fbpx

Dyzet për qind të francezëve kundër publikimit të karikaturave të Profetit Muhamed

-

Dyzet për qind të qytetarëve të Francës konsiderojnë se duhet të evitohet publikimi i karikaturave të Profetit Muhamed ndërsa gjysma e tyre pajtohen me kufizimin e lirisë së shprehjes në internet, tregon hulumtimi i mendimit publik që është publikuar sot ndërsa është kryer pas sulmeve ndaj javores “Charlie Hebdo” para dhjetëra ditëve.

Në hulumtimin e institutit “IFOP” që e publikoi javorja “Këshilli i Etikës së Mediumeve të Maqedonisë rreth çështjes se a duhet të publikohen karikaturat ose jo, duke pasur parasysh se “disa besimtarë myslimanë ndjehen të lënduar apo të sulmuar nga publikimi i karikaturave të Profetit Muhamed”, 57% e të anketuarve janë përgjigjur se “nuk duhet kushtuar vëmendje reagimeve dhe se duhet vazhduar me publikimin e karikaturave” ndërsa 42% mendojnë se reagimet “duhet të merren parasysh dhe të evitohet publikimi i karikaturave”.

Pesëdhjetë për qind e të anketuarve pajtohen me “kufizimin e lirisë së shprehjes në internet dhe rrjetet sociale” ndërsa 49% janë kundër kësaj mase.

80% e të anketuarve mbështetin “marrjen e shtetësisë personave me shtetësi të dyfishtë të dënuar për aktivitete terroriste në territorin francez ndërsa 68% prej tyre pajtohen me “ndalesë për kthim në Francë të shtetasve francez të dyshuar se kanë luftuar në vende tjera në kontrollin e grupeve të caktuara.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.