fbpx

Gjykata Kushtetuese përkohësisht ndërpret vendimin e Qeverisë për fasadë baroku të QTQ-së

-

Gjykata Kushtetuese në seancën e sotme me shumicë votash solli vendim që të ngrit procedurë për vërtetimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së nenit 50 nga Ligji për planifikim hapësinor dhe urbanistik, sidomos për paragrafin 2 nga ky nen dhe termin “interes të veçantë”.

“Ndërtimi me interes të veçantë për të cilën do të përpunohet dokumentacion urbanistik- planor nga paragrafi 1 i këtij neni vërtetohet me vendim nga Qeverisë e Republikës së Maqedonisë”, thuhet në nenin 50, paragrafi 2 nga Ligji për planifikim hapësinor dhe urbanistik.

Me pranimin e nisjes, Kushtetuesja përkohësisht ndërpret vendimin e Qeverisë që Qendra Tregtare e Qytetit (QTQ), Opera dhe Baleti i Maqedonisë (OBM) dhe Biblioteka Nacional Universitare “Shën Klimenti i Ohrit” të vishen me barok.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.