fbpx

Дебатата почна во Собранието, професорите одбија да учествуваат

-

Дебатата за законот за високо образование почна во Собранието на Република Македонија, но на неа не учествуваат професорите од „Професорски пленум“ и студентите.

Претходно, по барање на професорите, премиерот Никола Груевски ја префрли дебатата од хотелот „Александар палас“ во Собранието на Република Македонија.

Инаку, додека Ванковска даваше изјава за медиумите, премиерот ги покани на дебата. Кога професорите го одбија тоа, Ванковска го замоли Груевски да апелира до Собранието дебатата за измените на законот за високо образование да ја префрли во законодавниот дом. Груевски тоа веднаш го прифати, а се согласи и професорката Ванковска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...