fbpx

Samaras nuk i ka lënë Ciprasit as letër tualeti e as fjalëkalimin e Wi Fi-së

-

Kryeministri i ri i Greqisë, Aleksis Cipras, mbrëmë gjatë arritjes në rezidencën e re zyrtare ka ngelur i habitur kur ka vërejtur se administrata në largim me vete i ka marrë kompjuterët, dokumentet, madje edhe mjetet higjienike- shkruan gazeta britanike “Guardian”.
-Ata kanë mbledhur çdo gjë. Më duhej 1 orë që të gjej sapun- tha Cipras.
Në mënyrë tradicionale, kryeministri i mposhtur grek qëndron në rezidencë deri në ardhjen e zëvendësit së tij për t’ia uruar fitoren dhe për t’i dëshiruar fat. Mirëpo, siç shkruan kjo gazetë, Andonis Samaras me siguri aq shumë është ngutur, saqë as fjalëkalimin e Wi Fi-së nuk ua ka lënë”.
-Qëndrojmë në derrërisë. S’kemi as internet, as e-mail, nuk kemi si të komunikojmë mes vete- ka deklaruar njëri nga personeli i Cipras për gazetën gjermane “Shpigel”.
Cipras madje mbrëmë ka arritur ta gjej fjalëkalimin e profilit të tij zyrtar në Twitter. Në postimin e tij të parë në Twitter, Cipras ka përsëritur betimin, të cilën e dha 24 orë më herët, duke premtua se do ta respektoj Kushtetutën dhe se çdoherë do t’u shërbej interesave të popullit grek.
Megjithatë, administrata e re edhe më tej ka probleme me marrjen e tërësishme të sistemit. 72 orë pas përfundimit të zgjedhjeve, në sitin zyrtarë të qeverisë greke si kryeministër qëndron edhe Samaras.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.