fbpx
Tag: Anti disinfo

tag: Anti disinfo

Aplikacioni celular “HealthBody+” është në dispozicion edhe në maqedonisht dhe shqip

HeatlthBody+ është aplikacion që tashmë është në dispozicion edhe në maqedonisht edhe në shqip që duhet t’u ndihmojë qytetarëve të luftojnë kundër përhapjes së koronavirusit, por edhe kundër keqinformimit që lidhet me të. HealthBody + mund të instalohet në celularët me sistem operativ Android, por gjithashtu mund të përdoret në internet, në ueb-faqen e veçantë, raporton Meta. Ky aplikacion/program/ueb-faqe është krijua nga...

Borrell: Ndërhyrja e huaj dhe dezinformimi i dëmshëm për luftën tonë kundër pandemisë dhe për demokracinë

Aktorë të caktuar të huaj, qofshin aktorë shtetërorë apo jo-shtetërorë, po realizojnë fushata dezinformimi, duke përhapur qëllimisht informacione të rreme ose mashtruese. Ata e bëjnë këtë për të na dobësuar dhe dëmtuar aftësinë tonë për t’iu përgjigjur në mënyrë efektive krizës. Por BE-ja tashmë po përgjigjet dhe duhet t’u përgjigjet sulmeve të tilla, ka porositur Zhozep Borel, Përfaqësuesi i lartë...

Në Ballkanin Perëndimor dhe në RMV dezinformatat shumë shpesh përhapen nga faktorë vendas

Dezinformatat janë pjesë e gjithëpranishme në jetën politike në Ballkanin Perëndimor, pa përjashtime. Mirëpo, derisa për dezinformatat shpesh flitet në kontekst të kërcënimeve të jashtme për funksionimin e qeverive dhe të demokracisë, fajtorët më të mëdhenj  për prodhimin dhe mbrojtjen e tyre nuk janë faktorë të huaj. Në numrin më të madh të rasteve, bëhet fjalë për aktorë “vendas”,...

Facebook-u ka mënjanuar shtatë milionë postime për shkak të dezinformatave në lidhje me koronavirusin

Në tremujorin e dytë të këtij viti, nga fillimi i prillit deri në fund të qershorit, Facebook-u ka mënjanuar gjithsej shtatë milionë postime për shkaka të përhapjes së dezinformatave për koronavirusin, përfshirë ato me rekomandime për masa mbrojtëse ose medikamente ose trajtime të caktuara të pasakta, njofton Meta.mk. Në njoftimin e rrjetit më të madh shoqëror në botë sqarohet se në...

Darko Omeragiç, gazetar nga Sarajeva: Pandemia të gjithëve ua ndryshoi jetë, veçanërisht gazetarëve

“Me të vërtetë nuk e di përse disa media lëshonin gazetarë nga puna, veçanërisht e paqartë për mua është përse gazetarë të mirë janë lëshuar nga puna. Një nga shkaqet që i kam dëgjuar janë të ardhurat e zvogëluara nga marketing, megjithatë ky nuk duhet të jetë shkak, nëse merret parasysh fakti që mediat para shumë kohe janë të...

Millorad Millojeviq, Radio Evropa e Lirë: Gazetarët e BeH tashmë po mbeten pa punë për shkak të pandemisë

Epidemia e kovid-19 ka ndikuar në shumë mënyra te gazetarët, të cilët kanë qenë lidhja ndërmjet shëndetësisë dhe publikut gjatë krizës. Publiku nga afër ndiqte gjithçka që kishte të bëjë me pandeminë, duke injoruar ata që ua transmetonin atyre informacionet çdo ditë. Në të njëjtën kohë, gazetarët në vendet e tyre të punës shpesh kanë qenë të ekspozuar ndaj...

Shqipëria vendi më i goditur i rajonit nga pandemia Covid-19

Shqipëria konsiderohet si vendi më i cenuar në rajon nga efektet e krizës së pandemisë “Covid-19”. Banka Botërore dhe BERZH e konsiderojnë Shqipërinë si vendi që do të goditet më së shumti në ekonomi, me pasojë rritjen e nivelit të varfërisë. Banka Botërore, për Maqedoninë e Veriut jep skenarë pak më optimistë. Por, cilat janë arsyet sipas vlerësimit të...

Nuk është hera e parë që “fermat për trolle” nga Maqedonia lidhen me “kolegë” nga Azia Juglindore

Lajmet që “ferma për trolle” nga Maqedonia e Veriut dhe Filipinet kishin punuar për të shpërndarë teori konspirative dhe dezinformata për Kovid-19 në Facebook e tërhoqën vëmendjen e publikut maqedonas. Mbrëmë CNBC raportoi  se Facebook i kishte hequr faqet e porositësit të punës së rrjeteve të tilla të mercenarëve, shkruan Meta. Kjo nuk është hera e parë që armata të trolleve...

Gjuha maqedonase ka kohë që është kodifikuar dhe njohur, ndërsa anëtarësimi në BE është prioritet kryesor strategjik që nga pavarësia

Në emisionin “Dita jonë” në Radio kombëtare bullgare, gazetari bullgar Kostadin Filipov si i ftuar për të komentuar situatën me ambiciet e Maqedonisë së Veriut për në BE në disa raste shprehu pikëpamje që kanë qenë prej kohësh të pranishme në hapësirën publike Bullgare Filipov e ka komentuar deklaratën e presidentit të Maqedonisë Stevo Pendarovski në emisionin “360 gradë“ më...

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, në kushte jo të favorshme para 8 qershorit

Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë pritet t’u prezantohet korniza e punës për anëtarësimin në Bashkimin Europian. Më 8 qershor është parashikuar që Komisioni Europian të publikojë edhe strukturën për anëtarësimin e dy vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ndërkohë që në RMV po diskutohet mbi një valë të dytë të pandemisë “Covid-19” si dhe mbajtjes së zgjedhjeve, Shqipëria pret “tymin e...

Intervista përplot me të pavërteta e doktorit amerikan, virale në Facebook pas raportimit të mediave në gjuhën shqipe

Më 16 prill ishte publikuar një video në YouTube që sugjeron se virusi korona është një karrem për të imponuar “vaksina të detyrueshme” dhe mikro-çipët te njerëzit. Kjo video ka grumbulluar shpejt miliona shikime përkundër premtimit të YouTube për të luftuar dezinformatat që ndërlidhet me COVID-19, shkruan Portalb.mk. Videoja është publikuar nga The Next News Network, kanal ky në YouTube...

Një mjek popullor thotë se ka gjetur “ilaçin” kundër koronavirusit, u mor në pyetje nga Prokuroria Themelore e Gjilanit

Një mjek popullor nga Gjilani, Kadrush Abazi ka pretenduar se ka gjetur ilaçin për shërim nga koronavirusi. Pavarësisht se shkencëtarë nga mbarë bota nuk kanë arritur ende të gjejnë ilaçin për shërim nga koronavirusi, Abazi thotë se e ka gjetur atë. Postimi Në një postim në profilin e tij në Facebook, Abazi ka kërkuar vullnetarë të infektuar me koronavirus për ta...

Koronavirus, Kina, Harvardi: Si arritën krijuesit e lajmeve të rreme përsëri ta mashtrojnë publikun

Me sa duket dezinformatat nuk kanë të ndalur gjatë krizës nga pandemia e koronavirusit. Për t’i bërë gjërat më keq, duket se media nuk janë shumë të trajnuar dhe në gjendje të ndalojnë përhapjen e lajmeve të tilla të rreme, pavarësisht adresimit serioz nga disa ekspertë dhe institucione për këtë çështje vitet e fundit, shkruan Meta.mk. Disa muajt e fundit, nga...

“Ilaçe të mrekullueshme” dhe teori të reja konspirative në lidhje me e koronavirusin

Në kuadër të programit për të luftuar dezinformatat dhe lajmet e rreme, të cilat në Ballkan i kalojnë kufijtë shumë shpejt dhe shpejt shfaqen në mediat e ndonjë vendi tjetër madje edhe në gjuhë tjetër, “Meta.mk” transmeton rregullisht aktualitet te shërbimet e ngjashme për kontroll të fakteve dhe luftën kundër dezinformatave në rajon, nga Kroacia në veri deri në...

Sot është dita ndërkombëtare për verifikim të fakteve

Fondacioni “Metamorfozis“ sot për herë të katërt e feston 2 prillin, Ditën e verifikimit të fakteve në bashkëpunim me Rrjetin ndërkombëtar për verifikimin e fakteve (IFCN) në të cilin bëjnë pjesë rreth 80 organizata nga gjithë bota. Nëpërmjet portalit të vet për përgjegjësi publike dhe transparencë “Vërtetëmatës“ “Metamorfozis“ është anëtare e certifikuar e IFCN-së nga viti 2019, duke u inkuadruar ashtu...

Projektet ndërqeveritare Shqipëri-Maqedoni e Veriut, “zbatohen” vetëm në letër

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev zhvilluan takimin e parë ndërqeveritar më 15 dhjetor 2017 në qytetin e Pogradecit. Rama dhe Zaev e konsideruan takimin si “kapitull i ri në marrëdhëniet mes dy vendeve”. Liderët e dy vendeve premtuan se në një kohë të shkurtër, do ndërtohej edhe hekurudha Durrës-Elbasan-Pogradec dhe seksionin...

Koronavirusi dhe shifrat e Ballkanit në raport me botën

E gjithë bota është e paralizuar nga koronavirusi i ri COVID-19. Edhe rajoni i Ballkanit është pjesë e luftës globale kundër ‘armikut të padukshëm’. “Faktoje” mblodhi të dhëna për pasojat e kësaj lufte, sa të prekur dhe sa viktima ka shkaktuar deri tani koronavirusi në secilin shtet të Ballkanit. Të prekurit me COVID-19 Ky grafik tregon numrin e të prekurve me...

A po abuzojnë shtetet me masat urgjente për COVID-19 duke shtypur të drejtat e njeriut?

Më shumë se 200 mijë njerëz në të gjithë botën janë infektuar nga koronavirusi “COVID-19”. Qeveritë e më shumë se 120 shteteve në botë po ndërmarrin masa drastike me qëllim parandalimin e përhapjes së virusit. Masat kufizuese filluan nga mbyllja e kufijve të jashtëm deri të kufizimi i lëvizjes së qytetarëve. Organizata e Kombeve të Bashkuara, kërkoi nga shtetet...

Si po përballet Ballkani Perëndimor me coronavirusin “COVID-19”?

Corona Virus Disease 2019, “COVID-19”  është tashmë pandemi. Rreth 200 mijë njerëz në 120 vende të botës janë infektuar nga COVID-19. Rreth 8 mijë persona kanë humbur jetën ndërsa 81 mijë janë shëruar. Në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, deri më tani janë infektuar 363 persona. Me qëllim parandalimin e përhapjes së koronavirusit, vendet e Ballkanit Perëndimor deklaruan mbylljen...

Edhe përkundër premtimeve se do të rritet, partneriteti tregtar Shqipëri-RMV në ulje

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut vijojnë të kenë një indeks performancë jo fort të kënaqshëm për sa i përket shkëmbimeve tregtare. Gjatë mbledhjeve të përbashkëta ndërqeveritare, krerët e dy shteteve janë zotuar të rrisin performancën bashkëpunuese tregtare mes dy vendeve. Por sipas shifrave zyrtare të import-eksporteve, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut paraqiten “afër dhe larg”. Takimi i parë ndërqeveritar Shqipëri-Maqedoni...