fbpx

Freedom House”: Maqedonia është pjesërisht vend i lirë

-

“Freedom House” njoftoi se vitin e kaluar është vërejtur rënie “shqetësuese” e lirisë, ndërsa sipas tyre, më pak vend i lirë është Siria ndërsa invazioni rus ndaj Ukrainës vlerësohet si goditje ndaj demokracisë.
Në raportin e sivjetmë me titull “Refuzimi i demokracisë: Kthimi i grushti të hekurt”, thuhet se numri në rritje i sulmeve terroriste dhe intensifikimi i taktikave agresive që i përdorin regjimet autoritare kanë kontribuar për rritjen e urrejtjeve të standardeve demokratike në thuajse të gjitha rajonet në botë.
Në këtë raport, Maqedonia është në grupin e vendeve pjesërisht të lira. Maqedonia shënon rënie në vlerësimin për liritë politike në raport me raportin e mëhershëm të kësaj organizate udhëheqëse për ndjekjen e demokracisë në botë. Sa i përket lirive civile, Maqedonia mban notën e njëjtë gjegjësisht notën 3. Në grupin e vendeve pjesërisht të lira janë edhe Bosnja e Hercegovina, Kosova, Ukraina, Moldavia. Nga rajoni në grupin vende të lira janë Serbia, Kroacia dhe Mali i Zi.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download mobile firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download