fbpx

LSDM: Avokati i Gruevskit do të marrë 46 mijë euro prej ELEM-it

-

LSDM-ja opozitare reagoi në një pres konferencë ndaj avokatit të Nikolla Gruevskit i cili është i angazhuar nga firma shtetërore ELEM me një shumë marramendëse.
“ Pasi që u shërua nga ‘sëmundja shpirtërore’ Nikolla Gruevski me 50.000 euro, a do të shërohet tash edhe avokati i tij”, pyesin nga LSDM.

“Avokati Nikolla Dodevski do të jetë i angazhuar nga kompania shtetërore ELEM, ndërsa për këtë, sipas marrëveshjes të publikuar në faqen e Byrosë së furnizimeve publike, për një shërbim një vjeçar, ELEM do t`i paguaj mbi 46.000 euro.

Rastësisht ose jo, kjo shumë për avokatin është e ngjashme me 50.000 eurot që i mori Gruevski.

Është interesante se kusht për nënshkrimin e marrëveshjes me ELEM ka qenë çmimi më i ulët, ndërsa ka pasur vetëm pesë oferta, por për procedurën nuk është paraparë një aukcion elektronik, por marrëveshja është kryer me avokatin e Nikolla Gruevskit.

Tashmë është më e qartë, gjegjësisht se cila ka qenë ‘sëmundja e rëndë’ e Gruevskit, për rastin Banka Maqedonase, që e publikoi kryetari i LSDM-së, dhe që kushtoi 50.000 euro.

Lidhja e institucioneve shtetërore, kryeministër, gjykatë, kompani shtetërore, vërteton se në Maqedoni nuk ka shtet dhe se gjithçka është parti”, thuhet  në reagimin e LSDM-së.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.