fbpx

Debati filloi në Kuvend, profesorët refuzuan të marrin pjesë

-

Debati për Ligjin në arsimin e lartë filloi në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, por në të nuk marrin  pjesë profesorët e “Plenumit të Profesorëve”.

Më parë, me kërkesë të profesorëve kryeministri Nikola Gruevski, debatin e zhvendosi në hotelin “Aleksandar Palas” në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë.

Ndërkaq, derisa Vankovska jepte deklaratë për mediat, kryeministri i ftoi në debat. Kur profesorët e refuzuan këtë, Venkovska luti Gruevskin t’i apelojë Kuvendit që debatin e Ligjit për arsimin e  lartë ta qojë në shtëpinë ligjdhënëse. Gruevski menjëherë e pranoi këtë dhe u pajtua me profesoreshën Vankovska.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.