fbpx

BE dhe SHBA kërkojn sot të ketë marrëveshje për ligjin e zgjedhjeve

-

Misioni i Bashkimit evropian në Maqedoni dhe Ambasada e SHBA-ve sot kanë dal me reagim të përbashkët për shtyrjen e afatit për marrëveshje në lidhje me ligjin për zgjedhje, transmeton “Meta”.

Të dy misionet e përsëritën qëndrimin e Komisionit evropian, se partitë politike sot duhet ta finalizojnë këtë çështje .

“Delegacioni i BE-së dhe Ambasada e SHBA-ve në shprehin keqardhje që partitë nuk arritën t’i finalizojnë reformat zgjedhore, edhe përkundër progresit në bisedimet e grupeve punuese. Ftojmë liderët e partive që sot të arrijnë marrëveshje. Zgjedhjet po afrohen. Ligji për zgjedhje duhet të miratohet dhe sa më shpejt të nis të aplikohet, duke e pasur parasysh se zgjedhjet janë në prill”, thuhet në kumtesë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.