fbpx
Tags Gjykata kushtetuese

Tag: Gjykata kushtetuese

Gjykata Kushtetuese përkohësisht ndërpret vendimin e Qeverisë për fasadë baroku të QTQ-së

Gjykata Kushtetuese nĂ« seancĂ«n e sotme me shumicĂ« votash solli vendim qĂ« tĂ« ngrit procedurĂ« pĂ«r vĂ«rtetimin e kushtetutshmĂ«risĂ« dhe ligjshmĂ«risĂ« sĂ« nenit 50 nga Ligji pĂ«r planifikim hapĂ«sinor dhe urbanistik, sidomos pĂ«r paragrafin 2 nga ky nen dhe termin “interes tĂ« veçantĂ«â€. “NdĂ«rtimi me interes tĂ« veçantĂ« pĂ«r tĂ« cilĂ«n do tĂ« pĂ«rpunohet dokumentacion urbanistik- planor nga paragrafi 1...

Në vend që sot, Gjykata Kushtetuese seancë do të mbaj të hënën që të përshëndetet me Goshevën

Në vend që në terminin e rëndomtë (çdo të mërkure më ora 9), Gjykata Kushtetuese caktoi seancën e radhës për shqyrtimin e nismave, për të hënën 31 tetor. Zyrtarisht nuk dihet pse bëhet ky kombinimin i termineve, por besohet se seanca është caktuar për të hënën, në ditën e fundit të mandatit të kryetares aktuale të kësaj gjykate, Elena Gosheva. Prej...

Sot zgjidhet kryetari i ri i Gjykatës Kushtetuese, favorit i Goshevës- gjykatësi Ivanovski

Në kolegjiumin e sotëm, ka filluar zgjedhja e kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese të Maqedonisë. Mandati i kryetares aktuale, Elena Gosheva, do të kalojë për dy javë dhe për të mos u bllokuar puna e Gjykatës, gjykatësit kushtetues kanë caktuar seancë për sot. Burimet tona thonë se kolegjiumi për emërimin e kryetarit është caktuar për sot, sepse në të kundërtën,...

Zaev: Gruevski dëshiron zgjedhje në vitin tjetër- unë nuk do të ulem më në bisedime

“Nuk dua as tĂ« mendoj se Gjykata Kushtetuese do ta shfuqizojĂ« ProkurorinĂ« Speciale Publike (PSP) ose ndonjĂ« pjesĂ« tĂ« ligjit, sepse çdo njeri normal e di se kjo do tĂ« shkaktojĂ« qĂ« populli ta zbrazĂ« zemĂ«rimin prapĂ« nĂ«pĂ«r rrugĂ«â€, tha lideri i Lidhjes Socialdemokrate tĂ« MaqedonisĂ« Zoran Zaev nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r radion Kanal 77. Ai shtoi se nĂ«se...

Gjykata kushtetuese prej nesër në pushime verore, PSP dhe kryqi në Butel do të presin deri në shtator

Gjykata kushtetuese nesĂ«r do ta mbaj seancĂ«n e fundit para pushimeve. Seanca e radhĂ«s e kĂ«saj Gjykate do tĂ« jetĂ« pas 1 shtatorit, kur gjykatĂ«sit kthehen nĂ« pĂ«rbĂ«rje tĂ« plotĂ« dhe do tĂ« vazhdojnĂ« punĂ«n, thonĂ« nga gjykata pĂ«r “Meta”. NĂ« seancĂ«n e nesĂ«rme, siç tha sekretarja e pĂ«rgjithshme e GjykatĂ«s kushtetuese, Olivera Filipovska, nuk do tĂ« shqyrtohen nisma, por...

GjykatĂ«sit kushtetues votuan “baras” pĂ«r kryqin nĂ« Butel

GjykatĂ«sit kushtetues edhe sot nuk morĂ«n vendim pĂ«r iniciativĂ«n pĂ«r vlerĂ«simin e kushtetutshmĂ«risĂ« dhe ligjshmĂ«risĂ« sĂ« vendimit pĂ«r vendosjen e kryqit 55-metĂ«rsh nĂ« KomunĂ«n e Butelit. Siç informojnĂ« nga gjykata pĂ«r “Meta”, nĂ« seancĂ«n e sotme kanĂ« qenĂ« tĂ« pranishĂ«m tetĂ« gjykatĂ«s, qĂ« kanĂ« votuar nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« barabartĂ«, gjegjĂ«sisht katĂ«r kanĂ« qenĂ« pĂ«r ta refuzuar, ndĂ«rsa katĂ«r pĂ«r pranimin...

Kocijançiq pas vendimit tĂ« LSDM-sĂ«: Çdo parti Ă«shtĂ« pĂ«rgjegjĂ«se pĂ«r hapat e vet

ZĂ«dhĂ«nĂ«sja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq sot ka reaguar lidhur me vendimin e partisĂ« opozitare tĂ« LSDM-sĂ« qĂ« tĂ« ngrij pjesĂ«marrjen e vet nĂ« Kuvend derisa Gjykata kushtetuese tĂ« mos prononcohet pĂ«r kushtetutshmĂ«rinĂ« e PSP-sĂ«. "PartitĂ« kanĂ« pĂ«rgjegjĂ«si qĂ« ta çojnĂ« vendin drejt rrugĂ«s euro- atlantike. Kriza politike filloi tĂ« ketĂ« pasoja negativa pĂ«r vendin dhe tĂ« ardhmen evropiane. Çdo...

LSDM-ja ngrinë pjesëmarrjen në Kuvend

LSDM-ja dhe partneret e saj të koalicionit e ngrijnë punën në Kuvend përderisa Gjykata Kushtetuese nuk prononcohet për kushtetutshmërinë e Prokurorisë Speciale publike, tha sot në konferencë për media lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Ai u bëri thirrje edhe deputetëve tjerë që të mos marrin pjesë në punën e Kuvendit për shkak se kanë obligim ndaj qytetarëve dhe me këtë...

“Revolucioni shumĂ«ngjyrĂ«sh” paralajmĂ«ron protestĂ« masovike tĂ« hĂ«nĂ«n

Pasi qĂ« Gjykata Kushtetuese nuk do tĂ« deklarohet pĂ«r kushtetutshmĂ«rinĂ« e ProkurorisĂ« Speciale dhe njĂ«kohĂ«sisht e shkelĂ« ultimatumin e dhĂ«nĂ« nga “Revolucioni Laraman”, pĂ«rfaqĂ«suesit e shoqĂ«risĂ« civile bĂ«jnĂ« thirrje pĂ«r protestĂ« masovike tĂ« hĂ«nĂ«n, nĂ« fillim prej orĂ«s 19:00. “KĂ«tij pushtetit tĂ« korruptuar dhe kriminel i dhamĂ« kohĂ« mĂ« shumĂ« se sa duhet qĂ« t’i dĂ«gjojĂ« kĂ«rkesat tona. Ata janĂ«...

Filloi procedura për vërtetimin e kushtetutshmërisë së PSP-së

Gjykata Kushtetuese do tĂ« deklarohet pĂ«r iniciativĂ«n e ngritur pĂ«r tĂ« parĂ« nĂ«se Ligji pĂ«r Prokurori Speciale Ă«shtĂ« nĂ« kundĂ«rshtim me KushtetutĂ«n ose jo. Pas tetĂ« muajve ruajtjen e lĂ«ndĂ«s, tashmĂ« Ă«shtĂ« dhĂ«nĂ« te gjykatĂ«si raportues. ËshtĂ« e mundshme qĂ« tĂ« gjendet nĂ« rend dite nĂ« seancĂ«n e caktuar pĂ«r ditĂ«n e mĂ«rkurĂ«. NjohĂ«sit e kĂ«saj sfere vlerĂ«suan se gjykata nuk...

Zaev: Të konfirmohet kushtetushmëria e PSP dhe të lirohen të arrestuarit

“Gjykata Kushtetuese ta konfirmojĂ« kushtetutshmĂ«rinĂ« e ProkurorisĂ« Speciale dhe tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«t e arrestuar, tĂ« lirohen dhe tĂ« mos ketĂ« trysni ndaj qytetarĂ«ve. KĂ«to janĂ« dy kushtet e LSDM-sĂ« qĂ« duhet tĂ« plotĂ«sohen deri mĂ« 18 qershor, pĂ«r t’i vazhduar bisedimet pĂ«r dalje nga kriza politike nĂ« Maqedoni”, tha lideri i partisĂ« Zoran Zaev nĂ« konferencĂ« pĂ«r shtyp. Sipas Zaevit,...

Mogerini dhe Han: Kjo është mundësi e re për zgjidhjen e krizës

Vendimi i gjykatës Kushtetuese e hap rrugën që Parlamenti sërish të mbajë seancë në të cilën do të heqë dorë nga zgjedhjet e caktuara për 5 qershor, për të cilat nuk ka kushte për mbajtjen e tyre. Ky është këthim i mundësisë për shtetin, të përqendrohet në më shumë çështje serioze. Rruga e të ardhmes duhet patjetër të definohet bashkërisht nga...

Ambasada e SHBA-së: Hapi i radhës është tërheqja e menjëhershme e faljes

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese hap rrugën për konvokim të Parlamentit dhe anulim të zgjedhjeve të 5 qershorit. Kjo paraqet dhe një mundësi të re për Parlamentin dhe liderët politik që të demonstrojnë me vepra përkushtim ndaj Marrëveshjes së Përzhinës dhe parimeve të saj - sundimi i ligjit, përgjegjësia, gjithëpërfshirja dhe zgjedhjet kredibile. Kjo kornizë mbetet mënyra më e mirë...

Gjykata kushtetuese ngriu zgjedhjet dhe fushatën zgjedhore

Gjykata kushtetuese sot miratoi masĂ« kohore me tĂ« cilĂ«n ngriu tĂ« gjitha aktivitetet qĂ« dalin nga vendimet kontestuese pĂ«r shpĂ«rndarjen e DhomĂ«s ligjvĂ«nĂ«se. Kjo, siç shpjegojnĂ« nga Gjykata kushtetuese pĂ«r “Meta”, do tĂ« thotĂ« se ndĂ«rpriten tĂ« gjitha veprimet, pĂ«rfshirĂ« zgjedhjet, fushatat zgjedhore, afatet zgjedhore dhe tĂ« gjitha aktivitetet tjera. Masa kohore hyn nĂ« fuqi qĂ« sot dhe do tĂ« vazhdoj...

Ahmeti: Gjykata kushtetuese sot mori vendimin e duhur

Vendimi i fundit i Gjykatës Kushtetuese mundëson që të rikthehet puna e Parlamentit të Maqedonisë dhe përfundimisht të zgjidhet kriza e rëndë politike. Ky është reagimi i parë i Kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti pas lajmit se Gjykata Kushtetuese e ka pranuar iniciativën e BDI-së që shpërbërja e fundit e Parlamentit të llogaritet si kundër kushtetuese. Ahmeti përmes një postimi...

Gjykata kushtetuese nesër do të diskutoj për kushtetutshmërinë e shpërndarjes së Parlamentit

Gjykata kushtetuese nesër më orën 9 do të diskutoj lidhur me nismën për shqyrtimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së vendimit për shpërndarjen e Kuvendit, që të premten e dorëzoi deputeti i BDI-së, Talat Xhaferi. Informacioni për seancën në të cilën do të diskutohet për këtë nismë është publikuar sot, në faqen e internetit të Gjykatës kushtetuese. Ndryshe, është ndryshuar i...

BDI dorëzoi nismë deri në Gjykatën kushtetuese për vendimin e shpërndarjes së Kuvendit

BDI ka ngre iniciativë deri te Gjykata Kushtetuese për vlerësimin e kushtetutshmërisë së vendimit për shpërndarjen e Kuvendit. Kështu ka deklaruar Bujar Osmani për "Meta". Ata kërkojnë Gjykata kushtetuese vendimin e Kuvendit për shpërndarje ta vlerësoj si jo-kushtetuese, me çka do t'i mundësohet parlamentit sërish të kuvendojë. Burime nga Gjykata kushtetuese për "Meta" thonë se koha është tejet e shkurtër për vendim...

Ivanov: As në mend nuk më ka shkuar të fal pedofilë, trafikantë droge apo manipulues zgjedhor

As nĂ« mend nuk mĂ« ka shkuar tĂ« fal pedofilĂ«, trafikantĂ« droge, manipulues nĂ« zgjedhje, terroristĂ« apo ekstremistĂ«- deklaroi presidenti Gjorgje Ivanov, pas takimit me sekretarin e shtetit tĂ« Vatikanit, kardinalin Pjetro Parolin, duke u pĂ«rgjigjur nĂ« pyetjet e gazetarĂ«ve pĂ«r vendimin e fundit lidhur me Ligjin e faljes. “Do tĂ« doja t’i porosis qytetarĂ«t e R. sĂ« MaqedonisĂ« qĂ«...

PLD: Ivanov të deklarohet nëse do të shfrytëzoj të drejtën e faljes

Me vendimin e djeshĂ«m skandaloz tĂ« GjykatĂ«s kushtetuese me tĂ« cilin shfuqizohet Ligji pĂ«r falje i vitit 2009, gjykata Ă«shtĂ« vendosur nĂ« shĂ«rbim tĂ« drejtpĂ«rdrejt tĂ« zyrtarĂ«ve tĂ« lartĂ« tĂ« dyshuar tĂ« VMRO DPMNE-sĂ«, thonĂ« nga Partia Liberal-demokrate. “Vendimi ekspres, i panjohur nĂ« tĂ« drejtĂ«n kushtetuese dhe nĂ« funksionimin e GjykatĂ«s kushtetuese Ă«shtĂ« rezultat i pavarĂ«sisĂ« dhe punĂ«s profesionale tĂ«...

Ambasada e SHBA-së: Pse seanca ishte me dyer të mbyllura?

Me hashtagun "Pyetja e ditĂ«s", Ambasada e SHBA-sĂ« sot nĂ« Tuiter shkroi "Pse Gjykata kushtetuese sot mbajti seancĂ«n me dyer tĂ« mbyllura? Transparenca Ă«shtĂ« kyçe pĂ«r çdo institucion". KĂ«tĂ« mesazh pĂ«rmes tuiterit e publikoi edhe ambasadori britanik nĂ« vend, Çarls Garet. Sot Gjykata kushtetuese e vendit nĂ« seancĂ«n qĂ« fillon prej orĂ«s 9 do tĂ« vendos nĂ«se presidentit tĂ« shtetit do...