fbpx

Në janar do të ketë një tender për përfundimin e fazës së parë të autostradës Gradsko – Prilep

-

Ndërmarrja publike për rrugë shtetërore planifikon që muajin e ardhshëm të shpallë një tender për të përzgjedhur kompaninë e ndërtimit për të përfunduar fazën e parë të autostradës Gradsko – Prilep, transmeton Meta.mk.

Pauza prej muajsh për ndërtimin e 10 km të ri midis grykave Farishës dhe Drenovës erdhi pasi verën e kaluar u anulua kontrata me ish-kontraktuesin e mëparshëm “Konstruksiones Rubau S.A.” ndërsa të dyja palët akuzoheshin mes veti për arsyet e ndërprerjeje dhe vendosën që të kërkonin arbitrazh në gjykatë .

“Arbitrazhi do të zgjasë një vit ose dy, sepse këto procedura janë të tilla. Ato nuk varen nga ne”, tha drejtori i NP rrugët shtetërore, Zoran Kitanov, në konferencën e djeshme për shtyp në qeveri.

Procedimi i arbitrazhit ndërmjet NP rrugët shtetërore dhe kontraktuesit spanjoll do të vazhdojë, por ajo është plotësisht i ndarë nga përfundimi i ndërtimit të autostradës. Ekspertë të Bankës evropiane për rindërtim dhe zhvillim (BERZh), e cila i ka dhënë hua fondet për ndërtimin e fazës së parë, kanë qenë në vend këtë muaj dhe është rënë dakord që të vazhdojnë punën e ndërtimit. Me ekspertë e angazhuar është bërë analizë e të gjithë projektit dhe është vërtetuar se rreth 35% e punëve ndërtimore kanë përfunduar deri më tani, ndërsa segmentet e mbetura për t’u përfunduar do të ndërtohen nga një kompani e re që duhet të përzgjidhet.

“Pritni që tenderi të shpallet në janar. Këtë pranverë do të vazhdojnë edhe punimet”, tha drejtori Zoran Kitanov.

Ekspres rruga Gradsko – Prilep po ndërtohet në tre faza. Aktualisht, pa pengesa po realizohet ndërtimi i trasesë mes Gradskos dhe grykës së Drenovës, ndërsa së shpejti duhet të fillojë ndërtimi i fazës së tretë nga Prilep deri te ura në lumin Lenishka dhe nga fshati Bellovodicë deri në guroren “Mavrova”. Komplet ekspres rruga e Korridorit 10 duhet të përfundojë deri në fund të vitit 2022.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.