fbpx

RDM kërkon shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të ndotjes

-

Partia e RDM-së sot kërkoi Qeveria të shpall gjendje të jashtëzakonshme për shkak të ndotjes ndërsa Ministria e ambientit jetësor menjëherë të gjej masa urgjente për riparimin e problemit- njoftoi se në konferencën shtypi zëdhënësi i RDM, Toni Ristov.

Partia siç tha Ristov tanimë ka masa konkrete për tejkalimin e problemit. Ato propozojnë të shpallet regjim i jashtëzakonshëm që do të zgjat deri në fund të dimrit, ndalimin e aktiviteteve ndërtimore, ndryshimin e regjimit në trafik me aplikimin e zonës së obligueshme “të gjelbër”. RDM gjithashtu rekomandon shtigje për kalimtar dhe biçikleta nëpër qytet si dhe ndalimin e lëvizjes së automjeteve të rënda për transport nëpër qytet.

Partia konsideron se Qeveria duhet të ofroj mbështetje buxhetore për furnizimin me gazin, furra me djegie, panele diellore për ujë të ngrohët dhe izolim të shtëpive si dhe të bëhen kontrollimi i punëve nëpër fabrikat industriale.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.