fbpx
Tag: CharlieHebdo

tag: CharlieHebdo

21 për qind rritet popullariteti i Holandit

Popullariteti i presidentit francez Fransua Holand rekord është rritur për 21 për qind. Ai edhe më herët dihej që është presidenti me popullaritet më të lartë. sipas të dhënave të cilat i publikoi instituti “IFOP”, 40 për qind e qytetarëve të anketuar përkahin Holandin. Kryeministrit francez popullariteti i është rritur për 17 për qind dhe tani 61 për qind e...

Dyzet për qind të francezëve kundër publikimit të karikaturave të Profetit Muhamed

Dyzet për qind të qytetarëve të Francës konsiderojnë se duhet të evitohet publikimi i karikaturave të Profetit Muhamed ndërsa gjysma e tyre pajtohen me kufizimin e lirisë së shprehjes në internet, tregon hulumtimi i mendimit publik që është publikuar sot ndërsa është kryer pas sulmeve ndaj javores “Charlie Hebdo” para dhjetëra ditëve. Në hulumtimin e institutit “IFOP” që e publikoi...

Janë varrosur disa nga viktimat e “Charlie Hebdo”

Dy ndër karikaturistët më të njohur të revistës javore franceze satirike,,Charlie Hebdo” të cilët së bashku edhe me 10 koleg  të tjerë ishin vrarë para sulmit të javës së kaluar të xhihadistëve në Paris,sot janë varrosur,një ditë pasi është publikuar numri i ri i gazetës i cili  kishte mundur të shitej për 10 minuta. Zhorzh Volinski (80) dhe Bernar,,Tinju”Verlak(57)janë varrosur...

I ashtuquajturi “Akti patriotik francez“ tashmë ekziston

Përderisa shtohet numri i sugjerimeve parlamentare për përforcim të masave siguruese dhe për ti dhënë  autoritete më të mëdha  shërbimeve siguruese franceze pas masakrës në  “Charlie Hebdo”, ekspertët dhe mediat në botë përkujtojnë se  më parë në nëntor Franca solli ligj për ,,program luftarak”, i cili mundëson përgjim dhe ndjekje të komunikimit pa urdhër të gjykatës. Ky dokument korrespondon me...

Al Kaedа marrë përgjegjësinë për sulmet terroristе në Paris

Dega e Al Kaedës në Jemen ka marrë përgjegjësinë për sulmet terroriste ndaj revistës satirike franceze, Charlie Hebdo, duke thënë se ai akt ishte urdhëruar nga udhëheqësit e grupit të militantëve islamikë për shkak të fyerjeve ndaj Profetit Muhamed. Një pretendim i tillë qarkullonte prej pak ditësh, por tashmë është publikuar edhe një video në Youtube, për ta konfirmuar zyrtarisht...

Profeti Muhamed në ballinën e re të “Charlie Hebdo”

Në ballinën e javores satirike franceze “Charlie Hebdo” ” pas sulmit, në të cilin u vranë 10 gazetarë dhe dy policë, do të publikohet karikaturë e re e Profetit Muhamed, në të cilën ai me lot në sy mban mbishkrim, “Unë jam Charlie” dhe në të cilën shkruan “Çdo gjë është falur”. Nga edicioni i ri i“Charlie Hebdo” do të...

Bota u bashkua në marshin në Paris

Një milion  e gjysmë njerëz u mblodhën në rrugët qendrore në Paris që të bashkëngjiten në marshin e solidaritetit. Protesta e shëtitjes, e quajtur “Qaj për Lirinë”, u mbajt për nder të viktimave nga sulmet terroriste në Paris, të cilat të mërkurën, me masakrën në gazetën javore  parisiene “Charlie Hebdo”. Në sulmet u vranë 17 persona, gazetarë, karikaturist dhe peng,...

Gazetarët e Maqedonisë me lapsa në duar u bashkëngjitën në marshin solidaritetit

Me lapsa në duar, gazetarët e Maqedonisë sot u mblodhën në Parkun e gazetarëve për nderime kolegëve në masakrën në gazetën satirike të Parisit “Charlie Hebdo”. Në marshin e solidaritetit mori pjesë edhe ambasadorja e Francës në Maqedoni, Lorens Oer. -Sot jemi këtu sepse morëm ftesë nga kolegët e Francës që të marrim pjesë atje në marshin, por vlerësojmë se...

Gazetarë të “Charlie Hebdos” me kritika ndaj të pranishmeve të marshimit të sotshëm

Në disa intervista për mediat këto ditë, tre karikaturistë të mirënjohur të “Sharli Ebdos” të cilat e mbijetuan sulmin terrorist në të cilin jetën e humbën 12 persona, largohen prej marshimit të sotshëm të solidaritetit në Paris. Në këtë marshim të lirisë së shprehjes marrin pjesë shumë politikanë të diskutueshëm që janë të njohur në shtetet e veta për shtypje...

Liderët botërorë do të marrin pjesë në marshin e paqes në Paris

  Më shumë se 40 shefa të shteteve, të qeverive dhe përfaqësuesve të tyre të lartë sot do ti bashkëngjiten presidentit të Francës Fransua Oland në marshin e Parizit, i cili organizohet me rastin vrasjes së 17 vetëve në sulmet terroriste të cilat filluan me masakrën në revistën satirike “Charlie Hebdo”. Në ftesën e Presidentit Fransoa Oland për pjesëmarrje në...

Kokteje shpërthyese në gazetën gjermane që shpalli karikatura të “Charlie Hebdo”

Këtë mëngjes ka pasur zjarr të qëllimshëm në redaksionit e gazetës gjermane “Hamburger morgenpost” e cila publikoi  karikaturat e profetit Muhamed në revistën satirike “Charli Hebdo”. Si njoftoi policia, sulmuesit hodhën gurë dhe kokteje molotove përmes dritares së redaksionit. Koktejet molotove kanë shkaktuar zjarr në dy objekte por shpejt është shuar. Nuk ka persona të plagosur në sulm.    

Le Pen: Unë nuk jam Charlie!

Më vjen keq por unë nuk jam Charlie, deklaroi sot themeluesi i partisë djathtiste, Fronti Nacional Zhan Mari le Pen, në reagimin e tij për javore satirike “Charlie Hebdo”, ku u vranë 12 persona në mesin e të cilëve edhe 8 gazetarë. Sot të gjithë flasin “Unë jam Charlie” dhe “Të gjithë ne jemi Charlie”. Më vjen keq por unë...

Al Kaeda u kërcënua me sulme të reja në Francë

Dega e Jemenit e Al Kaedës do të vazhdojë me sulmet në Francë,  u kërcënuar sheik Harit el Nadari, lideri fetar i Al Kaedës të Gadishullit arab (AKGA). “Derisa luftoni kundër Allahut, të dërguarin e tij dhe besimtarëve të tij, asnjëherë nuk do të jeni të sigurt”, thuhet në porosi, duke i përshëndetur sulmet në Paris dhe sulmuesit i përshkroi...

ShI merr përgjegjësinë për sulmin e “Charlie Hebdo”-s

Abu Sadal- Ansari, njëri nga  liderët e Shtetit Islamik (ShI) se kjo organizatë islamike qëndron pas sulmeve të revistës “Charlie Hebdo”, në të cilën u vranë 12 persona  informon “Dojçe presse agentur” (DPA) Filluam operacion në Francë për të cilin marrim përgjegjësi. Nesër do të jetë në Britani, Amerikë dhe vendet tjera- ka deklaruar Abu Sadal- Ansri gjatë  kohës së...

Vazhdon përndjekja e të dyshuarve nga masakra në “Charlie Hebdo” (drejtpërdrejtë)

https://www.youtube.com/watch?v=VYlQJbsVs48 Të shtëna nga armë zjarri janë regjistruar në arrësi të aeroportit “ Charles de Gaulle” gjatë  përndjekjes së policisë të dy të dyshuarve nga masakra në javoren satirike “Charlie Hebdo”. Siç informojnë mediat franceze, të dyshuarit kanë marr  peng një shtypshkronjë ku ka më shumë njerëz. Burime të policisë pohojnë se të dyshuarit, vëllezërit Sherif dhe Said Kuashi, kanë pengje,...

Në ambasadën e Franacës në vend homazhe për viktimat

Në Ambasadën e Republikës së Francës në Shkup, sot u mbajt homazh për viktimat nga sulmi terroristi në javoren “Charlie Hebdo” në Paris. Ambasadorja Lorens Oer deklaroi se sot është ditë zie në Francë dhe nëpër përfaqësitë diplomatike të saja. Ajo sulmin e djeshëm e cilësoi si një sulm qyqarë, dhe akt tinëzak ku jetën e humbën 12 veta. Karikaturist...

Të shtëna të reja në Paris, dy polic plagosen

Sot në mëngjes në Paris u plagosën dy polic, kur një burrë i armatosur në Port de Shation, duke tentuar që të largohet në stacionin e metrosë. Siç bëjnë të ditur mediat franceze, indicidenti ka ndodhur rreth orës 7 të mëngjesit, në afërsi të stacionit të metros. Tani për tani nuk dihen të shtënat a janë të lidhura me masakrën...