fbpx

“Doing Business”: Nga 189 ekonomitë e botës Maqedonia në vendin e 12

-

Sipas raportit të “Doing Business” të Bankës Botërore, Nga 189 ekonomitë e botës Maqedonia në vendin e 12.

Në fushën e fillimit të biznesit, shteti është vendin e dytë, kurse sipas raportit, kjo ka të bëjë me thjeshtësimin e procedurave nëpërmjet regjistrimeve nëpërmjet internetit.

Në kategorinë pagim i tatimeve, Maqedonia është në vendin e shtatë.

Javorja me renome botërore „Ekonomisti” para do kohësh dha vërejtje serioze sa i përket radhitjes së vendeve  në raportin e “Doing Business”, duke shprehur shqetësime se ka mangësi dhe lëshime të caktuara.

Javorja shkruan se numri më i madh i vendeve të cilat lartë radhiten, ose kanë rritje të lartë në listën e “Doing Business”, në fakt- janë të varfra .

Që të fitojnë vend më të volitshëm në listë, këto shtete kanë prirje ndaj investimeve të huaja të drejtpërdrejta ose me ndihmën, ku nëse bëhet pjesë e politikës të një qeverie,  nuk është mënyra për të bërë ekonominë kombëtare.

Gjatë kësaj nuk merren parasysh elementet e ambientit afarist, siç është siguria, korrupsioni, përfshirja e tregut, stabiliteti financiar, infrastruktura dhe dituria.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.