fbpx

Si po përballet Ballkani Perëndimor me coronavirusin “COVID-19”?

-

Corona Virus Disease 2019, “COVID-19”  është tashmë pandemi. Rreth 200 mijë njerëz në 120 vende të botës janë infektuar nga COVID-19. Rreth 8 mijë persona kanë humbur jetën ndërsa 81 mijë janë shëruar. Në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, deri më tani janë infektuar 363 persona. Me qëllim parandalimin e përhapjes së koronavirusit, vendet e Ballkanit Perëndimor deklaruan mbylljen e kufijve të jashtëm. Deri më tani, qeveritë e këtyre vendeve po përpiqen ta parandalojnë përhapjen e virusit përmes masave drastike kufizuese për qytetarët.

 Por a mund të “luftohet” koronavirusi vetëm me masa drastike?

Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë marrë një sërë masash, duke filluar nga mbyllja e kufijve të jashtëm e duke shkuar te kufizimi i lëvizjes së qytetarëve me qëllim parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Edhe pse mes polemikash e në disa raste edhe kundërshtish, pjesa më e madhe e rregullave të vendosura nga qeveritë janë zbatuar nga qytetarët. Por, mosnjohja e rrezikut, mospasja e një vaksine kuruese, pa parashikimi se sa mund të zgjasë si dhe mungesa e informacioneve në tërësi po e kthen në agoni situatën.

Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Serbia, Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina kanë deklaruar se kanë gjithë kapacitetet e mundshme për përballimin e situatës. Organizata Botërore e Shëndetësisë, të hënën më 16 mars kritikoi vendet mbi masat e marra dhe kërkoi që të kryhen sa më shumë teste për koronavirusin.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i OBSH-së u bëri thirrje qeverive të kryejnë më shumë teste

Mënyra më efektive për të parandaluar infeksionet dhe për të shpëtuar jetën, është prishja e zinxhirit të transmetimit. Për ta bërë këtë duhet të kryhen testet dhe më pas vijon izolimi. Kemi një mesazh të thjeshtë për të gjitha vendet: teste, teste, teste”-u shpreh Ghebreyesus.

Transparenca po shihet si një problem mjaft i madh në qeveritë e Ballkanit dhe jo vetëm, për sa i përket sasisë së medikamenteve dhe instrumenteve të sistemit shëndetësor për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Pak ditë më parë, në Shqipëri u denoncua se mjekët po përdornin maska kirurgjikale të skaduara prej vitit 2011. Ministria e Shëndetësisë reagoi duke u  shprehur se skandenca ul efektivitetitn e maskave, por nuk shfaq rrezik. Mungesa e shtretërve apo pajisjeve respiratore është një problem edhe për Qendrat Infektive të vendeve të tjera. Kosova ka rreth 130. Maqedonia e Veriut ende nuk ka një shifër zyrtare mbi shtretërit në dispozicion. Po ashtu Serbia dhe Mali I Zi. Bosnja dhe Hercegovina raporton se ka 200 shtretër në dispozicion.

Gjithashtu, deri më tani, përveç Kosovë asnjë nga vendet e tjera nuk ka të planifikuar blerjen e testeve që japin rezultate në kohë të shkurtër. Ndërkohë që qytetarët gjenden mesa masave drastike dhe frikës nga situate, mungesa e informacioneve nga zyrtarët mund të jetë po aq e dëmshme sa edhe lajmet e rreme.

Nga Marjo Brakaj

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.