fbpx

Nga “Kanal 77” kërkojnë shoqatat e gazetarëve të reagojnë për incidentin me gazetaren e tyre

-

Radioja nacionale “Kanal 77” dënoi publikisht sjelljen e pjesëtarëve të LQMM të cilët në protestën e djeshme në Shtip nuk e kanë lejuar gazetaren e radios, Vanja Micevska që të informoj nga ngjarja.

Ajo i bëri thirrje shoqatave të gazetarëve që të dënojnë rastin.

“Pjesëmarrës në kundër –protestën nuk i kanë lejuar gazetares sonë të fotografinë dhe të filmoj, edhe pse në vendngjarje ka pasur media tjera që pa pengesë kanë informuar për rastin. Disa pjesëmarrës nga radhët e para, duke përdorur zë të lartë i kanë thënë gazetares sonë “Pse po filmon, shko në anën tjetër” duke aluduar në anën tjetër të lumit Otinjë ku para godinës së komunës në atë moment kanë protestuar pjesëmarrësit e “Revolucionit laraman” thonë nga radioja.

Për incidentin në fjalë është interesuar edhe misioni i OSBE-së që vëzhgon periudhën parazgjedhore.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.