fbpx

Para kohe shlyhet borxhi ndaj FMN-së

-

Republika e Maqedonisë  para kohe edhe në tërësi e ka paguar borxhin ndaj Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN). Me transaksionin e djeshëm në Uashington, është dërguar edhe kësti i fundit nga linja kreditore për përkujdesje, me vlerë prej 174 milionë dollarëve.

Me këtë, siç kumtoi sot zëvendëskryeministri dhe ministri i Financave Zoran Stavreski, janë kursyer pesë milionë euro në interesa dhe dallime në këmbim valutor, ndërsa është përmirësuar edhe imazhi i vendit pasi borxhi publik dhe shtetëror është zvogëluar për 1,7 përqindje të pikave.

Kredia me vlerë prej 312 milionë dollarëve u mor në vitin 2011, dhe filloi të kthehet kah mesi i vitit 2014.

“Që ta parandalojmë rrezikun e rritjes së mëtutjeshme të dollarit amerikan dhe për të kursyer para, ministria e financave dhe shërbimet e ekspertëve në ministri bëmë një analizë gjithëpërfshirëse duke i marrë parasysh të gjitha skenarët dhe vlerësimet e analistëve më të mëdhenj në botë dhe bankave investuese për rritjen e mëtutjeshme të valutës amerikane ndaj Euros, vendosëm se është më e dobishme dhe më mirë që para kohe të paguhet pjesa e mbetur prej 174 milionë dollarë, si detyrim ndaj FMN-së. Në këtë mënyrë ka më shumë dobi. E para dhe më kryesorja, në bazë të interesit dhe dallimeve në bursa, janë kursyer 5 milionë euro”, tha Zoran Stavrevski, ministër i financave.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.