me qirinj në duar u mblodhën sonte para Parlamentit për ta varrosur arsimin e lartë. Varrosja e arsimit të lartë filloi gjysmë ore pasi deputetët e Parlamentit miratuan ndryshimet në Ligjin e arsimit të lartë. Anëtarët e Plenumit thonë se vendimi varrosjen e arsimit të lartë ta mbajnë para Parlamentit ka...

“Plenumi Studentor”: Do të bojkotojmë, do të bllokojmë dhe do të okupojmë

Të gjitha letrat tona dërguar institucioneve nuk janë pranuar, përveç ajo tek presidenti, i cili na tha se si burrështetas do të vendos. A e di ai se si një burrështetas duhet ta respektojë Kushtetutën, pyeti Aba Neshkovska nga “Plenumi Studentor” sot para Kuvendit të Maqedonisë. Me këtë ligj na shkelet autonomia e Universitetit. Nëse ai miratohet që nese do...

Komisioni kuvendar miratoi ndryshimet e ligjit për arsimin e lartë

Komisioni kuvendar i arsimit, shkencës dhe sportit rreth orës tre të mëngjesit, votoi të gjithë pakon e reformave në arsimit fillorë, të mesëm dhe atij të lartë, Ligji për Fakultetin  Pedagogjik, Ligji për mësimdhënës në arsimin fillorë he atë mesëm, Ligji për formimin e Akademisë së arsimtarëve dhe Propozim- ligji për trajnim të drejtorëve të shkollave të mesme dhe...

Sot në Kuvend bëhet leximi i dytë i Ligjit për arsimin lartë

Sot  në Kuvend bëhet leximi i dytë i Ligjit për arsimin lartë Shumica e anëtarëve të Komisionit Parlamentar për Çështje Kushtetuese miratuan në lexim të dytë ndryshimet kushtetuese që propozon Qeveria. Kundër tyre ishin vetëm deputetët e PDSh-së, të cilët thanë se këto amendamente nuk janë prioritare në një kohë kur shënohet papunësi dhe varfëri e lartë. Amendamentet kushtetuese parashohin veç të...

Ademi: Do të pranohen propozimet në formë të amendamenteve nga grupet e deputetëve

Deri në fund do të angazhohem që t'iu jepet fund dukurive negative në arsim, sepse përgjegjësia jonë është që të sigurojmë arsim cilësorë për shoqëri të shëndosh dhe vizion evropian të shtetit tonë. Shpresoj që për këtë të kem edhe mbështetjen e juaj, të komunitetit të akademikëve- theksoi ministri i arsimit dhe shkencës, Abdilaqim Ademi, në debatin publik që...

Debati filloi në Kuvend, profesorët refuzuan të marrin pjesë

Debati për Ligjin në arsimin e lartë filloi në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, por në të nuk marrin  pjesë profesorët e “Plenumit të Profesorëve”. Më parë, me kërkesë të profesorëve kryeministri Nikola Gruevski, debatin e zhvendosi në hotelin “Aleksandar Palas” në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë. Ndërkaq, derisa Vankovska jepte deklaratë për mediat, kryeministri i ftoi në debat. Kur profesorët...