fbpx

Uajgël, Kukan dhe Flekenshtajn: Nuk ka arsyetim për taktikat e zvarritjes

-

Nuk shohim kurrfarë arsyetimi për taktikat zvarritëse që përdore në Kuvend për anulimin e emërimit të kryetarit dhe Qeverisë, thuhet në deklaratën e përbashkët të treshes evropiane, Ivo Uajgël, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn, pas takimit me shefin e diplomacisë maqedonase në largim, Nikola Poposki në Strasburg.

Sot pasdite, Parlamenti Evropian në seancë plenare duhet të debatoj për situatën në Maqedoni.

“Si anëtarë të Parlamentit Evropian i cili mbështeti të gjitha përpjekjet për tejkalimin e krizës aktuale, thellë jemi të shqetësuar për prolongimin e paarsyetuar të krizës dhe rritjen e pasojave në vend, përfshirë edhe përkeqësimin e marrëdhënieve ndëretnike. Votimi për Raportin e vitit 2016-të është anuluar tashmë dy herë si pasojë direkte e pasigurisë në vend dhe sonte në seancë plenare të PE-së do të diskutojmë për situatën e këtillë. Edhe krahas kësaj, ne fuqishëm besojmë se situata në vend mund të përmirësohet përmes zbatimit të proceseve demokratike”, thuhet në kumtesën e treshes evropiane.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.