fbpx
Tags Собрание

Tag: Собрание

Nuk jemi këtu të përmbysim pushtetin, por të mbrojmë autonominë e Universitetit

Profesorët dhe studentët të cilët sot kuvenduan para Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, dorëzuan letrën me të cilën kërkojnë që në afat prej tre muajsh të bisedohet dhe të diskutohet për ndryshimet e ligjit. Në fillim u lexua letra  ku shprehet përkrahja e profesorëve nga jashtë vendi. Para të pranishmëve u drejtua Vladimir Delov nga “Plenumi Studentor” i cili tja...

Komisioni parlamentar i arsimit votoi propozim- ligjin për arsimin e lartë

Komisioni parlamentar i arsimit votoi propozim- ligjin për arsimin e lartë me nëntë vota “për”, me asnjë “kundër” apo “abstenim”. Ministri i arsimit, Abdilaqim Ademi theksoi se provimi shtetërorë nuk do të vlej për studentët e tanishëm. Ndaj propozim- ligjit më ashpër doli deputetja Solza Grçeva, sipas të cilës, ai është skandaloz dhe kundër- kushtetues. Ajo pas fjalimit e lëshoi seancën,...

Kuvendi nuk kishte kuorum, nuk mori mandatet LSDM-së

Dështoi marrja e mandateve të deputetëve të LSDM-së. Për shkak të mungesës së kuorumit, respektivisht 2/3-tave të votave të nevojshme, krye-parlamentari Trajko Veljanovski në seancën e sotme nuk arriti të konstatonte dorëheqjet e deputetëve të opozitës. Ajo që ra në sy në seancën e sotme parlamentare ishte fakti se deputetët e BDI-së të pranishëm në sallë u përmbajtën nga...

Zaev: Vjen koha që kjo marrëzi e pushtetit t’i jepet fund

und. Për këtë pushtet nuk mjaftojnë as protestat prej dhjetëra mijëra qytetarësh, që të pranojë të paktën të bisedojë për problemet. Kjo është një pjesë e deklaratës së liderit socialdemokrat, Zoran Zaev, i cili pati sot një dalje për media, shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij dhe nga dhjetëra aktivistë të LSDM-së. Deklarata e tillë u bë në dyvjetorin e ngjarjeve të...