fbpx
Tag: ШарлиЕбдо

tag: ШарлиЕбдо

Myslimanët protestojnë kundër publikimit të karikaturës së të dërguarit Muhamed.

Më shumë se 800.000  persona morën  pjesë në protestën në qendër të Groznit në mbrotjje të vlerave myslimane, në të cilat mori pjesë lideri çeçen Ramazan Kadirov,  informoi ministria e punëve të brendshme të Rusisë, Në proteusin “Dashuri ndaj të dërguarit Muhamed”, pritej të mblidheshin një milion protestues, pasi që në rrjetet sociale lideri çeçen apeloi për pjesëmarrje sa...

21 për qind rritet popullariteti i Holandit

Popullariteti i presidentit francez Fransua Holand rekord është rritur për 21 për qind. Ai edhe më herët dihej që është presidenti me popullaritet më të lartë. sipas të dhënave të cilat i publikoi instituti “IFOP”, 40 për qind e qytetarëve të anketuar përkahin Holandin. Kryeministrit francez popullariteti i është rritur për 17 për qind dhe tani 61 për qind e...

Dyzet për qind të francezëve kundër publikimit të karikaturave të Profetit Muhamed

Dyzet për qind të qytetarëve të Francës konsiderojnë se duhet të evitohet publikimi i karikaturave të Profetit Muhamed ndërsa gjysma e tyre pajtohen me kufizimin e lirisë së shprehjes në internet, tregon hulumtimi i mendimit publik që është publikuar sot ndërsa është kryer pas sulmeve ndaj javores “Charlie Hebdo” para dhjetëra ditëve. Në hulumtimin e institutit “IFOP” që e publikoi...

Radio “Shteti Islamik”: Publikimi i sërishëm i karikaturave është çmenduri е paparë

Radio “Shteti Islamik” sot vlerësoi si çmenduri faktin që javorja satirike franceze “Charlie Hebdo” në ballinën e saj sërish publikoi karikatura të Profetit Muhamed. -“Charlie Hebdo”  sërish publikoi karikaturë të Profetit që është ofenduese dhe akt i çmendur- thuhet në reagimin e radios së këtij grupi e cila emetohet në rajonet nën kontrollin e tyre në Siri dhe Irak.  

Al Kaedа marrë përgjegjësinë për sulmet terroristе në Paris

Dega e Al Kaedës në Jemen ka marrë përgjegjësinë për sulmet terroriste ndaj revistës satirike franceze, Charlie Hebdo, duke thënë se ai akt ishte urdhëruar nga udhëheqësit e grupit të militantëve islamikë për shkak të fyerjeve ndaj Profetit Muhamed. Një pretendim i tillë qarkullonte prej pak ditësh, por tashmë është publikuar edhe një video në Youtube, për ta konfirmuar zyrtarisht...

Kush e publikoi, e kush jo ballinën e “Charlie Hebdos”

Pas publikimit të ballinës së numrit të parë, pas sulmit të revistës satirike “Charlie Hebdo”, ajo u përhape gjithandej nëpër rrjetet sociale, por pjesa më e madhe e mediave tradicionale – nuk e publikuan. Mediumi i parë që publikoi ballinën  ishte gazeta franceze “Liberacion”,  e cila  pas sulmit gazetarëve dhe karikaturistëve të mbijetuar iu siguroi hapësirat e veta që...

Profeti Muhamed në ballinën e re të “Charlie Hebdo”

Në ballinën e javores satirike franceze “Charlie Hebdo” ” pas sulmit, në të cilin u vranë 10 gazetarë dhe dy policë, do të publikohet karikaturë e re e Profetit Muhamed, në të cilën ai me lot në sy mban mbishkrim, “Unë jam Charlie” dhe në të cilën shkruan “Çdo gjë është falur”. Nga edicioni i ri i“Charlie Hebdo” do të...

Bota u bashkua në marshin në Paris

Një milion  e gjysmë njerëz u mblodhën në rrugët qendrore në Paris që të bashkëngjiten në marshin e solidaritetit. Protesta e shëtitjes, e quajtur “Qaj për Lirinë”, u mbajt për nder të viktimave nga sulmet terroriste në Paris, të cilat të mërkurën, me masakrën në gazetën javore  parisiene “Charlie Hebdo”. Në sulmet u vranë 17 persona, gazetarë, karikaturist dhe peng,...

Gazetarët e Maqedonisë me lapsa në duar u bashkëngjitën në marshin solidaritetit

Me lapsa në duar, gazetarët e Maqedonisë sot u mblodhën në Parkun e gazetarëve për nderime kolegëve në masakrën në gazetën satirike të Parisit “Charlie Hebdo”. Në marshin e solidaritetit mori pjesë edhe ambasadorja e Francës në Maqedoni, Lorens Oer. -Sot jemi këtu sepse morëm ftesë nga kolegët e Francës që të marrim pjesë atje në marshin, por vlerësojmë se...

ShI merr përgjegjësinë për sulmin e “Charlie Hebdo”-s

Abu Sadal- Ansari, njëri nga  liderët e Shtetit Islamik (ShI) se kjo organizatë islamike qëndron pas sulmeve të revistës “Charlie Hebdo”, në të cilën u vranë 12 persona  informon “Dojçe presse agentur” (DPA) Filluam operacion në Francë për të cilin marrim përgjegjësi. Nesër do të jetë në Britani, Amerikë dhe vendet tjera- ka deklaruar Abu Sadal- Ansri gjatë  kohës së...

BFI-ja dënon sulmin terrorist në Paris

Bashkësia Fetare Islame sot doli me reagimin ku kategorikisht thotë se dhuna nuk është pjesë e islamit, duke aluduar në sulmin terrorist të redaksisë së magazinës satirike “Charlie Hebdo”, ku 10 gazetarë dhe dy policë u vranë. “Me hidhërim të madh  morëm lajmin për sulmin terrorist në Paris, Francë. Sekretet i di vetëm Allahu i madhërishëm, por siç thuhej në...

ShGM-ja dhe AGM-ja: Sulm qyqar kundër fjalës së lirë

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë  dhe Asociacioni i Gazetarëve të Maqedonisë dënon ekzekutimin e një dite më parë të gazetarëve të javores satirike franceze “Charlie Hebdo”. “Në këto momente pikëlluese shprehin ngushëllimet tona familjarëve të viktimave dhe solidarizohemi me gjithë popullin francez. Ky akt qyqar nuk është vetëm se sulm ndaj lirisë së mediave, por edhe sulm mbi vlerat civilizuese...

“Charlie Hebdo” të mërkurën me miliona tirazhe

Edicioni i radhës i gazetës satirike “Sharli ebdo”, në të cilin mbrëmë u vranë 12 persona, të mërkurën që vjen do të shtypet me tirazh milionëshe, në vend siç ka qenë deri më tani,  informoi Patrik Pelu, mjeku i njohur dhe anëtar i redaksisë. Do të vazhdojmë. Vendosëmqë javës që vjen të botojmë numrin e radhës. Të gjithë ramë dakord...

Karikaturistët reagojnë për sulmin e “Sharli ebdo”

Karikaturistët, nga e gjithë bota, janë të tmerruar nga masakra i djeshëm në "Sharli ebdo"   gjitha rrjetet social përplot me vizatime, në shenjë  përkrahjeje të gazetarëve dhe karikaturistët e vrarë.