fbpx

Shtatë konvikte për studentë do të kursejnë energji dhe ndotin më pak për ngrohje

-

24.8 milion euro do të investohen në Projektin për efikasitet energjetik në konviktet studentore në Maqedoni. Me ndërmarrjen e ardhshme do të bëhet ndërrimi i kulmeve, dritareve dhe dyerve, ndërtimin e një fasade të re, instalimin e trupave të ri për ngrohje dhe ndryshimin e instalimeve elektrike në shtatë konvikte studentore në të gjithë vendin, transmeton Meta.mk.

Bëhet fjalë për një kredi që kap shumën 20 milionë euro nga Banka gjermane KfW, ndërsa  nga BE përmes Programit rajonal për efikasitet energjetik janë siguroi 4.8 milionë euro në fonde të pakthyeshme.

Marrëveshja për të ngritur grantin nga Banka Gjermane KfW, u nënshkrua sot nga Ministrja e Financave Nina Angellovska, Ministri i Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi dhe Drejtori për energji dhe mobilitet bankën KfW Pablo Obrador. Projekti do të përfshijë rindërtimin e konvikteve të studentëve: Heroi i Popullit Orde Çopella – Prilep, Koço Racin – Manastir, Nikolla Karev – Ohër, Vëllezërit Miladinovci – Shtip, Tome Serafimovski Seniq – Shkup, Pellagonia – Shkup dhe Kuzman Josifovski – Pitu -Shkup.

Drejtori për energji dhe mobilitet i KfW, Pablo Obrador përmendi në konferencën e sotme për shtyp se Projekti për e efikasitet energjetikë do të zvogëlojë konsumin vjetor të energjisë së këtyre konvikteve me rreth 40 përqind, gjë që do të zvogëlojë emetimet e dyoksidit të karbonit me rreth 40 përqind. 2,400 ton në vit.

Sipas të dhënave nga Programi kombëtar për efikasitet energjetik. në vendin tonë janë regjistruar gjithsej 2.441 objekte publike. Shumica e tyre nuk kanë zbatuar asnjë masë të efikasitetit të energjisë, duke çuar në konsum të lartë të energjisë në këto ambiente dhe ndotje të ajrit për shkak të përdorimit të drurit, vajit dhe karburanteve të ngjashme në dimër.

Përveç kësaj kredie për rinovimin e konvikteve të studentëve, qeveria aktuale e financuar nga Banka Botërore planifikon të bëjë rikonstruktimin e rreth 100 objekteve publike në tërë vendin në vitin 2025. Maqedonia është një nga vendet e pakta evropiane që nuk ka miratuar një Ligj mbi efikasitet energjetik.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.