fbpx
Tag: Пари

tag: Пари

Kallëzim penal për katër punonjës të DSK-së, kanë marrë 824,000 euro “për qëllime speciale”

Prokuroria Themelore Publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit (PTHP -NKOK) sot njoftoi se e ka përfunduar hetimin e kishte filluar në mars të këtij viti dhe se ka ngritur kallëzim për katër punonjës të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK). Tre prej tyre akuzohen për shpërdorim të pozitës dhe autorizimit, ndërsa njëri për ndihmë në kryerjen e...

Kabineti i Gruevskit ka harxhuar 38 milionë euro për fushata reklamuese dhe për propagandë

Kabineti i ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski, për periudhën prej vitit 2008 deri në vitin 2015 ka harxhuar 38 milionë euro nga buxheti, për fushata reklamuese, të cilat janë emituar në televizione dhe në mediat elektronike, informoi në konferencën e sotme për shtyp zëdhënësi i qeverisë, Mile Boshnjakovski. Ai shtoi se në këtë shumë nuk janë llogaritur shpenzimet për fushatat në vitet...

Ratajkovski nga pushteti do të merr mjete për të incizuar film dokumentar për zogj, akuzon LSDM

Krye- redaktori përgjegjës i servisit të parë programor të Televizionit maqedonas, Dime Ratajkovski është pjesë e projektit për të cilin pushteti do të ndaj 30.000 euro mjete të shtetit- akuzoi sot në konferencë shtypi, zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov. “Nga të gjithë skenaristët e njohur, nga të gjithë shtëpitë e produksionit në Maqedoni, ja pikërisht filmi dokumentar ku skenarin e...

Veles: Dhjetë fshatra të shkëputur nga civilizimi dhe nga buxheti

Njëmijë banorë nga dhjetë fshatra të Velesit edhe në shek. XXI jetojnë të shkëputur nga civilizimi. Me vite kërkojnë që t’u asfaltohen rrugët e fushës të cilat planifikohen në buxhetet e komunës. Ato ishin të planifikuara edhe në buxhetin e sivjetëm. Në vend të 16 milion e 800 mijë denarëve për ndërtim dhe rekonstruim të rrugëve lokale dhe rrugicave pushteti...

Manastir: ‘Kodra e Artë’ u bë lagje e errët

Edhe pas pesë vitesh nga paralajmërimi i projektit të lagjes “Kodra e Artë” ku duhej të ndërtohej kompleksi më luksoz në Manastir me hacienda, ndërtesa, çerdhe dhe institucione tjera- ai vendbanim me qytetin është lidhur vetëm me rrugica të ngushta. Si dhe përse janë harxhuar 2.5 milionë euro nga paratë e manastirasve të cilat ishin të destinuara për ndërtim infrastrukture? I...

Tetovë: Etja dy-dekadëshe e tetovarëve për ujë

Si zgjohet kryetarja Teuta Arifi dhe si lahet pa ujë? Për kur premton se do ta zgjidhë, “njëherë e përgjithmonë” problemin e ujit? Të gjitha autoritetet lokale deri më tani kanë dështuar të sigurojnë ujë, dhe tani ka edhe problem tjetër – rrjeti i ujësjellësit në Tetovë shkatërrohet. Dy dekada, miliona euro nga qytetarët janë mbledhur për ujë të pa harxhuar,...

Deputetët sot do të votojnë buxhetin e Janevës

Deputetët në seancën e sotme pritet të miratojnë buxhetin e prokurores speciale publike Katica Janeva që të mund të punoj institucioni i saj. Mjetet prej 63.420.428 denarë gjegjësisht rreth 1 milion euro, siç thuhet në vendim, do të përdoren për funksionim të pandërprerë dhe funksionim autonom të Prokurorisë publike për ndjekjen e kriminalitetit lidhur me pohimet nga bisedat e përgjuara...

Kamenos kapet në gënjeshtër lidhur me shpenzimet për udhëtimin e tij në SHBA

Mediumet greke akuzojnë partnerin e koalicionit të kryeministri Aleksis Cipras dhe ministrin e mbrojtjes, Pakos Kamenos për gënjeshtër rreth shumës së saktë financiare që është harxhuar për qëndrimin e tij në Uashington. Edhe pse Qeveri e SIRIZA premtoi dhe angazhohet për shpenzime sa më të ulëta që përfshijnë vozitje me klasë ekonomike në vend të klasës së biznesit, mos- përdorimin...

Më shumë se 500 milion dollarë në nivel vjetor ilegalisht janë nxjerrë nga Maqedonia

Ilegalisht, çdo vit nxirret mesatarisht nga 521 milion dollarë nga R. e Maqedonisë. Këtë e tregojnë të dhënat e organizatës ndërkombëtare “Global International Integrity” nga Uashingtoni. Sipas organizatës, Maqedonia gjendet në vendin e 79-të për nga shuma e mjeteve të nxjerra ilegale jashtë vendit. Në periudhën prej vitit 2003 deri 2012, më shumë mjete nga Maqedonia janë nxjerrë në vitin 2011...

Çdo palmë e mbjellë na kushton nga 500 euro

Rreth 500 euro për rrënjë ka paguar ndërmarrja “Pyjet e Maqedonisë” për palmat që këto ditë po mbillen nëpër qytetet e Maqedonisë apo gjithsej 522. 000 euro për 1100 drunj. Palmat e llojit trachycarpus fortunei gjegjësisht palma me qime, rrënja e të cilës rritet deri në 4 metra, janë mbjellë në Ohër, Prilep, Dojran dhe Vevçan ndërsa planifikohet të mbillen...

Sa milionë euro janë kontratat e Janakieskit dhe Gruevskit?

Dy kontratat kontestuese për të cilat bisedohet në regjistrimet që sot i publikoi lideri i opozitës Zoran Zaev, kanë të bëjnë me ndërtimin e autostradave Miladinovc-Shën Nikoll-Shtip dhe Kërçovë- Ohër. Në njërën prej bisedave, ministri Mile Janakieski dhe bashkëfolësi i panjohur flasin për prognozën e Agjencisë së rrugëve shtetërore për çmimin e ndërtimit të magjistrales. Bashkëfolësi thotë se sipas përllogaritjeve...

Kush pagoi Nikolla Gruevskin të shkoj në Bruksel?

Thuajse të gjithë mediumet publikuan informatë jo të saktë se kryeministri Nikolla Gruevski më 19 dhe 20 mars ka qenë në Bruksel. Njëjtë ishte edhe me „Metën". Fotografitë nga qëndrimi u publikuan dhe u morën nga faqja e internetit të Qeverisë së Maqedonisë. Megjithatë, në Bruksel nuk ishte kryeministri Nikolla Gruevski, por lideri i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski. Pesë ditë zëdhënësi i...

Para kohe shlyhet borxhi ndaj FMN-së

Republika e Maqedonisë  para kohe edhe në tërësi e ka paguar borxhin ndaj Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN). Me transaksionin e djeshëm në Uashington, është dërguar edhe kësti i fundit nga linja kreditore për përkujdesje, me vlerë prej 174 milionë dollarëve. Me këtë, siç kumtoi sot zëvendëskryeministri dhe ministri i Financave Zoran Stavreski, janë kursyer pesë milionë euro në interesa dhe...

Petreski dhe bashkëpunëtorët hëngrën me miliona euro në biznese korruptuese

Hetimi i policisë për rastin “Ngjala”, siç informojnë nga MPB-ja, ka zbuluar rrjet të ndërlikuar korruptues të bizneseve, për të cilat të dyshuarit ish  prefekti i Ohrit,  bashkëpunëtorët e tij të afërm dhe drejtues të kompanive ndërtimore, të cilat kanë qenë të privilegjuara në procedurat e furnizimeve publike në Komunën e Ohrit. Sipas informacioneve të MPB-së, të dyshuarit në periudhën...